п`ятниця, 19 квітня

Народитися VS померти: що обійдеться у Львові дорожче

В Україні лише кожні четверті пологи проходять без ускладнень. А цей процес, між іншим, є однією з найважливіших подій у житті кожної матері. Тому зрозуміло, чому молоді батьки хочуть, аби їх немовля на початку свого шляху отримало від світу все найкраще.
Джерело: Діло.

За винятком приватних клінік, пологи в Україні офіційно є безкоштовними. Але як часто буває, деякі мами та тати досі платять медпрацівникам немалі суми, щоб підготуватися до них і народити дитину.

У 2021 році тариф, який лікарні та пологові будинки отримують за кожні пологи, збільшили з 8 до 10 тисяч гривень. У НСЗУ пояснюють, що в нього заклали середню вартість пологів. Якщо все проходить без ускладнень (а це більшість випадків), то тоді обходиться навіть дешевше – близько 4 тисяч гривень. Водночас є складні випадки, коли доводиться робити кесарів розтин (25%) або пологи проходять з ускладненнями, і тоді їхня вартість буде вищою – до 15 тисяч гривень і навіть більше.

Незважаючи на скарги медиків, що коштів, аби покрити всі витрати однаково не вистачає (якщо під час пологів виникають ускладнення чи непередбачувані ситуації), у НСЗУ стверджують, що усереднений тариф у 8 тисяч гривень має покрити ці витрати. Сплату комунальних послуг та капітальні видатки забезпечують місцеві бюджети.

Як заявили у Національній службі здоров’я, єдину оплату за будь-які пологи встановили для того, щоби не стимулювати необґрунтовані кесарські розтини.

До безоплатного пакета допомоги при пологах входить медична допомога при неускладнених та ускладнених пологах, зокрема, кесаревому розтині, забезпечення можливості проведення партнерських пологів, зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральна анестезія, лабораторні дослідження та інструментальні обстеження у цілодобовому режимі, інтенсивна терапія матері і новонародженого та забезпечення їхнього цілодобового транспортування, у разі ускладнень, вакцинація новонародженого, згідно з Календарем профілактичних щеплень, лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку, харчування під час перебування у стаціонарі та пакет “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”.

У НСЗУ також запевняють, що з початку медреформи всі благодійні внески та пакети з медикаментами відійшли в минуле.

Коли у закладі не вистачає певних медикаментів, пацієнти компенсують їх відсутність власним коштом

У Львівському обласному клінічному перинатальному центрі підтвердили, що всі послуги у закладі надаються безкоштовно. У пологовому додали, що жодні благодійні внески взагалі не практикуються. Однак підтвердили, що інколи, коли у закладі не вистачає певних медикаментів, пацієнти компенсують їх відсутність власним коштом.

Журналісти «Діла» все ж вирішили дізнатись, яку суму загалом залишають батьки у пологових Львова. Для цього ми поспілкувались з молодими матусями, які народили протягом 2020- 2021 років.

У Львові зараз працюють три пологові. Це Львівський обласний клінічний перинатальний центр на вул. Дж. Вашингтона, 6 , міський пологовий будинок №1 на вул. Мечнікова, 8 та пологове відділення 3-ї міської клінічної лікарні на вул. Рапопорта, 8.

Більшість обов’язково заносили тисячу-дві, щоб віддячити

Ірина народжувала у “роддомі на Батальній”, так у народі називають Львівський перинатальний центр. Купувала самостійно медикаменти, яких, як сказали жінці, у лікарні не було. Всього на ліки витратила близько 400 гривень. Ще задовго до пологів вирішила, що братиме «палату підвищеного комфорту». За добу віддавала близько 500 гривень, провела там 3 дні, каже, умовами була задоволена. Мала окремий туалет, душ, холодильник та диванчик для відвідувачів. За окрему доплату деякі знайомі породіллі брали покращене харчування, але жінка каже, що її вдовольняло і звичайне.

Молода мама Олена виховує 2-місячного Данилка. Жінка розповідає, пологи насправді обійшлись набагато дешевше ніж очікувала її родина. Згадує, що гроші саме у лікарні витрачали лише на деякі матеріали для перев’язки та інфузійний розчин. Для сусідки по палаті, якій робили кесаревий розтин, ліки затягнули на 2 тисячі гривень. Окремий пункт – подяка лікарям, медсестрам і акушеркам. Самі не вимагали, але коли дала, не відмовлялись. Загалом на це витратили близько 2 тисяч.

