Понеділок, 4 березня

Невідомий Львів. Вілла “Палатин”

Мандруючими звивистими вуличками, що ведуть до львівської Цитаделі, кілька хвилин присвятіть величній віллі-палацу “Палатин”. Їй вдалося затримати час, щоб перенести випадкових прохожих у середньовічну епоху.

Польський дворянський герб Ціолек (Ciołek)

Польський дворянський герб Ціолек (Ciołek)

У 1875 році для родини Чарновських за проектом Едмунда Кьолера на перетині сучасних вулиць Глібова та Каліча Гора звели двоповерхову віллу “Затишок” у неороманському стилі (основою стилю є романська архітектура XI-XII століть).

Вілла “Затишок” до реставрації, 1893

Вілла “Затишок” до реставрації, 1893

У 1893-1894 роках будинок, що отримав завдяки новому власнику – професору Львівської політехніки Петрові Хмельовському назву “Палатин”, перебудували за проектом відомого архітектора Альфреда Каменобродського.

Дослідники гадають, що віллу на Калічій Горі, на пагорбі, переназвали невипадково, оскільки Палантин (Palatino) – один із семи пагорбів Риму.

1906 року, через два роки після смерті Хмельовського, вулицю Голубину (тепер Глібова) перейменували на його честь, а власником вілли став редактор журналу “Мистецтво”, письменник, економіст, віце-президент Львова (від 1905 року), ініціатор створення Львівської картинної галереї Тадеуш Рутовський.

Дерев’яні сходи.

Дерев’яні сходи.

villa_palantyn4

Архітектурний опис вілли від Ігоря Жука:

“Споруда різноповерхова, цегляна, тинькована, у плані складної конфігурації. Наріжні об’єми триповерхові, оформлені у вигляді веж ґотичного замку. Поверхи поділені тягами, аркатурними пасками, вікна арочної та прямокутної форм, у широких обрамленнях. Фасад від вул. Козака (нині – вул. Каліча Гора) акцентує арка під псевдоґотичним причілком з поміщеною у нішу статуєю Діви Марії.

Внутрішнє планування мішаного типу, п’ятирядне; великі зали розміщені у північно-східній частині будівлі, менші – у південно-західній його частині.

Приклад вілли палацового типу, вирішеної у формах середньовічної архітектури”.

Вілла з боку Калічої Гори

Вілла з боку Калічої Гори

Вілла з боку Калічої Гори

Вілла з боку Калічої Гори

Адреса вілли – Львів, вул. Глібова, 12.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.