Найменшу площу Львова планують відкрити у вересні. Фото, відео

Площа Коліївщини є однією з найменших у Львові. Її розміри лише 30 на 23 метри. Вона затиснута поміж чотирьох будинків. Зараз тут тривають завершальні роботи із реконструкції. Саму площу планують відкрити в середині вересня.

Джерело: Tvoemisto.tv.

Перед реконструкцією тут працювали фахівці з «Рятівної археологічної служби», які віднайшли рештки криниці 1844 року і фундаменти давніх будинків. 

Площа розташована на території колишньої єврейської ділянки, тоді її кордонами зі сходу була стіна міського арсеналу, а на заході стояла також стіна, яка відділяла її від сучасної вулиці Сербської.

Тут був єврейський квартал, він примикав до оборонного муру, зазначила начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Коли тут знайшли криницю, то археологи зазначали, що вона була в незадовільному стані. Її розібрали і на тому ж місці зараз облаштували нову.

Її відновили з вапняка, оскільки встановили, що попереднє каміння, з якого вона була виготовлена, – вапняк, природний камінь білого кольору. За проєктом, який запропонували архітектори, вирішили  відновити у тій же конфігурації та на тому ж місці, де її й знайшли.

«Скоро у Львові буде ще один фонтан. Ця унікальна площа вже на фінальній стадії реставрації. Навіть вже є назва «площа Сусідів», яка буде розказувати про людей, які жили тут у різні часи, але у мирі», – каже мер міста Андрій Садовий. 

Цікаво, що на накритті криниці будуть викарбувані і написані імена мешканців цієї площі та найближчих будинків, які тут жили до війни, а замість звичайних лавок тут будуть крісла.

«Ми вибрали імена і професії і можемо побачити, що тут жила акушерка Лаура, продавчиня масла Леа, чиновник Євстахій тощо», – каже дослідниця та історикиня Центру міської історії Софія Дяк.

Вона каже, що під час археологічних розкопок знайшли фундамент криниці, звідки витягли каміння. Також фундамент кам’яниць, які тут стояли, адже до початку 19 століття тут була не площа, а просто будівлі.

«Ми знайшли фундаменти будівель у цьому місці, а також високий мур. Якихось цінних речей не було. Як правило, це були якісь елементи цегли від попередніх будівель», – зазначив керівник ЛКП «Бюро спадщини» Павло Богайчик.

Візуалізація

На площі також планують облаштувати інформаційні таблиці про історію цієї площі і довкола неї. На різних будівлях буде 10 інформаційних таблиць, за допомогою яких можна буде дізнатися про минуле міста.

«Хочемо встановити таблиці, на яких буде прописано, яка це кам’яниця, щоб пересічному мешканцю чи туристам було зрозуміло, чому різне мощення було на площі», – каже Павло Богайчик. 

Він каже, що площа була дуже важливою для єврейської дільниці міста. Цікаво, що поряд з кам’яною криницею знайшли також залишки дерев’яної. 

Вода була дуже важливою, бо часто міська влада перекривала доступ представникам єврейської дільниці до води, тому громада ходила до води на площі Ринок. 

Візуалізація

Йдеться також про перейменування площі. Зокрема, є дві історичні назви – площа Єврейська та площа Векслярська, і зараз у місті думають про те, як назвати її сьогодні, щоб воно відображало те, що було в минулому і що буде у майбутньому.

Зазначимо, що окремо територія площі з’явилася у ранній австрійський період після того, як на місці розібраних міських укріплень проклали нову вулицю – раніше вона називалася Новою, а сьогодні – Братів Рогатинців.

Цікаво те, що криниця була викопана на найвищій точці середньовічного Львова.

Софія Шавранська

Фото і відео Дар’ї Кучер

Візуалізація

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.