Коли минулого місяця Ірина та її чотирирічний син Девід сіли на потяг до свого нового дому у Великій Британії, вони навіть не уявляли, як це буде виглядати. Вони виїхали з Львівської області на наступний день після початку війни і жили з подругою-українкою в її маленькому домі в Ромфорді, штат Ессекс.. аж поки не зв’язалися з чоловіком на ім’я Джон Кодвелл. Про це в матеріалі The Times — передає Lviv1256.
37-річна Ірина ніколи не чула про магната мобільних телефонів-мільярдерів і не знала, що вони зупиняться на території його єлизаветинської садиби вартістю 10 мільйонів фунтів стерлінгів у Стаффордширі з тенісним кортом і басейном.
«Я не знала, куди їду », – сказала Ірина. «Коли ми заїхали і прийшли до дому, а я вийшла з машини, це був великий шок».
69-річний Кодвелл, який живе зі своєю дівчиною, 38-річною Модестою Взесняускайте, колишньою литовською олімпійською велосипедисткою, її сином Леонардо, 10 років, та їхнім сином Вільямом, 14 місяців, при першій зустрічі приготували вечерю зі стейків і чіпсів.
“Це прекрасно. Я не бачила нічого подібного. Це було так: «Боже мій, це відбувається зі мною. Я не можу в це повірити.’ В Україні ми просто жили типовим життям. Це все ще відчувається нереально».
Ірина, яка керувала онлайн-бізнесом дитячої книгарні в Україні, дізналася, хто такий Кодвелл лише наступного ранку, коли подруга надіслала їй статтю про те, що він допомагає біженцям.
Протягом доби після початку війни чоловік Ірини благав її виїхати з їхнім сином. Вони доїхали до польського кордону, де їм довелося стояти в черзі 49 годин, перш ніж відправитися до Варшави. Вони попрямували до Великої Британії наступного тижня після того, як подруга-українка, яка живе там, погодилася тимчасово поселити їх у Ромфорді, але місця залишалося все менше, оскільки її родичі теж почали прибувати.
Контактний зв’язок з Взесняускайте допоміг їй дізнатись про їхню ситуацію, запропонувавши зв’язатися з Кодвеллом. Магнат збирався переселити покоївку у каретний будинок, але через десять хвилин після розмови з Іриною та Девідом по Zoom, запропонувати саме їм.
Кодвелл сказав, що війна змусила його відчути себе «абсолютно змушеним щось зробити», тому що «очевидно, що путін є маніяком геноциду». Я просто відчував, що ми повинні зробити свій внесок, особливо багаті люди, як я».
Коли Ірина розмовляла з ним та Везняускайте по Zoom, Коудвеллу було зрозуміло, що вона «засмучена і відчайдушно хоче знайти житло», — сказав він.
«Ми сказали: «Ну, тоді приїжджай!». Ми оплатили за її проїзд на поїзді, посадили її та сина в поїзд, забрали їх зі станції, і вона переїхала туди тієї ж ночі.
«Вона сильно плакала. У неї вдома є родина, яка теж переживає за них. Це надзвичайно травматично. Ми могли відчути це на собі».
Ірина та Девід прибули до Великої Британії за туристичною візою перед запуском програми Homes for Ukraine (Житло для України). Зараз команда Кодвелла намагається перевести їх на цю програму, яка виявляється «жахливо складним кошмаром». Ірина не має права на пільги по здоров’ю чи працевлаштуванню і покладається на допомогу магната.
«Вона в пастці, їй надходить трохи грошей від чоловіка, але ми також помагаємо фінансово, доглядаємо за нею та переконуємося, що з нею все гаразд», – сказав він.
Кодвелл, який заснував роздрібну мережу мобільних телефонів Phones 4u в 1987 році і продав її в 2006 році за 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, тепер приділяє велику частину свого часу своїй благодійній організації для дітей-інвалідів Caudwell Children. За даними The Sunday Times Rich List, його статок становить 1,56 мільярда фунтів стерлінгів.
Після приїзду 1 квітня Ірина фактично кардинально змінила навколишню обстановку. Вона сказала, що корисні навички допомогли їй заспокоїтись. «Ми нервували, не знали, що робити. Я постійно малювала, іноді закінчуючи опівночі».
У той час як Кодвелл перебував за кордоном більшу частину останніх шести тижнів, Везняускайте, яка має свої травматичні спогади з дитинства про спробу Радянського Союзу окупувати її країну в 1991 році, зблизилася з Іриною. Вони гуляють і грають у теніс, а Девід полюбив плавати в басейні.
Взеняускайте розповіла: «Я запрошую її погуляти по території, ми розмовляємо, діти граються. Звичайно, вона дуже, дуже пригнічена, я відчував цю енергію і смуток». Вона домовилася, щоб Девід почав навчатися в приватній школі, яка запропонувала йому безкоштовне місце. Співробітники Кодвелла намагаються влаштувати ще одну українку та її літню матір, щоб вони жили в каретному будиночку, який має дві спальні та дві ванні кімнати, але вони застрягли наразі в Румунії.
Критикуючи уряд за бюрократію, яка ускладнила реалізацію програми Homes for Ukraine, Кодвелл, який перед останніми виборами пожертвував Торі (політична партія в Англії) 500 тис. фунтів стерлінгів, вважає, що візові вимоги для біженців слід було скасувати, як і в інших країнах Європи.
Він сказав: «Я хотів би попросити впустити якомога більше українців, і давайте прискоримо процес перевірки якомога швидше, щоб дати цим людям дім. Я розчарований. Особисто я вважаю, що у нас занадто багато бюрократії , і вони [політики] не докладають достатньо зусиль.
«Я думаю, що вони були надзвичайно сильними в риториці, об’єднавшись у підтримці рішення щодо військової підтримки для України. Але я просто хотів би, щоб вони ще краще попрацювали над програмою Homes for Ukraine».
Розкішне оточення не дає Ірині втіхи, оскільки вона щовечора дивиться новини з України. «Я розумію, що навколо мене все дуже добре, але просто сумно бути тут, коли така ситуація в Україні», – сказала вона. «Ми боїмося за майбутнє. Я б хотіла побачити, що станеться зі мною через три місяці, важко щось планувати. Ти ніби на паузі. Ви чекаєте, але не знаєте, чого чекаєте. Це дуже напружено».
Підтримайте проект на Patreon