Освітяни Львівщини дали Кабміну час до 17 жовтня. Далі – підуть на Київ

Біля Львівського університету, 9 жовтня, сотні працівників освіти озвучили свої вимоги Кабінету Міністрів України. Підтримали мітинг медики, шахтарі, працівники Львівського автобусного заводу та інші. Акція відбулася під гаслами «Хочемо жити гідно, а не виживати», «Припиніть нищити освіту», «Бідний викладач — бідні студенти», «Профспілкова молодь проти керованої бідності у самому серці Європи» тощо.

Масовий пікет профспілкові організації області, вчителі шкіл, викладачі та студенти зробили у Всесвітній день дій за гідну працю. Одночасно він відбувався у всіх великих містах України. Освітян обурило невиконання генеральної угоди між Кабміном та профспілками, яку підписали ще у січні цього року. Згідно з нею, заробітну плату мали підвищити на 10%. Також у проекті бюджету на 2019 рік, коштів виділених на освіту, за словами протестувальників, замало, мовить Львівська газета.

Основною – є підвищення оплати праці. ООН назвали «межу бідності», яка у ЄС складає 5$ на день. Львівські викладачі ж стверджують: їхня денна оплата нижча. Дехто з них змушений брати відпустку за власний кошт і їхати за кордон на заробітки, аби мати можливість утримувати себе та сім’ю. Понад 40% із заробітної плати вчителі витрачають на оплату комунальних послуг.

Голова Профспілкової організації працівників ЛНУ Володимир Качмар повідомив, що це попереджувальна акція. Наступний етап відбудеться 17 жовтня у Києві. У разі невиконання умов освітяни дійдуть до інших методів протесту, таких як «італійський страйк».

«Ми прийдемо на робочі місця і не робитимемо нічого, якщо нас не почують. Зараз обидві акції відбуватимуться у вільний від роботи час і не впливають на навчальний процес», – заявив Володимир Качмар.

Як пише Високий замок, до слова була запрошена народний депутат України Оксана Юринець: «Я тут не як депутат, а як професор кафедри зовнішньоекономічної митної діяльності Інституту економіки і менеджменту НУ «Львівська політехніка». Неприпустимо мати такі низькі зарплати. Бюджет наступного року не може бути прийнятий без змін, які мали відбутися ще з 1 січня 2018 року.

Так, є тарифна сітка, яка порвана: є субсидії, є дотації, є подачки, які не відповідають гідній заробітній платі. Вчителі й викладачі — це люди, які тримають наше майбутнє. Але за ту зарплату вони не можуть вижити. Коли доцент оформлює субсидію — то це вже біда. Розмову про підняття заробітної плати ми почали давніше: у липні, з міністром освіти. Комітет освіти запропонував зменшити надбавки, які цьогоріч були спрямовані на правоохоронні органи, й скерувати їх на освітян.

Сьогодні треба привернути увагу до комунальних і державних закладів освіти. Кожен з нас має мати за свою працю гідну заробітну плату. Українська нація не має бути обдурена обіцянками, що вже завтра щось зміниться. Ні, це буде відбуватися поступово. Мій батько каже: «Ті структури, як ти представляєш, існують 20−30 років. А Політехніка стоїть 200 років, і ще вдвічі більше стоятиме».

Як повідомляє Радіо Свобода, голова об’єднання профспілок Львівської області Роман Дацько закликав встановити в Державному бюджеті на 2019 рік прожитковий мінімум у сумі щонайменше 5167 гривень, а до кінця наступного року збільшити його до 5503 гривень.

На його думку, мінімальна зарплата має становити 7751 гривню і до кінця 2019 року збільшитися до 8255 гривень.

«Нас не задовольняють розрахунки, які проведені урядом. Вимагаємо не піднімати ціну на газ, бо 40% зарплати йде на комунальні послуги. У профспілок відбирають сьогодні приміщення, санаторії», – говорить Дацько.

17 жовтня представники профспілкових організацій Львівщини планують взяти участь у мітингу під стінами Кабміну, Верховної Ради і Адміністрації президента з вимогою підняти зарплати і умови праці у бюджетних установах та державних підприємствах.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.