Середа, 11 вересня

Метаморфози фонтану на площі Галицькій: німфа, юнак і кульбаба

У 1880 році площу Галицьку прикрасила криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича – Світезянки.

Триметрова білокам’яна німфа одразу стала окрасою площі й улюбленицею львів’ян, а особливо художників і фотографів.

фонтан на площі Галицькій

1904

фонтан на площі Галицькій

1920-1939

Автором алегоричної фігури був відомий польський скульптор, випускник Віденської Академії Тадеуш Блотніцький (1858-1928). Скульптуру він створив на замовлення львівського магістрату, а у 1879 році на конкурсі отримав за неї нагороду Академії – “Preisstipendium”.

фонтан на площі Галицькій

1910-1939

Естампна графіка, 1941-1944

Естампна графіка, 1941-1944

Світезянка безслідно щезла зникла з площі приблизно у 1950 році.

Замість німфи криницю прикрасили скульптурою хлопчика (на жаль, її автор – невідомий). Схожу скульптуру дослідники знайшли на Личаківському цвинтарі, на могилі юнака, який трагічно загинув.

Метаморфози фонтану на площі Галицькій

1963

Приблизно у 1970 році і цю скульптуру демонтували, а за кілька років тут встановили абстрактну композицію “Кульбаба” роботи львівського художника Олега Микити. Вона існує досі.

“Кульбаба”, сучасне фото з Вікіпедії

“Кульбаба”, фото з Вікіпедії

У 2019 році фонтан демонтували. Під час робіт, археологи знайшли фундаменти, що належать давньому храму Воздвиження Чесного Хреста.

«Це вже третій фонтан на цьому місці, а ця археологія там була ще до всіх цих фонтанів. Наш проект передбачав звичайну реконструкцію площі. Ми розуміли, що там щось може бути, але не могли передбачити, що вже на такій глибині на щось наштовхнемось», – каже Андрій Зозуля.

У Рятівній археологічній службі Львова підтверджують, що знайдені фундаменти належать давньому храму Воздвиження Чесного Хреста. Тепер вони мають максимально розкрити та дослідити їх.

За словами Андрія Зозулі, після висновку археологів, районна адміністрація має визначити, яким чином видозмінити проект.

Додамо, що будівництво храму датують 1530-м роком. Він був розташований навпроти Галицької брами. Його розібрали наприкінці XVIII ст. разом із міськими укріпленнями.

У 2007 році на площі частково провели археологічні розкопки під час реконструкції вулиці. Науковці виявили чимало цінних знахідок, зокрема, дерев’яний водогін та дерев’яний оглядовий колодязь, фрагмент брукованої дороги XVIII сторіччя, та рештки дерев’яної будівлі, яку датують кінцем XVIII – початком XIX ст.

За матеріалами: Фотографії старого Львова, Вікіпедія


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.