п`ятниця, 26 квітня

Павло Гриценко пояснив, звідки в Україні «русскоязичноє насєлєніє»

Павло Гриценко

Журналіст, медіаексперт Світлана Єременко опублікувала у Фейсбуці уривок з виступу у Конституційному Суді директора Інституту української мови Академії наук України Павла Гриценка й закликала уважно прослухати всю його доповідь, у якій, зокрема, йдеться, звідки в Україні взялося поняття «російськомовне населення» і для чого такі речі прищеплювалися українцям.

«Першим поняття «рускоязичноє насєлєніє» використав міністр закордонних справ СССР Андрій Козирєв. Ця назва виросла з надр КПРС і КДБ, які вже бачили, що радянський союз розвалюється і треба шукати ті зачіпки, які будуть давати право тримати його вкупі», – зазначає Павло Гриценко.

Вчений пояснює: культурна, мовна і ментальна російськість в Україні має принаймні два різновиди.

«Перший – це ті, хто має свою генезу, родову, хто приїхали в Україну і жили у російськості три-чотири покоління. Таких серед так званих російськомовних ми заледве наберемо 5-7%.

Другий – це ті, кому радянська влада не дала можливості отримати освіту українською мовою, адже військова справа, технічні, медичні, юридичні та інші спеціальності викладались російською. Це ті, кого влада спонукала до манкуртизму – до того, щоб вони відмовлялись від своєї рідної мови. Це ті, які в першому поколінні із обставин змушені були перейти на російську мову», – йдеться у виступі.

Павло Гриценко наголошує: перших налічуються одиниці. Другим потрібно дати лише імпульс – і вони переходять на українську мову.

zik.ua

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.