п`ятниця, 19 квітня

Не встиг закомпостувати, а контролер уже тут. Платити штраф чи поборотися

Протистояння «контролер-пасажир» тривають рівно стільки ж, скільки існують ці самі контролери і пасажири у громадському транспорті. І випадків гучних конфліктів, що у Львові, що в інших містах України було чимало. Часто причиною скандалів ставали саме перевищення своїх повноважень контролерами: на когось накричали, у когось порвали квиток, когось оштрафували без причин.

Контролер VS Пасажир

Один із суперечливих випадків кілька місяців тому трапився із львів’янкою Русланою. Розповідає, що того дня зайшла у трамвай і придбала у водія квиток. Щоправда, закомпостувала його не одразу біля кабіни водія, а у кінці салону. Контролери «Львівелектротрансу», які на той момент перебували в трамваї, вирішили, що це привід для штрафу.

«Я апелювала до них, що вони намагаються неправомірно мене оштрафувати. Показала квиток, який при них придбала і закомпостувала. Вони все ж бачили», – розповідає Руслана Бабій.

Тоді дівчина не змогла відстояти свою правоту: поспішала по нагальних справах. Зараз про це шкодує.

А відомий львівський фотомитець Олег Огородник постраждав від контролерів, коли намагався захистити пасажирку, з якою їхав в одному трамваї. Він бачив, як жінка передала кошти на квиток. Його так і не отримала.

Квиток контролери порвали його ще в процесі передавання до пасажирки. Самого Олега Огородника, який обурився такими діями, не випустили з трамвая.

«Я хотів пройти по трамваю до виходу на своїй зупинці, а контролер мене не пропускав. Мовляв, виходьте через інші двері Я кажу: «Яке ви маєте право мені вказувати, в які двері виходити». Далі контролер просто штовхнув мене. Я не втримався і впав на крісло», – описує ту історію фотограф.

Юристи пояснюють: жінка-пасажирка насправді вчинила адміністративне правопорушення, адже мала зайти в салон через передні двері й одразу придбати квиток у водія, а не передавати кошти через увесь салон. Утім це не виправдовує і дій контролерів, які не мали права рвати квиток, а тим паче застосовувати силу до пасажира, який втрутився у ситуацію.

«Контролер мав взяти квиток, віддати пасажирці та викликати поліцію. І тільки поліція, якщо б жінка відмовлялася сплатити штраф, мала виносити постанову і притягувати її до відповідальності», – пояснює процедуру адвокат Назар Курка.

На що має право контролер, а які права у пасажира

Отже, за оновленими правилами користування громадським транспортом, контролер має право:

  • без черги входити в салон через передні двері;
  •  перевіряти дотримання пасажирами і кондукторами Правил поведінки в громадському транспорті;
  •  вилучати недійсні проїзні документи.

Бригадир групи контролерів у ЛКП «Львівелектротранс» Андрій Фок стверджує, що працівники діють за інструкцією: «Не складається протокол, якщо особа визнає факт свого безквиткового проїзду. Тоді їй на руки видається квитанція встановленого зразку про те, щоб вона сплатила штраф».  Якщо ж, порушник відмовляється сплачувати штраф, не визнає своєї провини, контролери звертаються до поліції.

Юристи  рекомендують: якщо потрапили в ситуацією, коли контролери поводяться  агресивно, застосовують силу до вас або інших, потрібно все фіксувати на камеру телефона. Далі писати скаргу у «Львівелектротранс» і звертатись до правоохоронних органів.

Також пасажири мають знати, що контролери зобов’язані бути у формі, мати з собою жетон і посвідчення.

“Підсумки. Наживо” (щоп’ятниці на NTA)

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.