Понеділок, 26 лютого

Російська ракета вбила під Львовом першовідкривача найбільшої викопної акули на Галичині Володимира Третяка

13 березня 2022 року під час обстрілу російськими ракетами Яворівського полігону загинув першокласний знавець давньої природи нашого краю Володимир Третяк, який впродовж 15 років викладав на кафедрі біології та екології у Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника в Івано-Франківську (у Володимира залишилась дружина, донька і старенькі батьки, а сам він похований 18 березня на цвинтарі в селі Угорники Івано-Франківської ТГ). Про це повідомив доктор історичних наук Микола Бандрівський.

Джерело: Діло.

«‎Щоби зрозуміти значення відкриття, зроблене св.п. Володимиром Третяком, мусимо здійснити невеликий екскурс у найдавніше минуле Галичини.

Отож, у мирний час, більшість з нас прагне вирватися хоча б на тиждень-другий десь на море, позасмагати на пляжах і, звісно ж, пірнати і плавати вишукуючи на дні різні молюски та спостерігати за підводним світом тих теплих морів.

Багато хто з нас чув, чи десь читав, що у дуже і дуже далекому минулому, над теренами сьогоднішньої Галичини, плюскотіли хвилі моря, на атолах росли пальми, а у глибинах водилися незліченні види різної (і різнокольорової) живності: від півметрових раків-скорпіонів до велетенських хижаків з надміцними щелепами, які граючись розкусили б сучасний трамвай, навпіл.

Що, у всьому цьому, є вигадкою, а що, правдою..?

Мушу вас запевнити: неправди тут нема ніякої. Саме так все і було на теперішніх галицьких теренах: і тепле море із затишними мілководними лагунами, і де-не-де острівці із диковинними тропічними заростями і, звісно ж, маси різної живності у морі, якою аж кишіло те щедро прогріте сонцем, мілководдя.

Одним словом – уся територія сучасної Галичини з величезними просторами довкола, була вкрита водами моря Тетіс (інша назва: Сарматське море), яке відокремлювало один від одного, два гігантських материки: Лавразію від Гондвани (близько 200 – 65 мільйонів років тому). Це був час, коли ще не з’явилися наші Карпати з їх численними активно діючими вулканами, а тутешній клімат був близький до субтропічного із температурою до 27 градусів за Цельсієм.

Так, от: серед тієї живності, яка водилася у морі Тетіс і, ганяючись одна за одною пожирала все, що виявлялося слабшим чи менш спритним, виділявся один вид риб, сам вигляд і розмір яких навіть сьогодні викликає якийсь майже  містичний жах. Так-так, йдеться про відомого мегалодона – двадцятиметрової довжини рибину, щелепи якої сягали 1,8 метра у ширину і 2,1 метра у висоту (див. фото). Зуби у мегалодона мали розміри від 8-10 до 18 сантиметрів і були розташовані у кілька рядів (із поступовою заміною тих, що зношувалися).

Мегалодон (графічна реконструкція)

Щелепи мегалодона (у порівнянні із людською постаттю)

А, тепер основне: у березні 2008 року св.п. Володимир Третяк опублікував інформацію про знайдення зуба мегалодона на Тернопільщині (дослівно з його тексту: “…Зуб, який потрапив до моїх рук був добутий у піщаному кар’єрі на території Тернопільської області, а знайдений вже при пересіванні піску в Івано-Франківську на будівництві звичайним підсобником…”). Ще раніше була опублікована інформація про знайдення одразу кількох зубів мегалодона у вапнякових кар’єрах поблизу Миколаєва на Львівщині та у пісковому кар’єрі в Пустомитівському районі на Львівщині.

Отож, подорожуючи нашою Галичиною і насолоджуючись красотами її природи не забуваймо, що мільйони років тому над тим місцем, де ми будемо у той момент стояти, плюскотіло своїми хвилями тепле море, а над нашою головою на десятки метрів вгору, були товщі морських вод із різнобарвним і незчисленним світом дивовижних живих істот…

…Уся ця романтика пошуків останків викопних (а, колись, живих) тварин і риб, ніколи не полишала св.п. Володимира Третяка. І, треба ж так статися, що йому першому до рук (як фахівцеві) трапилася ця унікальна знахідка – зуб мегалодона, про яку він, ощасливлений таким відкриттям, одразу ж сповістив на професійному сайті “Станіславський натураліст”»‎, — йдеться у дописі Бандрівського на фейсбук-сторінці.

Зуб мегалодона знайдений у пісковому кар”єрі на Тернопільщині і опублікований св.п. Володимиром Третяком у березні 2008 року на сайті “Станіславський натураліст”

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: