Неділя, 6 жовтня

Куди піти і що обов’язково треба зробити у Львові

Львів вражає красою, гостинністю, неповторною аурою і унікальністю. Враження від міста Лева назавжди залишаються в спогадах тих, хто хоч раз вдихнув його п’янкий кавовий аромат і пройшовся бруківкою древніх площ та вулиць.

Недарма ж столицю Галичини – Львів, або як його ще називають, “маленький Париж”, – внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Місто вже давно стало справжньою туристичною меккою, культурною столицею і вважається одним із найкрасивіших міст Європи.

Куди піти і що обов’язково треба зробити у Львові, радить Vgorode

1. Побувати у Львівській опері

Львівська Опера

Знаменитий Львівський театр опери і балету імені Соломії Крушельницької – візитка театрального Львова.

Це один із найвідоміших і найкрасивіших театрів старої Європи, який має до того ж членство європейської Асоціації театрів.

Національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької.

Національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької.

Варто хоча б раз побувати в Львівській опері, щоб відчути справжню атмосферу високого мистецтва, подарувати собі справжнє свято душі і гармонії з оточуючим світом.

Будівлі Львівської опери уже понад 100 років. І вона, безумовно, вражає своєю довершеністю і неймовірної краси інтер’єром.

Львівська опера (просп. Свободи, 28)

Львівська опера (просп. Свободи, 28)

В репертуарі театру, який успішно гастролює в європейських країнах і запрошує зарубіжних співаків до участі у своїх виставах, більше 20 опер мовою оригіналу, 20 балетних вистав українських і зарубіжних композиторів, вистави для дітей.

Більше того, перебуваючи у свій час у Львові з візитом, Папа Іоанн ПавлоII благословив виставу театру “Мойсей”.

Відвідати Львівський театр опери та балету

І навіть якщо ви не поціновувач оперного співу або вам банально бракує часу, щоб побувати на виставі, зайдіть в розкішну будівлю театру і відкрийте для себе ще одну архітектурну перлину, на сцені якої у свій час звучали голоси найкращих співаків світу.

Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької

Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької © inyourpocket.com

Адреса: Проспект Свободи, 28.

Вартість квитків: 40-200 грн.

2. Помилуватися містом з Ратуші і доторкнутися до магічного годинникового дзвону

Вид з оглядового майданчика Львівської Ратуші © skyscrapercity.com

Вид з оглядового майданчика Львівської Ратуші © skyscrapercity.com

Якщо ви затяті і не ліниві – то ця подорож для вас! 360 сходинок і ви вже на оглядовому майданчику, що розташувався на вежі міської ратуші на висоті понад 75 метрів.

І повірте – цей “вояж” запам’ятається надовго! Ви побачите неповторний краєвид центральної частини міста з висоти пташиного польоту.

Оглядовий майданчик Львівської ратуші

Оглядовий майданчик Львівської ратуші

Але перед тим. зупиніться на передостанньому оглядовому майданчику. Адже саме тут можна побачити, як зсередини виглядає точний механізм найстарішого в Україні годинника. Лічильник часу, поважний львівський дзиґар, родом з Відня і йому вже понад 160 років.

Подивитися на місто з ратуші

Подивитися на місто з ратуші

Львівський “Біг Бен” має свою обслугу і персонального годинникового майстра.

Декілька років поспіль цим точним механізмом займається годинникарська династія родини Басів.

А до XVIст. годинниками у Львові, як правило, опікувались лише монахи. Бо годинник, яким опікується “божа людина”, ніколи не введе в оману.

Вид на Львів з Ратуші ввечері

Вид на Львів з Ратуші ввечері

Але й це ще не все. З оглядового майданчика можна не лише милуватися міськими краєвидами, але й помріяти і загадати бажання, яке обов’язково здійсниться.

Бо саме більшому годинниковому дзвону (його відлив віденський майстер у 1849 році) приписують магічні можливості виконувати бажання – треба лишень доторкнутися.

Львівська Ратуша © Сергій Якименко

Львівська Ратуша © Сергій Якименко

Адреса: пл. Ринок,1 (Львівська міська рада)

Час роботи: щоденно з 9:00 – 17:00

3. Відсвяткувати Різдво з галичанами

Різдво у Шевченківський Гай шевченківському гаю

Різдво у Шевченківський Гай шевченківському гаю

Старі народні звичаї в Галичині завжди шанували. Але в незалежній Україні вони стали справжньою родзинкою міста.

На Різдвяні свята центральними вулицями міста пройде святкова хода з колядою, а ближче до полудня в центрі встановлять український символ Різдва – Дідух.

Різдво у Львові

Як відомо, Дідух встановлює господар дому, і у Львові це завжди робить міський голова.

