Вівторок, 23 квітня

Мобільна поліклініка на теренах Бойківщини

medbud«Ми вміємо вмирати за Україну,

Але нам треба навчитися жити для неї»

Євген Дудар «Канадський родич»

Часто так складається у житті, що починаємо цінувати, любити чи поважати щось чи когось після втрати, або після певних «переломних моментів», які змінюють наш погляд на світ, на людей, на життя.

Іноді потрібно лише по-іншому подивитись в океан очей дитини, яка ніколи не знала любові, або вловити погляд незнайомої людини, яка просить допомоги. Потрібно знайти силу, щоб розімкнути пальці та простягнути долоню комусь, хто потребує; забути про нарікання на долю і подумати, що світ заповнений величезною кількістю причин, які викликають розпач, безпорадність та зневіру. Тому дверцята до нашого серця мають бути відчинені завжди, адже для творення добрих справ не можна відокремлювати якусь скибку часу із годинника усіх справ. Потрібно жити цими справами, любити без акценту фотокамер, допомагати без думок про вигоду.

Для щирої посмішки та доброго слова не потрібно чекати слушного моменту, вияв любові не має бути чимось рідкісним сьогодні, адже для зміни вектору душі у бік добра та милосердя потрібні не «переломні моменти», а наша воля та бажання.

Мабуть, саме такі постулати міцно закарбувались у свідомості кожного із тих молодих лікарів Львівщини, які брали участь у проекті Ради молодих лікарів Львівщини при Департаменті охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з 27 по 31 липня «Мобільна поліклініка у Турківському районі».

Мобільна бригада з 16 юних медиків різноманітних спеціальностей, серед яких були акушер-гінекологи (Христина Волівендер, Андрій Созоник, Роксолана Сюта, Оксана Ошуркевич-Сахман), терапевти (Наталія Дяків-Корейба, Лариса Стецишин), урологи (Маркіян Повх, Олег Підківка), стоматолог (Юрій Токарєв), хірург (Лілія Святоцька), педіатр (Мар’яна Іськів), дерматовенеролог (Олеся Семеняк), невропатолог (Андрій Кузьмінський), інфекціоніст дитячий (Святослав Кіт), анестезіолог дитячий (Роман Вітик), ознайомились із специфікою роботи в сільській місцевості та вирішили внести свій скромний вклад у надання медичної допомоги населенню Бойківщини.

Команда медиків після гостинної зустрічі з адміністрацією Турківської центральної районної лікарні та керівництвом Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ працювали у сільських лікарських амбулаторіях та милувались мальовничою природою сіл Верхнє, Ластівка, Ільник, Либохора, Явора, Верхнє Висоцьке, а також у медичному пункті Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ. Інформацію про роботу мобільної бригади було анонсовано напередодні в місцевій газеті «Бойківщина», де відповідно до потреб місцевого населення було сформовано графік роботи спеціалістів. Щоденно лікарі були розділені на 4 мобільні групи, в кожну з яких  були залучені дитячі спеціалісти, терапевт та акушер-гінеколог та, відповідно до потреб, вузькопрофільні фахівці. Робочий день бригади, в силу транспортних проблем, починався в амбулаторіях поблизу від села Яворів о 10 годині, а у віддалених селах – близько 12 години. Лікарі вели прийом до останнього пацієнта, що могло тривати до 19 години. Приємно вразила гостинність медичного персоналу, який намагався якнайкраще забезпечити комфортні умови роботи гостей зі Львова. Після важкого робочого дня учасники проекту мали змогу відпочити біля багаття, поділитись враженнями та обговорити певні особливості роботи та важкі клінічні випадки, яких було немало. Під час роботи в амбулаторіях вражало достойне оснащення кабінетів, в яких, на жаль, страшенно не вистачає кадрового потенціалу.  Звичайно, було б добре в майбутньому долучати до проекту фахівців з портативним ультразвуковим обладнанням та скринінговими тест-системами. Адже, зі слів місцевих мешканців, в окремих селах, щоб дістатись до районного центру для проходження обстеження та лікування потрібно шукати приватний транспорт або пішки долати відстань у 4 км до маршрутного таксі, не кажучи вже про доїзд до області. Хоча люди досить відповідально ставляться до свого здоров’я і готові знайти усі необхідні засоби, щоб покращити його стан.

