Розшук. Як діяти, якщо пропала рідна людина і кого досі шукають у Львові

На Львівщині станом на 12 січня у розшуку перебували понад двадцяти осіб. Здебільшого йдеться про людей, які зникли ще кілька років тому, або ж виїхали за кордон і не повідомили родичів про своє місце перебування.

Такі дані NTA повідомила речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська.

Розшук та його результати

«За 2021 рік і початок 2022-ого станом на 12 січня до поліції надійшло 2 тисячі 319 звернень щодо розшуку осіб. Із них 2 тисячі 222 особи вдалося розшукати впродовж однієї доби. Інших розшукали до десяти діб», – повідомила речниця Нацполіції Львівщини.

За її словами, зараз у розшуку в межах області залишаються більше 20 осіб.

«Це люди, які або зникли багато років тому, або перебувають за кордоном. Тобто виїхали за кордон, а родичі не знають, де вони там перебувають», – пояснила Світлана Добровольська.

Зникнення неповнолітніх

Також станом на 16 грудня, до поліції Львівщини надійшло 515 повідомлень про зникнення дітей, 298 з них стосувалося малолітніх. Як повідомили у поліції Львівщини, всіх дітей вдалося знайти.  У 505 випадках – протягом доби після повідомлення про зникнення.

Також протягом святкових вихідних поліцейські Львівщини розшукали п’ятьох зниклих дітей.

«Від початку нового року до поліції надійшло п’ять повідомлень про зникнення дітей. До їх розшуку задіяли ювенальних поліцейських, співробітників інших служб поліції Львівщини», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що жодних протиправних дій щодо зниклих вчинено не було. Усіх дітей повернули за місцем проживання. Поліцейські провели з ними, а також з батьками чи опікунами профілактичні бесіди.

Що робити, якщо зникла людина

Зникнення близької людини – це завжди стрес і почуття розгубленості: як діяти, де шукати. Розпочинати пошуки самостійно, “не панікувати” і не бити намарне на сполох? Алгоритм дій у такому випадку описали в поліції. Кажуть: не варто зволікати, а краще одразу звертатися до правоохоронців.

«Якщо у вас є підозра, що особа зникла, то негайно телефонуйте на оперативну лінію «102»,або звертайтеся у найближчий відділ поліції», – порадила у коментарі NTA речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська.

Заяву або повідомлення про зникнення у поліції можна оформити письмово або ж усно – по телефону. Її поліція приймає у день звернення громадян, незалежно від місця зникнення людини.

Обов’язково потрібно надати якомога більше інформації про зниклу особу, а саме:

  • зовнішній опис;
  • наявність шрамів, татуювань, інших особливих прикмет;
  • опис одягу;
  • наявність мобільного телефону, автотранспорту, тощо.

Також варто надати фотокартку зниклої людини. Бажано чітку, не розмиту.

Потрібно детально необхідно розповісти правоохоронцям, чи взяла дитина чи дорослий мобільний телефон. Повідомити про особливі зовнішні прикмети, про коло спілкування, про маршрут, яким зазвичай ходить чи ж їздить зниклий, поділитися, з ким дружила зникла особа, чим захоплювалася, які має звички тощо.

Інформацію про зникнення людини впродовж доби розміщують в інформаційно-пошуковій системі.

Працівники поліції не можуть відмовити у прийомі заяви чи повідомленні про зникнення особи. Така відмова з будь-яких причин тягне за собою дисциплінарну відповідальність.

«Наше завдання – від моменту, як тільки до нас надходить повідомлення, розпочати пошук людини. І ми це будемо робити до того часу, поки не буде встановлене місце перебування цієї особи. Або ж, поки не виявлять тіло зниклого», –  повідомила  Світлана Добровольська.

Міністерство внутрішніх справ створило загальну базу безвісти зниклих. На порталі розшуку МВС розміщена інформація про загублені речі, є також база невпізнаних тіл та осіб, які не можуть надати інформацію про себе (зниклі діти, хворі та літні люди, що мають певні види захворювання).

Також для  розшуку залучають  громадськість, волонтерів, сусідів та знайомих. Зокрема, однією з найвідоміших у Львові є пошуково-рятувальна волонтерська асоціація SARVA, яка оперативно публікує інформацію про зниклих, і так само швидко повідомляє про результати пошуків. Використовують й усі засоби зв’язку, зокрема соцмережі та ЗМІ. Розміщають  інформацію про зниклу людину з її фотографією та контактними даними того, хто шукає, на спеціалізованих пошукових сайтах.

Розшук дітей та дорослих – різні речі

Фахівці зазначають, що про дітей батьки повинні знати і володіти детальною інформацією, розпочинати пошуки за найменшої підозри про зникнення. Натомість із дорослими – ситуація дещо інша. Повнолітні громадяни можуть вільно пересуватися, при цьому не зобов’язані звітувати про свої кроки та дії.  Наприклад, якщо чоловік посварився з дружиною та пішов жінкою – це не означає, що він зник безвісти. Або ж коли хтось із дорослих їде кордон. Кожен має на це право. Як і право не розповідати про свої плани.

Наприклад, схожа історія нещодавно трапилася у Львові, коли під час прогулянки із собакою зникла 35-річна жінка:  песик повернувся, а господиня – ні. Сусіди почали турбуватися, що з молодою жінкою могло трапитися лихо. Вони подали заяву на розшук. Львів’янку Марію Дергабузову шукали понад 5 днів і врешті знайшли у Стрию в одному із готелів. Як виявилося, жінка просто поїхала відпочивати.

“Звісно, кожен дорослий має право на те, що вважає за потрібне і що не забороняється законом. Та все ж громадяни мають розуміти, що краще таки когось повідомити зі знайомих, родичів, сусідів про свої плани. Бодай для того, щоб вони не хвилювалися за вас, щоб розуміли, що з вами все в порядку, що ви живі та здорові”, – рекомендують фахівці з розшуку.

Їх і досі шукають

А ось імена тих, хто зник ще минулого року. Інформації про їхнє місце перебування, за даними SARVA, і досі нема. Цих людей і досі шукають.

У Львові вже понад місяць залишається невідомим місце перебування 27-річного Остапа Бохонка. За повідомленням пошукової волонтерсько-рятувальної асоціації SARVA, молодий чоловік ще 10 грудня 2021-ого вранці о 08:30 вийшов із дому та досі не повернувся.

Серед тих, кого також тривало не можуть знайти: 39-річний Фрідріх Єфімовський, який зник майже два місяці тому, 19 листопада 2021 року. У Львові він відомий як професійний провідник-гід українськими  Карпатами. Волонтери вже оголошували збори добровольців для проведення пошуків у місцях, де за окремими свідченнями, міг перебувати зниклий, але результатів це не дало.

З 2 листопада 2021 року шукають і 42-річну Наталію Кондратюк. Жінка повернулася з Італії і зникла. Останнє відоме місце перебування – львівський автовокзал на вул. Стрийській.

 

Цей чоловік вийшов із дому 3 жовтня 2021 у Львові на Левандівці на вулиці Широкій. Пішов на дачі до торфів. Згідно із даними SARVA, його і досі не знайшли.

А ось цю літню жінку шукають ще з 2019 року. Вона вийшла з дому і від тоді родичі не отримували про неї жодних новин.

Ліля Чміль

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: