Мешканці «недолюбленого мікрорайону» Львова незлюбили майбутній сміттєзавод

Наміри міської влади Львова збудувати сміттєпереробний комплекс на території очисних споруд «Львівводоканалу» на вул. Пластовій наштовхнулися на опір з боку мешканців прилеглого мікрорайону Кривчиці.

Жителів мікрорайону, який роками потерпав від браку уваги міської влади, який і самі чиновники називають «недолюбленим», тепер засипали обіцянками: відремонтувати дороги, каналізувати вулиці, поліпшити маршрутне сполучення. Однак, люди не вірять щедрим обіцянкам міських райців. Під час громадських слухань мешканці висловилися проти такого сусідства, зараз створюють ініціативну групу, аби відстоювати свою позицію.

Натомість у мерії називають зустріч з мешканцями Кривчиць конструктивною і не бачать причин, які б могли завадити майбутньому будівництву.

Зазначимо, раніше не увінчалися успіхом плани львівської мерії збудувати сміттєпереробний завод на території ТЕЦ-2 – тоді Сороки-Львівська сільська рада заявила про крадіжку землі. Чи спіткає така ж доля будівництво на новій ділянці? Принаймні, люди налаштовані рішуче.

Про підсумки громадського обговорення та позицію мешканців Кривчиць кореспонденту IA ZIK розповів учасник зустрічі від громадськості, місцевий мешканець Ігор Стукалець.
 

– Пане Ігоре, яка позиція мешканців мікрорайону Кривчиці щодо будівництва поблизу сміттєпереробного комплексу?

– У неділю, 25 березня 2018 року, відбулася зустріч мешканців Кривчиць з представниками влади міста стосовно проблем мікрорайону – будівництва сміттєпереробного заводу, каналізування вулиць, ремонту доріг, організації безпеки руху, екології. Оскільки центральним питанням було будівництво сміттєпереробного комплексу на території очисних споруд міста, до мешканців Кривчиць приєдналися мешканці суміжних районів: Знесіння, с. Мурованого, Тракту Глинянського, с. Лисиничі, м. Винники. Серед представників громад, з-поміж інших, були фахові екологи та юристи – люди близькі до проблематики, яка озвучувалася.

Насправді зустріч була не настільки райдужною, як її висвітлено на сайті Львівської міської ради, де акцент зроблено на тому, що «мешканцям Кривчиць та Знесіння презентували технологію майбутнього переробного комплексу». Навіть сам доповідач, директор ЛКП «Зелене місто», Вадим Ноздря після зустрічі визнав, що технологію він свідомо упустив, адже її було уже детально презентовано два тижні назад для всіх охочих.

Нашу громаду, як і громади сусідніх мікрорайонів та сіл, турбує питання дотримання усіх необхідних екологічних норм не стільки під час будівництва заводу, як після запуску його в експлуатацію. Якщо контроль на етапі спорудження комплексу, за словами С. Бабака, виконуватимуть західні партнери, то хто і як контролюватиме роботу такого підприємства під час експлуатації – сказати важко. Адже ми, як ніхто інший, вже роками відчуваємо на собі наслідки такого «контролю» за шкідливими стоками з усього міста, небезпечними для здоров’я людей атмосферними викидами… Чого лише варті очисні споруди та постійний їдкий сморід з каналізаційних колекторів! Усім львів’янам та гостям міста відомо: коли в’їжджаєш на територію Кривчиць, вікно в авто краще закривати. І справа не лише в неприємному запахові, а в шкідливості повітря, яким «дихають» усі Кривчиці та прилеглі території. Крім того, на території мікрорайону й так розташовано низку підприємств, у тому числі хімічної промисловості, вплив яких на навколишнє середовище і людину, як відомо, не вельми позитивний.

Оцінюючи увагу міської влади до нашого району, а точніше повний її брак, стає зрозуміло, що якщо неможливо вирішити проблеми елементарні (сморід з колектора), каналізування багатьох вулиць мікрорайону, то чи спроможна вона забезпечити безпечну для здоров’я людей роботу такого потужного комплексу? Ясна річ, що ні. Та й сама директор Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Ірина Маруняк сказала: «Кривчиці – недолюблений район».

Тому чиновники вирішили погратися чи то в торги, чи то в шантаж. Мовляв, ми вам і каналізацію проведемо з часом, і дорогу відремонтуємо, а як пощастить, то ще й з автобусами спробуємо вирішити питання – вплинути на недобросовісних перевізників-приватників, що обслуговують ваш мікрорайон. Можливо, представники місцевої влади забули, що все перелічене – це їхній прямий обов’язок, за який вони отримують заробітну плату з наших податків.