Марія – мати 6-місячної Олесі. Жінка з радістю розповідає історію своїх пологів. Каже, мала партнерські. До речі, вони включені в оплату за пологи від НСЗУ, за них доплачувати не треба. За її словами, деякі знайомі самостійно обирали собі лікаря на пологи, домовлялись щодо цього з керівництвом закладу. Вибір лікаря на пологи – це додаткова послуга, яку НСЗУ не покриває. Ще сама платила за аналізи, їх за порадою лікарки, вирішила здати у приватній лабораторії, за них віддала 600 гривень. Хоча у державні клініці звісно можна здати безкоштовно.

«Далі- ні копійки, нічого не просили і навіть не натякали»,  — додає Олена. Хоча задовго до пологів розпитала все про такі ситуації у знайомих мам. Більшість обов’язково заносили тисячу-дві, щоб віддячити.

Ольга стала мамою втретє. Зізнається, з власної кишені платила щоразу і навіть ініціювала «внески» сама. Лікарці віддячили тисячою гривень, медсестрі дали за весь час в сумі– 200, акушерці – 500. Це все платив чоловік. Жінка з посмішкою пояснює, чому так зробила. Каже, що начиталась на мамських форумах, що заплативши, сто відсотків отримає кращий догляд. Та й додає, робота у медсестер і акушерок точно не з легких.

Перед пологами чоловік заніс тисячу гривень. І на деяких оглядах також виражали вдячність, однак меншою сумою. Серед знайомих були такі, що не давали жодної копійки, але однаково тих, які вважають за потрібне віддячити, більше.

Загалом, народити дитину не за всі гроші світу можливо. Все залежить лише від власного вибору: який пологовий обрати, давати гроші, щоб подякувати, чи не давати, у якій палаті жити та що їсти. Кошти на необхідні для малюка мами особисті речі – вираховуються суто індивідуально, тому ціни тут дуже відрізняються.

І якщо народження людини зазвичай овіяне світлою та позитивною аурою, то з смертю пов’язані зазвичай протилежні емоції. Раніше «Діло» вже розповідало, скільки коштують похорони в Україні. Та з того часу ціни на деякі товари та послуги, на відміну від самої процедури поховання, відчутно змінились. 

Відразу після відходу людини в інший світ треба скласти акт про ненасильницьку смерть – цією справою займеться поліція. Далі рідним необхідно звернутись до сімейного лікаря або поліклініки, де був зареєстрований покійний. Якщо причина смерті є очевидною для сімейного лікаря, то свідоцтво про смерть видасть він сам.

Якщо ж причину смерті потрібно встановлювати, то сімейний лікар дає направлення на патологоанатомічне дослідження. Воно – безкоштовне. Як і транспортування тіла на розтин. Для цього потрібно зателефонувати до чергового санітара патологоанатомічного бюро. Після розтину видадуть свідоцтво про смерть родича.

Миття тіла, переодягання, бальзамування – відбувається на платній основі, вартість цих послуг коливається від 750 до 2200 грн.

Ціна труни оббитої тканиною починається з 1550 гривень, лакованої – від 2800 гривень. Найдорожчі затягнуть до 10 тисяч гривень. Звичайні дерев’яні хрести коштують від 200, гранітні від кількох тисяч.

Вінки зі штучних квітів, якими прийнято накривати могилу після похорону, вартують від 300 гривень. Покривало тюлеве – від 230 гривень, атласне – від 500.

У середньому по Львову за табличку просять від 30 грн. Метрика покійного буде написана маркером. Табличка з золотими наклеєними літерами та з фото покійного коштує 400 грн.

Місце на цвинтарі для поховання є безкоштовним. Згідно з прейскурантом «Виробничо-реставраційного комбінату обрядових послуг» копання могили коштує від 487,00 грн до 3291 грн залежно від пори року та глибини – 1,1-2,4 м. Ціна на транспорт залежить від автомобіля і дня тижня.

Скільки платити священнику за відправи – теж справа індивідуальна. Всередньому люди, які нещодавно попрощались з рідними, кажуть, платили від 1 000 до 2 000 грн. У цю ціну входив і парастас, і відправа в церкві і безпосередньо на могилі. Поминки справа суто індивідуальна.

Варто зазначити, що родичі померлого можуть отримати одноразову матеріальну допомогу на поховання. У разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого тим особам, які здійснили поховання.

І хоч ціни на пологи і похорони постійно коливаються, бо залежні від різних факторів, неозброєним оком видно, що прийти у цей світ нам виходить набагато дешевше, ніж піти з нього.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: