п`ятниця, 19 квітня

Найсухіший жовтень за останні 20 років. Як змінилася осінь у Львові

Як змінювалася температура і вологість повітря та коли була найбільша кількість опадів дощу й снігу в місті за останні десять років.

За останні десять років осінь у Львові змінюється дедалі більше – місяці стають сухішими, дощових днів меншає. Через ці кліматичні умови можуть бути негативними наслідки для річок та землі. Tvoemisto.tv поспілкувалося з синоптикинею Львівського регіонального гідрометцентру Оленою Смалюх і дізналося, якими були осінні місяці у Львові упродовж останніх десяти років.

Температура 

Синоптикиня каже, що за десять років вересень був найхолоднішим у 2013 році, адже тоді середньомісячна температура становила 11,6 градусів тепла. Найтепліший вересень львів’яни пережили ще у 2015-му з температурою 15,6 градусів тепла.

Щодо жовтня, то значне зниження температури спостерігаємо у 2016 році, коли середньомісячний показник становив 6,6 градусів тепла. Це був найхолодніший жовтень за останні 10 років. Найвищою температура в цьому місяці була у 2020 році – 10,8 градусів тепла.

Водночас найхолодніший листопад львів’яни спостерігали у 2016 році, а найтепліший – два роки тому, у 2019.

Опади 

Олена Смалюх каже, що дуже сухим був вересень у 2011 році (29% вологості від норми), а найвологіший – у 2017 році (292% від норми).

Щодо жовтня, то синоптики спостерігали найсухіший його період у 2013-му. Тоді вологість повітря становила 29%. Найвологішим за останні десять років жовтень був у 2016-му – 316% від норми. Синоптикиня каже, що цього місяці 2016 року було стихійне явище, бо тоді випало 56,1 мм опадів.

Листопад найсухішим був у 2011 році, так як тоді за місяць випало всього 1 мм опадів, а вологість повітря становила 2% від норми. Найвологішим цей місяць за останні десять років був у 2016 – 292% від норми. Крім того, у цьому ж 2016 році 13 листопада випало 29,5 мм снігу.

За весь період спостережень, який почався у 1946 році та триває дотепер, найбільша кількість опадів у вигляді дощу в осінній період була зафіксована 6 вересня 1996 року й становила 64,7 мм.

Цьогоріч був дуже сухий та прохолодний жовтень, продовжує синоптикиня, подібного не спостерігали за період останніх 20 років. Через те, що був сухий жовтень і наразі листопад, посів озимих зернових культур, який аграрії проводять у жовтні, відбувався практично у суху землю.

Олена Смалюх пояснює, що збільшення температури повітря, а відповідно й збільшення тривалості теплого періоду, відбувається через зміну в циркуляції атмосферних мас, які формують клімат Львівщини. Осінь починається у вересні і в середньому триває 90 днів або до середини грудня. Одним з основних проявів змін клімату на Львівщині є також те, що дощових днів стає менше, а ефективність опадів у окремі дні зростає. Через такі бездощові періоди річки стають маловодними або навіть пересихають.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.