Як правило, головний львівський Дідух заввишки не менше трьох метрів. Його упродовж декількох років на різдвяні свята виготовляє одна і та ж сім’я.

різдво у львові різдвяний львів

Прикрашають солом’яний дідух яблуками і стрічками і стояти він буде в центрі міста аж до самого Хрещення (19 січня).

А ще на вас чекає фестиваль коляди і звіздарів, фестиваль Вертепів, Свято Пампуха, “Різдво в Гаю” у “Шевченківському Гаю”. І не побувати хоча б на одному з цих свят – це обділити себе радістю і позитивними емоціями.

Дідуха встановлять на площі Яворського 6 січня.

4. Поласувати львівським шоколадом

Скуштувати львівського шоколаду

Скуштувати львівського шоколаду

Бути у Львові і не поласувати львівським шоколадом – неможлива річ! Такої смакоти ви більше ніде не скуштуєте! А у нашому місті є справжня майстерня шоколаду і його тут – до вибору, і до кольору, як кажуть галичани.

Цукерки, і шоколадні фігурки, рідкий шоколад, чорний і молочний, шоколадні тістечка, шоколад з мигдалем і горіхами. Одним словом – справжній “чоколядовий” рай!

Тут є навіть копія Львівської Ратуші, яку виготовили з білого шоколаду і важить вона 11,5 кг. Є гривасті шоколадні леви, шоколадні бамбетлі і мешти на високих обцасах, фігурки різних тварин і музичних інструментів. Одним словом, і поласувати є чим, і додому набрати солодких сувенірів можна.

майстерня шоколаду

майстерня шоколаду

А смак львівського шоколаду такий, що ви не забудете його ніколи! Адже львівські кондитери зуміли вкласти в кожну цукерку, в кожну плитку шоколадної смакоти найсолодший кусочок Львова, свої емоції і почуття, які сповнюють серце радістю і щастям.

Відчути смак справжньої львівської кави
Львів – це кава, бруківка, дощ навіть взимку, затишні кав’ярні.

Філіжанка кави є обов’язковим атрибутом життя кожного львів’янина.

Львівська майстерня шоколаду. Фото: www.fest.lviv.ua

З того часу, як Юрій Кульчицький привіз з Відня до Львова кавові зерна і навчив галичан, як готувати і пити цей духмяний трунок, ніхто з нас вже не уявляє без нього жодного дня. Фундатору кавового напою у Львові навіть спорудили пам’ятник.

Тож львів’ян з повним правом називають справжніми знавцями ароматного трунку. Приєднуйтесь і ви до львівських кавоманів!

5. Познайомитись з львівськими левами

Відшукати львівських левів

Відшукати львівських левів

Львів охороняють леви. Їх так багато у нашому місті, що одразу всіх не полічити. І у правді всі різні: суворі і ніжні, великі і малі, ті, що дрімають, і ті, що посміхаються. У кожного з них є своє історичне місце на львівських будинках і флюгерах.

Вони – дух, символ і міць Львова. Їх понад 400! Вони мовчки дивляться на нас і часто мовчки дорікають: збережіть і врятуйте нас! Адже у Львові кожна восьма будівля з ушкодженими левами.

осінь львів лев

Найбагатший на леви будинок є на проспекті Свободи,11. Левів там аж 99! А найбільш лев’ячими вулицями вважаються пр. Свободи – 211 левів, а разом з інтер’єрами – 245, вул. Городоцька – 165, вул. С. Бандери – 154 разом з інтер’єрами.

6. Піднятися на Замкову гору

Піднятися на Замкову гору

Піднятися на Замкову гору

Високий замок – це улюблене місце всіх випускників львівських шкіл. Тут зустрічають сонце, милуються краєвидами Львова, гуляють парком.

А Замкова гора – це найвища точка міста. Оглядовий майданчик знаходиться на висоті 413 метрів над рівнем моря. Це штучна гора, яку насипала ще в 1869-1900 роках польська спільнота міста на честь 300-ліття Люблінської унії.

Фрагмент гравюри панорами Львова 17 століття із зображенням Замкової гори

Фрагмент гравюри панорами Львова 17 століття із зображенням Замкової гори

З цієї найвищої точки міста весь Львів можна побачити, як на долоні: кольоровою аквареллю вимальовуються львівські дахи, здіймаються куполи собору Святого Юра і Преображенки, срібляться під зимовим сонцем дерева в львівських парках і чути дзенькання старих трамваїв. У цій чарівливій музиці міста оживає його щедра на добро і наснагу душа.