Коли населення аналізує роботу (а точніше бездіяльність) влади, коли чиновник приходить до виборця тільки тоді, коли від нього щось треба (в даному випадку згоду на виділення території), коли прямий обов’язок перетворюється на предмет торгів, то в мешканців виникає закономірна реакція на подразник у вигляді заводу.

Таким чином, підсумовуючи результати зустрічі, громада категорично сказала своє «НІ!» намірам міської влади стосовно будівництва будь-якого сміттєпереробного, сміттєспалювального комплексу чи заводу, чи сміттєсортувальної лінії на території водоканалу та поблизу Кривчиць. В подальшому мешканці рішуче налаштовані захищати своє право на чисте довкілля та здорове майбутнє своїх дітей усіма доступними законними способами.

– За яких умов люди погодяться на будівництво заводу на цій території?

– Люди вимоги в обмін на будівництво заводу не висували.

– Що може переконати мешканців чи змінити їх думку?

– Люди категорично проти ще одного об’єкта, який може мати негативний вплив на їх здоров’я і навколишнє середовище. Думаю, зараз люди в такому стані, що переконати не вдасться. Байдужістю влади протягом років, люди доведені до відчаю. Це моя особиста думка.

– Це недовіра до чинної міської влади?

– Виглядає, що так.

– Як же бути зі сміттям у Львові?

– С. Бабак сказав, що в області ніхто ділянки не дасть. Звідки такі висновки? Очевидно, виходячи з конфлікту керівництва міста з керівництвом ЛОДА.

А це виглядає, що проблема не у ділянці, а в політиці. Нехай знаходять порозуміння між собою дві гілки влади – міська з обласною. Люди не повинні страждати через амбіції політиків.
 

Заступник міського голови Львова з питань ЖКГ Сергій Бабак: Розпочати будівництво реально у 2018 році
«Вважаю, зустріч була конструктивною. Ціллю було донести до людей з перших джерел (не через інформаційне агентство чи якихось посередників) інформацію про те, яка ситуація у місті, що планується, яким чином буде вирішуватися. Люди доволі часто ставили питання, посилаючись на чиїсь коментарі, які були недостовірними – і в частині того, що планується будувати, і в частині інших речей. Тому була донесена достовірна інформація, вислухана думка людей. Піднімались інші проблемні питання мікрорайону – дороги, скиди промислових підприємств, каналізування, транспорт. Це взяли на замітку – буде опрацьовано. Те, що планується будувати – має право на життя. Маємо місцевою громадою вирішити питання. Зауваження завжди будуть – щоб ми не будували, що б не робили. Є зауваження мешканців, що десь трамваї під вікнами шумлять, комусь аеропорти заважають. Місто має забезпечити свою життєдіяльність сучасними методами. Головне, що ми донесли до людей – проект буде реалізовуватись за європейські кошти, під наглядом європейських фахівців. Основні застереження, які ми почули – недовіра людей до українських органів контролю, що будівництво може бути виконано з порушеннями. Ми пояснили людям, що ціла низка державних організацій буде це контролювати, що нічого з порушеннями будуватись не буде. Буде проведена екологічна експертиза. Після її висновків буде прийнято остаточне рішення щодо будівництва сміттєпереробного комплексу.

Там були «цікаві» люди не з цього мікрорайону, які висловлювали якусь позицію незрозумілу. Який стосунок мають якісь далекі райони до проблемних питань мікрорайону Кривчиці?!

Поки ми презентували загальну концепцію. Усе, що потім буде напрацьовано – передпроектні пропозиції, експертиза – це будемо презентувати людям. Якщо ми чітко покажемо, що там немає ніяких порушень – ні санітарних норм, ні погіршення екологічного стану чи інших речей – тоді важко зрозуміти, проти чого можна бути. Люди просто не вірять, що буде виконано усе на найвищому рівні. Оце ми пробували пояснити. Кожен крок міської влади буде показано мешканцям, буде ними контролюватися. Якщо ми це виконаємо, а я у цьому переконаний, мені важко зрозуміти, проти чого можна виступати.

Вже визначений переможець – львівська фірма, яка буде проектувати цей завод. Треба пройти проектну процедуру – розробити проект, пройти державну експертизу, переконатись нам самим і показати людям, що там витримані усі норми. Розпочати будівництво реально у 2018 році».

Наталія Шутка, IA ZIK 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.