Розкопки на львівському Вернісажі: що знайшли археологи. Фото

3326
ФОТО: РЯТУВАЛЬНА АРХЕОЛОГІЧНА СЛУЖБА
ФОТО: РЯТУВАЛЬНА АРХЕОЛОГІЧНА СЛУЖБА

На території Низького замку майже два місяці проводили археологічні дослідження.

НДЦ «Рятівна археологічна служба» провела розкопки на території ринку «Вернісаж», що між вулицями Низький Замок, Театральною, Лесі Українки та проспектом Свободи. Площа досліджень склала 30 кв. м, а глибина – приблизно 5 м, пише Твоє місто.

Як зазначає директор підприємства Олег Осаульчук, ці роботи були попередніми: провели так зване шліфування для того, щоб розпочати розробку пограми досліджень на майбутнє.

«Ця територія надзвичайно цікава для досліджень, із огляду на історію. Там розташовувався Низький замок, палац наших князів Данила та Лева, відповідно до різних матеріалів. Водночас ця територія надзвичайно складна для досліджень, із огляду на те, що до війни там булизабудови», – розповідає він.

ФОТО: РЯТУВАЛЬНА АРХЕОЛОГІЧНА СЛУЖБА
ФОТО: РЯТУВАЛЬНА АРХЕОЛОГІЧНА СЛУЖБА

За його словами, дослідникам було складно знайти місце для робіт, за необхідності узгодити інтереси археологів та підприємців із ринку «Вернісаж».

«За результатами досліджень стало зрозуміло, що розкопки будуть надзвичайно складними з точки зору технології виконання. Там знайшли дуже багато решток фундаментів будинків, які нині не існують. Тільки в деяких місцях нам вдалося, попри мури та фундаменти, дійти до материкової основи на глибині 4,5-5 метрів. Також ми виявили матеріали більш раннього періоду, ніж часи заснування Низького замку», – додав він.

Як говорить Олег Осаульчук, ще одним викликом для археологів лишаються ґрунтові води, які цілком імовірно можуть мати занадто високий рівень та стати на заваді нормальній роботі. Окрім суто технологічних складнощів, є і юридичні, адже частково територія ділянки перебуває в оренді, а частково – використовується підприємцями.

За словами Олега Осаульчука, компанія погоджується провести повноцінні розкопки, за умови надання простору для проведення досліджень.

«Необхідно досліджувати територію у 200-300 метрів площі, тоді ми зможемо говорити про якісь просторові результати. Підприємці на “Вернісажі” погодяться, і ми знайдемо компроміс, єдине, чого вони побоюються – це прикриття якихось незрозумілих планів забудови під егідою розкопок», – додав він.

Перед дослідниками стоїть завдання узгодити питання проведення розкопок із управлінням охорони навколишнього середовища ЛМР і зрозуміти, чи буде місто підтримувати цей проект, чи він припинить своє існування.

«Поки що ми хочемо розробити довгострокову програму досліджень, під яку почати пошук джерел фінансування, адже ці роботи будуть надзвичайно коштовними і місто навряд чи виділить гроші на повномаштабні археологічні дослідження. Це територія, яка не належить комусь конкретно, але для історії Львова та її розуміння має велике значення», – сказав він.

Нагадаємо, розкопки на території ринку «Вернісаж» розпочали у жовтні цього року. За кілька днів після початку розкопок, там віднайшли залишки мурів Низького замку, вік якого датують XV-XVI століттям.

Стежте за нами!