Найвищий пункт Львова, де він?

Якщо вам захочеться поцікавитись, яка будівля у Львові найвища, то ви з легкістю дізнаєтесь про це в Інтернеті. Хоча будівництво останніх років ввело свої корективи і тому треба звертати увагу на дату публікації. Але набагато складніше дізнатись, вершечок якої будівлі є у Львові розташованим найвище. А головне, звідки панорама навколо Львова буде найбільш розлога?

Джерело: Фотографії старого Львова.Панорама центру міста. Автор ZommersteinhofПанорама центру міста. Автор Zommersteinhof

Напевно хто-небудь помічав, що з району села Солонка не видно Високого Замку, а від телевізійної вежі над горизонтом виступає тільки верхня частина. А отже з оглядового майданчика на Високому Замку побачити Солонку неможливо! А звідки ж можливо?

Для з’ясування цього питання я взяв за основу таблицю з десяткою деяких найвищих будівель Львова. Насправді їх є більше, але для даної теми не мають значення хмарочоси наприклад в районі проспекту Чорновола, адже зрозуміло, що дах найвищого з них буде нижче, ніж дах любої хати у Шевченківському Гаю. Так само немає потреби включати в таблицю обидва будинки на вул. Зубрівській – №49 і №32, оскільки у них різниця в один метр.

Таблиця починається з Копця Люблінської Унії з двох причин: по-перше, це найвище розташований штучно створений об’єкт у Львові (телевізійну вежу і труби ТЕЦ-2 не беремо до уваги, бо вони недоступні для простих людей), по-друге, на ньому знаходиться найбільш популярний оглядовий майданчик міста.

Таблиця. Декілька найвищих об’єктів Львова


 Назва або тип будівлі          АдресаВисота будівлі, мВисота локації
над р. м.,
м
Висота
верхівки
над р. м., м
    0 Копець Люблінської Унії Парк “Високий Замок”       33       380       413*
    1 ЖК Avalon Up Пр. Червоної Калини, 60       90       350       440
    2Церква святих Єлизавети і Ольги Пл. Кропивницького       88       310       398
    3ЖК “Щасливий” Platinum Пр. Чорновола, 77       78       260       338
    4 Житловий будинок Вул. Зубрівська, 32       67       350       416
    5Латинський катедральний костел Пл. Катедральна, 1       66       284       417
    6 Вежа Корнякта Вул. Підвальна, 9       66       295       350
    7 Ратуша Пл. Ринок, 1       65       290       355
    8 Церква Покрови пресв. Богородиці Вул. Личаківська, 175а       60       350       410
    9 Податкова адміністрація Вул. Стрийська, 35       53       340       393
  10 Житловий будинок, т. зв. «Моноліт» Вул. Пасічна, 104       50       370       420

 

* Примітка. За різними даними висота Замкової гори вагається від 409 до 413 м над р. м. Для даного порівняння висот похибки ±5 м не мають значення. Висоти будинків взято з 032.ua/nevvs і explorer.lviv.ua.

Але замість розглядання цифр в таблиці пропоную більш зрозумілу картинку. Зліва – лінійка з висотами над рівнем моря, справа – найбільш знакові об’єкти, розташовані відповідно висоти їхньої локації над рівнем моря і зменшені відповідно шкали.

Візуальне відображення шкали хмарочосів ЛьвоваВізуальне відображення шкали хмарочосів Львова

Як я вже казав, Копець Унії є найвище розташованим штучним об’єктом. Правіше на картинці – сірий і нецікавий будинок на Пасічній, 104, де рівень землі нижче Замкової гори, але дах цього будинку вище оглядового майданчика на Копці – 420 проти 413 м над р. м. Хмарочос “Avalon Up” на Сихові збудовано ще нижче, але його дах іще вище – 440 проти 413 м над р. м. Зрештою, це наразі найвищий хмарочос Львова.

Далі – будинок Податкової адміністрації, не надто високий, але він ще й досі є потужною домінантою в околиці, добре помітною з Високого Замку. До речі, коли при гарній прозорості повітря на горизонті – на відстані біля 100 км від Львова – видніються Карпати, тож цей адмінбудинок є чудовим орієнтиром для розпізнавання конкретних гірських вершин.

Фрагмент панорами Карпат. Джерело: Dalekie ObserwacjeФрагмент панорами Карпат. Джерело: Dalekie Obserwacje

Церква Єлизавети і Ольги від моменту освячення протягом 110 років була найвищою будівлею Львова. В наш час став доступним для зацікавлених відвідувачів балкон на вежі церкви, з якого простирається на всі боки чудова панорама.

Наступною будівлею я подав Ратушу. Зверніть увагу, що балкон церкви Єлизавети і Ольги та майданчик на Ратуші – майже на одній висоті відносно рівня моря. Проте оскільки площа Ринок знаходиться значно нижче від площі Кропивницького, панорама з Ратуші, яку обмежують навколишні пагорби, цінна для оглядання тільки центральної частини міста.

І нарешті один з найнижче розташованих районів Львова – проспект Чорновола. Тут наразі найвищий в околиці будинок – “Platinum”, але його дах на 75 метрів нижче оглядового майданчика на Замку.

Отже, безумовним львівським рекордсменом щодо висоти даху над рівнем моря являється хмарочос на проспект Червоної Калини, 60. Менеджери новобудови звісно про це це знали, тому для мешканців будинку на даху було встановлено підзорну трубу. Краєвид – неймовірний! І, прошу звернути увагу на те, що хоча центр міста для спостерігачів ховається в долині, однак добре видно і телевізійну вежу, і Замкову гору з Копцем Люблінської Унії.

 Вид в сторону Високого Замку. Автор Андрій РиштунВид в сторону Високого Замку. Автор Андрій Риштун

А який чудовий звідси схід світанок і скільки незабутніх вражень залишає присмерк! До речі, на наступній світлині по напрямку вулиці Гната Хоткевича, яку видно внизу, можна зробити висновок, що сонце сідає прямо над Перемишлем.

Фото заходу сонця. Джерело: dom.ria.comФото заходу сонця. Джерело: dom.ria.com

Цікаво, що найвищим пунктом польського міста є Копець Татарський, висота якого 352 м над р. м. – майже така сама, як висота “сихівського плато”, а це означає, що з Перемишля видно сихівський хмарочос і навпаки. Потрібні тільки прозорість повітря і потужна “льорнетка”…

Автор: Zommersteinhof

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.