На Львівщині може початися масштабний спалах кору. Як вберегтись

В Україні стартувала загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору, краснухи і паротиту. Діти віком від 2 до 17 років мають можливість надолужити прогалини календаря профілактичних щеплень. Про це у вівторок, 18 липня, під час брифінгу повідомила генеральна директорка та головна державна санітарна лікарка у Львівській області Наталія Іванченко.

Джерело: Tvoemisto.tv.

На Львівщині в кожній дільниці визначили дітей, які не отримали своєї першої чи другої дози вакцини. Загала кількість –17 тисяч 766 осіб, саме стільки надіслали в Україну з Нідерландів безкоштовних вакцин від компанії MSD. Лише одна доза призначена на одну дитину.

Водночас паралельно триває планова вакцинація дітей від 1 до 3 років. Двічі вакцинована дитина і доросла людина вважається захищеною від кору. Це не означає, що вона ніколи не захворіє, але хвороба перебігатиме значно легше. 

Наразі використовується потрійна вакцина проти кору, краснухи і епідемічного паротиту. Вірус кору є таким, що раз в 5-6 років він викликає ріст захворюванності серед населення. У 2001, 2006 та 2012 роках відзначався епідемічний ріст захворюваності кору і близько 3 тисяч мешканців хворіли на кір. Наступний спалах був у 2018 році. Він відрізнявся від попередніх, захворіло в шість разів більше людей, близько 18 тисяч.

«Зараз пройшло 5 років і ми очікуємо, як поведе себе вірус кору. Однак перші лаістівки вже є. З початку року  зареєстровано три випадки лабораторно підтвердженого захворювання на кір у дорослих людей. Це є несприятливою ознакою. Якщо хворіють дорослі, то зрозуміло, що кількість хворих скоро буде зростати», – повідомила Наталія Іванченко.

Будуть вакцинувати не лише мешканців Львівщини, а й ВПО. 

Протипоказання до вакцинації:

  • Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5 градусів

  • Серйозна алергічна реакція на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини

  • Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

  • Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, оскільки вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

На Львівщині діє близько 70 пунктів щеплень, в яких будуть вакцинувати від кору. За потреби відкриють додаткові. Також сформують 4 постійно діючі мобільні бригади, які приїжджатимуть у навчальні заклади чи оздоровчі табори. Ще сформували 48 мобільних бригад, які залучать за необхідності.

Вакцина вже є у Львівській області, наразі проводять документальне оформлення та доставляють її у заклади охорони здоров’я.

Нагадаємо, що кір – одне з найзаразніших захворювань у світі. Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, захворіють. Вірус кору передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. Щоб заразитися, достатньо вдихнути найдрібніші краплі слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого, чи доторкнутися до предмета, забрудненого збудником. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Найвразливішими до кору є діти до року, проте кір загрожує всім невакцинованим людям. У групі ризику і невакциновані дорослі, у яких кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Між зараженням і появою перших симптомів проходить 10-12 днів. Далі кір проявляється різними симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювання. Характерний для кору червоний висип з’являється  на четвертий-п’ятий дні хвороби. Спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілу. Хвороба із симптомами триває від чотирьох тижнів і довше. Кір може ускладнюватися пневмонією, отитом, запаленням мозку (енцефаліт), іншими серйозними захворюваннями.

Специфічного лікування від цієї хвороби досі немає. Дотримання здорового способу життя, підтримка «загального імунітету» теж не захищають від кору (як і від інших інфекційних хвороб).

Курс щеплення проти кору складається з двох доз вакцини. У 12 місяців дитині роблять перше щеплення від кору, а в 6 років – планову ревакцинацію. Дорослі мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів. В Україні щеплюють бельгійською вакциною «Пріорикс». Ця вакцина забезпечує імунітет одразу від трьох захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.