Обмін заради миру. Як львівська школа приймала дітей із Луганщини

У школі-гімназії Шептицьких таку акцію проводять вже втретє. Завдяки їй майже третина учнів школи з Луганщини змогла побувати у Львові, пише Твоє місто.

У школі №23 смт Тошківка, Попаснянського району на Луганщині, зараз навчаються 82 учні. Майже третина з них за три роки побувала у Львові завдяки акції, ініційованій директором НВК «Школа-гімназія Шептицьких» отцем Олегом Ладнюком. Сама Тошківка кілька разів пережила обстріли: за селищем починається Бахмутська траса. 

Акцію проводять уже втретє. Цього разу впродовж 13–16 квітня гостями Львова стали учні 5–9 класів, а також третьокласниця Софія. Супроводжує дітей Лариса Кочевенко, заступниця директора з навчально-виховної роботи. 

«Спочатку вибирали старших учнів, 6–9 клас. Потім почали відбирати серед тих дітей, які ще не були у Львові. Насамперед брали дітей малозабезпечених, із багатодітних родин, але не тільки», – говорить вона.

Обмін заради миру. Як львівська школа приймала дітей із Луганщини

П’ятниця була днем знайомства. Групу зустріли, розсели по сім’ях гімназистів. У суботу разом із отцем Олегом відвідали Карпати – Верецький перевал, Плай, а також водоспад Кам’янку. У неділю дозвіллям дітей знову опікувалися родини, частина дітей відвідали благодійний фестиваль «Святкуймо Воскресіння разом» у Шевченківському гаю. У понеділок гостів із Тошківки запросили до гімназії Шептицьких, щоб порівняти навчальні процеси у Львові та на Луганщині, а також поспілкуватися з однолітками.

Ідея обмінів між школами Заходу та Сходу з’явилася в отця Олега Ладнюка після знайомства з директоркою Тошківської школи. Директор гімназії Шептицьких з 2014-го року їздить на Схід як капелан. Оскільки наразі львівських дітей возити на Луганщину небезпечно, поки що акція одностороння.

«Не тільки потрібно вміти воювати або возити волонтерську допомогу в зону АТО. Також треба тих дітей, які мають певні навіювання про Західну Україну, привозити сюди, у Львів, і показувати, що тут добрі люди, не треба їх боятися. Завдяки цій дружбі, можливо, – якщо б це робилося ще в 90-х роках, – ніякої війни не було б», – пояснює Олег Ладнюк.

Обмін заради миру. Як львівська школа приймала дітей із Луганщини

Кошти на подорожі збирають завдяки ярмарку солодощів, що традиційно відбувається восени. Класи гімназії змагаються між собою впродовж дня: готують смаколики та продають їх просто неба. Цьогоріч зібрали рекордну суму – більше 17 тисяч гривень. Це майже вдвічі більше, ніж торік. Для поселення гостей із зони АТО залучають сім’ї гімназистів, адже сама ідея – створити дружбу між дітьми. Кілька разів допомагали й представники бізнесу.

У майбутньому в школі планують розширювати програму: запрошувати кількох дітей на літо, зробити великодні та різдвяні програми, залучати більше вчителів.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.