7. Заглянути у львівські дворики

Великі графські подвір’я і скромні дворики простих містян не менш важливі хранителі історії Львова, ніж собори чи театри. Адже кожен двір – це легенди, плітки, історії про знаменитих персон, які тут мешкали, розважались, виїжджали в світ, програвали в карти свої статки,чи, навпаки,примножували їх.

італійський дворик

Італійський дворик

Внутрішній дворик будинку грецького купця Корнякта, який уже в поважному віці одружився на 18-літній львів’янці, мабуть, найпопулярніший серед містян і гостей Львова.

У свій час цей будинок був найвеличнішою будівлею в місті.

Чим так привертає увагу цей незвичайний двір? Справа в тому, що у дворі будинку знаходиться унікальна триярусна ренесансна аркада-лоджія, єдиний зразок подібного архітектурного декору в українському зодчестві. Тут збереглись винні пивниці, а в самому дворі колись торгували вином.

Італійський дворик

Італійський дворик

Тепер тут знімкуються львівські молодята, а влітку в затишному дворі влаштовують музичні вечори.

Адреса: пл. Ринок, 6

8. Бернардинський двір

Бернардинський монастир

Бернардинський монастир

Це єдиний у Львові дворик, де збереглась дерев’яна бруківка. Проходячи по ній, мало хто звертає на неї увагу. Але варто прислухатись, як дерево приглушує кроки перехожих, ніби переносячи нас у Середньовіччя. В дворі зберігся і так званий “кривавий колодязь”, де колись рубали непокірні голови.

Тут в кінці 70-80-х років збиралось студентське братство і “Товариство Лева”. В цьому дворі молоді люди проводили свої перші акції і виставки. В середньовічному подвір’ї львів’яни вперше побачили виставку чорної гаварецької кераміки.

Сьогодні туристи можуть купити тут львівську геральдику, послухати вуличних музик.

Адреса: пл. Митна

9. Замовити екскурсію Личаківським цвинтарем

Побродити Личаківським цвинтарем

Побродити Личаківським цвинтарем

І хай вас не лякає та обставина, що у місті мертвих моторошно і сумно.

Личаківське кладовище давно стало своєрідним меморіальним музеєм під відкритим небом. А екскурсія Личаківським цвинтарем – одна з найпопулярніших по місту ще з радянських часів.

З кінця сімнадцятого століття цвинтар став місцем захоронення міської еліти. На його території понад 5 тисяч цінних надгробних пам’ятників роботи скульпторів, що навчались у Відні, Римі, Кракові. Тут є помпезні багатофігурні пам’ятники, що могли б бути окрасою великих площ столичних міст ” мадонна, що плаче”. “спляча красуня”, “Каменярі”, “Орфей” і інші.

1786 — засновано Личаківський цвинтар, один з найкрасивіших у Європі.

Не пропустіть нічну екскурсію на Личаківський цвинтар

На кладовищі поховані С. Крушельницька, Іван Франко, М. Шашкевич, М. Конопницька, Володимир Івасюк і багато інших видатних і відомих персон.

Більшість гробівців мають високу художню цінність і є історично-культурними пам’ятками.

Це кладовище – найстаріше і найпомпезніше в Східній Європі. Воно не схоже на жоден міський цвинтар. Найстаріші могильні плити Личакова датуються 1787 і 1797 роками.

Личаківський цвинтар

Личаківський цвинтар

Личаківський меморіал настільки грандіозний, що тут можна запросто заблукати.

Старі містяни можуть розповісти вам багато моторошних легенд про окремі поховання. А ось вірити їм чи ні – вирішувати вам.

Тому, щоб не блукати цим містом вічного спокою – краще проводити піші екскурсії з екскурсоводом.

Адреса: вул. Мечникова, 33

10. Покататись на чудо-поїзді

чудо-поїзд

Ви зможете побачити з вікон чудо-поїзда старовинні храми, величні палаци, найвидатніші пам’ятки та споруди. Незабутня екскурсія Львовом на унікальному, веселому автопоїзді, без сумніву, принесе чимало приємних хвилин і вражень.

Крім цього, в поїзді є аудіосупровід українською, англійською, польською, російською, німецькою, італійською та французькими мовами.

Чудо-поїзд розрахований на перевезення до 56 осіб.

чудо-поїзд

Протяжність маршруту – 10 км, тривалість екскурсії – 50 хвилин. Вартість квитка – 60 гривень, для дітей до 13 років – 30 гривень.

Чудо-поїзд курсує у будні кожної години, у п’ятницю, вихідні та святкові дні – кожні півгодини: 10.00, 10.30, 11.00,11.30, 12.00,12.30, 13.00, 13.30,14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00.

Екскурсія починається з площі Ринок,1

Вартість квитка: дорослі – 60 грн, діти до 13 років – 30 грн.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.