ІА ZIK спробував розібратися у цій темі.
У багатьох містах України, зокрема у Львові, на будинках, у під’їздах і парканах великих житлових масивів часто можна зустріти рекламу на кшталт: «Стану вашим другом і помічником у вирішенні будь-яких проблем з комп’ютером. Мешкаю поруч з вами! Дзвоніть з 9:00 по 24:00. Без вихідних». І тому подібне. Щоб привертати увагу, на таких паперових оголошеннях зображені красиві голлівудські актори, і коротко йдеться про те, що ціни невисокі, а для пенсіонерів – знижки та й, взагалі, антивірус у подарунок. Однак, правда у тому, що практично у всіх випадках – це звичайне шахрайство, ноги якого ростуть із Росії.
Як свідчать чисельні публікації у ЗМІ та соцмережах, аферисти працюють за такою схемою: розклеюють оголошення у місцях скупчення людей, а коли хтось «клюне», то діють за ситуацією ситуації. Або заробляють на накручуванні вартості послуг, або роздивляються квартиру і далі роблять «наводку» для злодіїв. На оголошеннях, у більшості випадках, розміщені фотографії красивих чоловіків-акторів, – щоб привернути увагу та довіру. Також на всіх цих рекламах написано: «мешкаю поруч», «низькі ціни», «вирішу будь-яку комп’ютерну проблему», «дзвоніть з 9:00 по 24:00 без вихідних». На деяких оповіщеннях також пропонуються заманливі пропозиції: «антивірус у подарунок», «знижка пенсіонерам». Старші люди найбільш вразливі і найчастіше стають жертвами цих аферистів.
Тож, схема таких оголошень складається із двох елементів. Перше – це мала обізнаність користувачів із комп’ютерними навиками, та друге – збір інформації про клієнтів.
На ваші дзвінки, після мелодійних рингтонів, відповідають не голлівудські актори, а підозрілі російськомовні чоловіки та жінки, які не одразу розуміють про що мова. Після простого початкового питання: «Як вас звати?», ці громадяни можуть сказати зовсім інше ім’я, ніж те, що вказане в оголошенні. Зазначу, що інколи вже саме зазначене і об’яві ім’я є красномовним: до прикладу, на одному із них ім’я Аркадій, яке є ну дуже вже «популярним» у Львові. Це може свідчити про те, що це – схема, яку просто копіюють і розклеюють по містах, не вникаючи у деталі. Під час телефонної розмови, ці особи намагаються напроситися до вас у гості і готові хоч вже прибігти та «полагодити» ваш комп’ютер чи ноутбук. Якщо ви запитаєте, чи можна до них принести свою техніку, то вони скажуть, що такого місця немає і що працюють вони приватно… у вас вдома.
Ця робота на дому часто включає збір інформації про квартиру чи будинок та його мешканців. Тобто вас розпитую, хто тут мешкає, придивляються до того, що є у будинку. Цілком можливо, що у подальшому дані йдуть до інших злочинних структур, які можуть «навідатися» до вас додому, коли вас там не буде, щоб обікрасти, або в інший спосіб заподіяти вам шкоди. Ці шахраї-«майстри», частіше за все, роблять такий ремонт комп’ютера, який обходиться у рази більше, ніж мав би коштувати. Тобто, якщо ваші знання не великі у роботі комп’ютерів, то тим гірше для вас! Бо ці маніпулятори скажуть, що, мовляв, те й те не працює, що потрібно додатково щось зробити і тому подібне. Чим більша сума вийде, тим краще.
Не хочу стверджувати, що абсолютно всі ці оголошення та контори, які стоять за ними – це в тій чи іншій мірі шахрайські структури, однак раджу не ризикувати і не купуватися на ці «голлівудські посмішки» майстрів з оголошень. Тим більше, що погана слава за такою рекламою тягнеться вже давно.
Та й взагалі, хороших комп’ютерні спеціалістів у місті достатньо, – ним може виявитися справді ваш сусід. Фахівці не розклеюють на кожному стовпі свій номер, більше працює принцип «сарафанного радіо». Тому не варто користуватися абсолютно неперевіреними номерами і тим більше впускати додому незнайомців, бо все це може призвести до поганих наслідків.
Якщо пошукати в Інтернеті на відповідну тематику, то можна знайти багато статей про реальних жертв саме таких шахраїв. Ці ділки вже кілька років так промишляють по всій Україні. Якщо приглянутися, навіть ті самі номери залишилися, що у Києві, Одесі, Львові. Щоправда, у столиці Галичини вони написані українською мовою.
Якщо пошукати більше інформації, то можна з’ясувати, що такий «бізнес» у сусідній Росії вже давно. Зокрема, розгорнутий відео-сюжет «Мошенники по вызову или ремонт по-русски» про структуру цієї махінації був опублікований ще вісім років тому.
Варто зазначати, що притягнути до відповідальності цих «майстрів» досить складно. Оскільки, вони лиш надають свої послуги, на які ви самі зголошуєтеся.
Будьте уважні, жертвами таких шахраїв доволі часто стають люди пенсійного віку, які мало розуміються у сучасній техніці. Тому, при можливості, варто проводити роз’яснювальну роботу із людьми старшого покоління. Найкраще, коли бачите таке оголошення, то зірвіть і киньте у сміттєвий контейнер – тоді менше проблем у майбутньому і вам, і вашим рідним.
P.S. На фото – оголошеннях, яке журналісти ІА ZIK зірвали у різних мікрорайонах Львова. Редакція ІА ZIK скеровує відповідні запити у поліцію та Львівську міську раду з метою захистити громадян від імовірних шахраїв.
Підтримайте проект на Patreon