За період діяльності лікарями проведено 387 медичні огляди  пацієнтів, серед яких 115 дітей. У структурі захворюваності дорослого населення переважали хронічні захворювання, серед захворювань дитячого віку найчастіше відзначалася патологія шлунково-кишкового  тракту, опорно-рухового апарату, ЛОР-органів, вроджені аномалії розвитку та дитячий церебральний параліч.

Лікарі мали можливість ознайомитись та зрозуміти специфіку роботи у сільській місцевості, де, в силу певних обставин, не вистачає лікарів, і, як наслідок, низький рівень санітарно-просвітньої роботи. Тут фахівець, на жаль, не завжди має всі можливості для верифікації діагнозу та надання ургентної медичної допомоги, іноді не може провести певні параклінічні обстеження, придбати медикаменти, а державні нормативи щодо приїзду бригади швидкої медичної допомоги протягом 20 хвилин за такої якості доріг виконати не реально.

Приємно вразила доброта, щирість та гостинність місцевого населення, гідні умови проживання, прекрасно відремонтовані приміщення та медичне оснащення Турківської центральної районної лікарні, Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ та окремих амбулаторій загальної практики-сімейної медицини.

«Такі поїздки варто зробити плановими та регулярними. Ця поїздка надзвичайно змінила усіх нас. Запам’яталося все, починаючи від місця нашого поселення і закінчуючи гостинами в амбулаторіях, де ми працювали. В нашому тимчасовому “домі” я була вражена тим, скільки люди з вадами докладають зусиль, щоб  жити повноцінно. І наскільки нікчемними є мої скарги на одноманітні щоденні дурниці! Треба насправді бути просто вдячним за те, що ти живий та здоровий, і просто радіти новому дню, що б він не приніс. Двоє сліпих друзів, котрі з першого погляду й не виглядають такими, йдуть на прогулянку, хлопці та дівчата вчаться танцювати… як гарно це виглядає зі сторони! Ніби й звичайнісінькі люди, та волі до життя в них більше за нас усіх разом взятих. То були одні з моїх найкращих сусідів…» – каже автор ідеї проекту, лікар – хірург Лілія Святоцька.

Учасники проекту висловлюють щиру вдячність Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, керівництву Турківської райдержадміністрації та районної ради, адміністрації Турківської центральної районної лікарні, керівництву Західного реабілітаційно-спортивного центру, а також тим медичним працівникам, які сумлінно та дбайливо виконують свою повсякденну «непомітну» роботу, за надзвичайну можливість здобути неоціненний досвід. Особлива подяка за сприяння в організації координатору проекту, заступнику директора Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірині Володимирівні Микичак, директору Західного реабілітаційно-спортивного центру Національного комітету спорту інвалідів України Михайлу Михайловичу Коню та  заступнику головного лікаря з медичної частини Турківської ЦРЛ Івану Миколайовичу Рапію.

«Ця поїздка дала змогу не тільки надати необхідну медичну допомогу населенню, а й краще пізнати один одного. Неформальна обстановка, вогнище ввечері, спільне обговорення діагнозів, аналіз проведеної роботи створили чудовий дружній мікроклімат в нашому колективі, – говорить голова Ради молодих лікарів Юрій Токарєв, – ми віримо, що після впровадження реформ в державі та налагодження інфраструктури та туристичної індустрії в регіоні, чимала кількість лікарів замислиться над тим, щоб тут працювати».

Секретар РМЛЛ  Іськів Мар’яна

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.