п`ятниця, 22 листопада

Новий закон про мобілізацію: що буде 18 травня | Можлива відстрочка від призову?

З 18.05.2024 року в Україні набуває чинності резонансний мобілізаційний закон. Деякі з його положень почнуть свою дію протягом трьох місяців з цієї дати. Відома юристка Герман Марина детально розповіла про основні нововведення та ключові зміни, які варто враховувати.

Джерело: lviv.media.

Оновлення даних про місце перебування

Вручення повісток

  • Якщо 2005 року чоловік проживав в одному місті, а тепер мешкає в іншому та не оновив інформацію, повістка, надіслана на стару адресу, вважатиметься врученою через місяць після зберігання.
  • Повістки можуть вручати не тільки представники ТЦК, а й роботодавці, місцеві ради.

У разі отримання повістки, але нез’явлення в призначений час до ТЦК та СП, людина повинна надати документальні підтвердження поважних причин, таких як:

  • Проблеми зі здоров’ям: якщо у вас є медичні показання, які не дозволяють з’явитися до ТЦК, необхідно надати відповідні довідки або висновки лікарів.
  • Стихійні лиха: у разі природних катастроф або інших надзвичайних ситуацій, які роблять неможливим явку до ТЦК, потрібно представити офіційні документи про це.
  • Смерть близьких осіб: втрата близького родича є поважною причиною для відстрочки, але вона повинна бути підтверджена відповідними свідоцтвами про смерть та іншими документами.

За наявності підтверджених підстав особа отримує відстрочку на кілька днів, після чого все одно повинна з’явитися до ТЦК. 

За неявку в ТЦК передбачена відповідальність

  • Новий закон запроваджує адміністративний привід, що дає змогу представникам ТЦК фізично доставляти людину до центру комплектування. Це нововведення покликане посилити контроль над виконанням мобілізаційних заходів та уникнути випадків, коли люди ігнорують повістки.
  • Передбачена також кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації, яка становить від 3 до 5 років позбавлення волі. Це суттєва міра покарання, що стимулює громадян дотримуватися закону та виконувати свої обов’язки перед державою.
  • Відповідно до закону існує можливість позбавлення водія права керування транспортним засобом. 

Підстави для відстрочки від призову

Якщо у чоловіка є три неповнолітні дитини, то це вже не є підставою для відстрочки.

Обов’язковою умовою є підтвердження факту того, що чоловік їх утримує. Якщо у чоловіка виникає заборгованість по аліментах більше ніж на три місяці, то йому відмовляється в праві на відстрочку від мобілізації. Також потрібно мати офіційне рішення від суду, що чоловік самостійно виховує дітей.

Уточнення за медичними показаннями

Особи з частковою непридатністю мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) кожні 6-12 місяців для підтвердження стану здоров’я. Це дозволить забезпечити регулярний контроль за станом здоров’я та своєчасно виявляти зміни, які можуть вплинути на придатність до військової служби.

Звільнення від військової служби

Новий закон визначає такі категорії осіб, які звільняються від служби:

  • Особи заброньованих професій, які підлягають бронюванню (депутати та їх помічники)
  • Працівники державних установ.
  • Особи котрі займають посади в судовій системі та прокуратурі.
  • Родичі які мають інвалідність першої або другої групи.
  • Військовослужбовці з проблемами здоров’я, після проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) та визнання їх непридатними до служби.
  • Військовослужбовці з родичами, за якими треба постійний догляд і які мають інвалідність.

Марина Герман рекомендує тим, у кого є підстави для відстрочки, не відкладати оформлення відповідних документів. Це допоможе уникнути судових розглядів та забезпечить законне підтвердження права на відстрочку.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.