Понеділок, 26 лютого

Школа Святої Анни – традиція довжиною у понад 200 років

Школа Святої Анни – один з найдавніших, донині діючих навчальних закладів України – школа Святої Анни у Львові. Від 2009 року, у цих давніх стінах, за адресою вул. Леонтовича, 2 діє львівська Правнича гімназія.

Тривіальну (середню, загальну) школу Святої Анни було закладено 1791 року при давньому костелі Св. Анни, історія якого сягає початків XVI століття. Відомо, що до 1855 року навчання у цьому закладі велося німецькою мовою.

Міська школа Св. Анни. Фото 1894 року

Міська школа Св. Анни. Фото 1894 року

Станом на 1871 р. головна чоловіча школа Святої Анни налічувала 287 учнів, а наприкінці ХІХ ст. вона мала подвійну кількість постійних викладачів, адже шестикласна школа була поєднана з чотирьохкласною.

До школи було записано 679 учнів, ще 672 були вільнослухачами. Функціонувала також доповнююча промислово-реміснича школа

Вхід до чоловічої частини школи Св. Анни від нин. вул. Леонтовича. Фото 2015 року

Вхід до чоловічої частини школи Св. Анни від нин. вул. Леонтовича. Фото 2015 року

Окрему школу Святої Анни для дівчаток було утворено 1853 року. Станом на рік 1871-ий ця школа, що була розташована в орендованому приміщенні, мала вже 204 учениці, наприкінці сторіччя їх кількість зростає до 763…

 В школі відбувалася доповнююча наука для дівчат віком від 12 до 15 років, яких вчили також науці прання та прасування.

Будівля давньої школи Святої Анни у Львові. Фото 1904 року

Будівля давньої школи Святої Анни у Львові. Фото 1904 року

Упродовж багатьох років школа, що утримувалася коштом міста, була розташована в різних орендованих приміщеннях Городоцького передмістя. 1884 року, за проектом Юліуша Гохбергера (1840-1905), директора Будівельного управління львівського магістрату, між вулицями Кучера та Городоцькою, вздовж нинішньої вулиці Леонтовича, зведено нову будівлю школи у неоготичному стилі. Коштував цей масштабний проект 114 тисяч злотих.

Неоготичний аркадний фасад школи Св. Анни від вул. Городоцької. Фото 2015 року

Неоготичний аркадний фасад школи Св. Анни від вул. Городоцької. Фото 2015 року

Новозбудована школа прийняла тисячу дітей Городоцького передмістя для навчання у двадцяти шкільних приміщеннях… Цікавий факт, у 1891 р. Дирекція будівництва, після консультації зі шкільним інспектором та міським фізиком, замовила для шкіл дерев’яні лавки системи Лікрота – тогочасну новинку, що дбала про дитячу поставу.

У міжвоєнне десятиліття тут надалі містилась чоловіча й жіноча школа Святої Анни; за часів СРСР – російська середня школа робітничої молоді № 5, згодом – російська неповна середня школа № 43, дитяча юнацько-спортивна школа “Олімпійські резерви з легкої атлетики”; від 2009 тут Львівська правнича гімназія.

Вид на “червону школу” від вул. Городоцької. Фото поч. XX ст.

Вид на “червону школу” від вул. Городоцької. Фото поч. XX ст.

P.S  Перед колишньою школою Святої Анни взимку 1972 року сталася жахлива катастрофа. Трамвай № 6 втратив керування і, розігнавшись на спуску вулиці Городоцької, в’їхав на зупинку-острівець, яких тоді було багато на львівських вулицях. Загинуло близько 30 осіб, а з самої трагедії зробили таємницю, про яку заборонили повідомляти в радянській пресі…

Джерело: Фотографії старого Львова

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.