п`ятниця, 29 березня

Озерах Львівщини, у яких дозволено купатися. Перелік

Із настанням спеки люди масово їдуть відпочивати до моря або вибираються на природу до найближчої водойми.

Відомо, що безпечними є далеко не усі місця. Після перевірки, лише 13 озер на Львівщині визнані придатними для купання. Більшість – на території приватних баз відпочинку. І лише в одному можна купатися та засмагати фактично безплатно. Це один із пляжів на озері «Задорожнє».

Купальний сезон у Львівській області розпочався з 1 червня. Як повідомили IA ZIK у Львівській ОДА, протягом березня-квітня було визначено місця масового відпочинку на воді – 39 об’єктів, з них 24 пляжі.

Цей список був затверджений рішенням обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Фахівці центральної водолазно-рятувальної служби у Львівській області провели водолазне обстеження дна підводної акваторії 21 пляжу – визначено 19 пляжів, які відповідають вимогам правил охорони життя людей на водних об’єктах.

На сьогодні для відпочинку відкриті пляжі на 13 водних об’єктах. Ще два пляжі озер у Брюховичах обстежено – там наразі є порушення температурного режиму води. Ці два озера найближчим часом, з настанням спеки, також будуть включені у перелік безпечних.

Де дозволено купатися

Дрогобицький район:

  • Озеро бази відпочинку «Майдан» в с. Майдан;
  • озеро відпочинкового комплексу «Алексік» в с. Модричі;

Золочівський район:

  • міський став в парку «Здоров’я» у місті Золочів;

Жовківський район:

  • озера бази відпочинку «Альбатрос» у с. Воля Гамулецька;
  • озеро відпочинкового комплексу «Чарівні озера» у с. Майдан;

Миколаївський район:

  • озеро «Задорожнє», прибережна смуга якого розділена на сім пляжів – підписано сім дозволів: КП «Гові», ФОП Романик, ФОП Буфан; яхт-лкбу «Качка», відпочинковий комплекс «Робінзон»; ПП «Фаворит І.Д.».

Саме на «Задорожному» є комунальний пляж, який чи не єдиний безкоштовний в області.

Пустомитівський район:

  • Озеро бази відпочинку «Озерний край» у м. Пустомити;
  • озеро бази відпочинку «Бухта вікінгів» у Старому Селі;
  • озеро бази відпочинку «Львівська Швейцарія» у с. Давидів.

Перемишлянський район:

  • міський став у місті Перемишляни;
  • озеро готельно-відпочинкового комплексу «Узлісся» у с. Стрілки;
  • озеро комплексу «Гостинний двір» у с. Коросно.

Яворівський район:

  • рекреаційна водойма бази відпочинку у с. Верещиця на території Яворівського Національного природного парку.
База відпочинку “Верещиця”

База відпочинку “Верещиця”

Поблизу дозволених для купання об’єктів є інформаційні стенди, де можна ознайомитися з даними про водойму чи пляж. На всіх озерах діють сезонні рятувальні пости від тих суб’єктів господарювання, які надають відпочинкові послуги.

Як повідомив начальник відділу департаменту з питань цивільного захисту населення ЛОДА Володимир Кравцов, перевіряли усі без винятку пляжі – комунальні й приватні.

«Перевіряли усіх, хто подав дані, що вони будуть організовувати відпочинок на воді. Ми займалися в основному питаннями безпеки – щоб там був рятувальний пост, обстежено дно. Фактично усі пляжі облаштовані. У 90% з них приватники надають послуги відпочинку», – зазначив В.Кравцов.

Перебуваючи на водоймах, завжди слід пам’ятами про безпеку. Особливо, зважаючи, що сумна статистика за рік погіршилася. Цьогоріч на водоймах Львівської області загинули 19 людей, з яких троє дітей. Торік за цей період потонули 14 людей, зокрема, двоє – дітей.

Директор департаменту цивільного захисту населення ЛОДА Ігор Туз зазначає: багато людей гине під час купання у неофіційних й не дозволених для цього місцях, зокрема, на ріках. Так, за тиждень кілька людей втопилися у річці Західний Буг поблизу Червонограда.

Як не втопитися

Рятувальники наголошують: основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше+18, повітря не нижче+24.

  • Не потрібно лізти у воду в незнайомому для місці, уникати води із швидкою течією, не заходити у воду напідпитку, ніколи не плавати наодинці, особливо, якщо не впевнені у своїх силах;
  • купаючись на «дикому пляжі» чи у незнайомому місці – не можна пірнати з берега, гірки, дерева;
  • у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби;
  • особливо потрібно слідкувати за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана;
  • до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів;
  • утримуватися від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків.

На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.

Особливості під час купання в гірських річках. Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам’янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна впасти, послизнувшись на мокрому і слизькому камені, коли тільки входиш у воду.

На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей.

Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.

Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися. Навіть коли перекинувся, він і тоді ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій, і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву.

Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.

Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпененістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець. 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.