Система моралі масонів викладена в алегоріях та проілюстрована символами, які ми часто бачимо на різних об’єктах та предметах. Будівлі у Львові не є винятком. Всевидяче око, промениста дельта, циркуль та трикутник і розбита колона… Цей рух оповитий чималими таємницями, тож спробуємо віднайти масонські символи на вулицях Львова. Але спершу декілька слів про те, хто ж такі масони.
Що таке масонство та як воно з’явилось в Галичині?
Масонство – релігійно-етичний рух у багатьох країнах світу, метою якого є моральне самовдосконалення та об’єднання людства в релігійному братерському союзі. Найімовірніше, масонство виникло із середньовічної цехової організації – корпорації мулярів-будівельників. Також вважають, що система моралі масонів викладена в алегоріях та проілюстрована символами, тож спробуємо віднайти масонські символи на вулицях Львова..
Масонський рух у Галичині започаткував Франсуа Лонгшам де Бер’є, француз за походженням, нащадок родини гугенотів. З ним пов’язано заснування у Львові двох перших лож. Перша ложа «Трьох Богинь» (1747 р.), яка під тиском церкви самоліквідувалась. У 1767 р. у Львові розпочала діяти ложа «Трьох білих Орлів». На цей раз спроба Франсуа Лонгшама де Бер’є виявилась вдалою. Ложа «Трьох білих Орлів» діяла найдовше серед львівських вільномулярських осередків — 15 років – аж до 1782 р. Локація цих лож не відома, проте їх засновник володів будинком, що називався Соммерівським. Саме таку назву мала добре відома нам Венеціанська кам’яниця на пл. Ринок, 14.
У 1812 р. осередком масонства в Галичині стає родина князя Чарторийського, дружина якого організувала перший жіночий масонський клуб. Документи зберегли ім’я ще одного львівського масона — секретаря апеляційного суду, радника Лукевича. Приналежність його до братства “вільних мулярів” виявили лише після смерті Лукевича, під час обшуку поліцією його квартири у 1820 р.
І таких історій чимало, проте повернемось до архітектури…
Масонські символи в архітектурі Львова
Всевидяче око часто бачимо як на фасадах, так і в інтер’єрах храмів. Це був один з елементів декору, який використовувався як в церковній, так і світській архітектурі. Такий елемент у Львові зображений щонайменше на трьох будівлях релігійного характеру – Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла, Домініканському соборі (церква пресвятої Євхаристії) та на будівлі, що примикає до дзвіниці Вірменського собору. На перетині вул. Краківської та вул. Шевської на фасаді також є барельєф із таким символом.
Що ж він може означати та як він виник та поширився? Зазвичай вважають, що цей символ поширився із Західної Європи у XVII-XVIII ст., а у Східній – з кінця XVIII ст., як купольне зображення у храмах. Паралельно розвивається масонство та запозичує частину своїх символів із християнства та юдаїзму. Масони переймають й всевидяче око, яке називають “Промениста дельта”. У єгипетській міфології цей знак символізує воскресіння після смерті.
У релігійних спорудах цей знак уособлює присутність Бога у храмі, а також те, що за всіма людськими вчинками хтось завжди спостерігає згори. Масони трактують його як “всепроникнення Великого Архітектора”. Таким чином можна пояснити наявність таких символів у храмах.
Натомість у кам’яниці Абреківській, що була зведена наприкінці XVIII ст. у бароковому стилі на готичних підвалах двох давніших будівель. Ріг кам’яниці — зрізаний, підкреслений пілястрами та скульптурною пластикою “Всевидяче око” над тягою, що підкреслює партер. У 2008 р. скульптурна група була відновлена варшавським реставратором Янушем Смазою. Чи діяла тут масонська ложа або ж один з релігійних орденів та яку із цих організацій символізує всевидяче око – досі не відомо.
-
“Всевидяче око” на фасаді кам’яниці Абреківській
У Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла, що зведений архітектором Джакомо Бріано у пер. пол. XVII ст. та колись належав до ордену єзуїтів, над чільним вівтарем серед проміння сонця розміщено “Всевидяче око”. Проміння підносить Трійцю до рівня небесного світила, без якого неможливе саме існування.
-
“Всевидяче око” над чільним вівтарем у Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла
Домініканський собор зведений за проєктом інженера та архітектора Яна де Вітте у XVIII ст. у стилі пізнього бароко. До основної частини храму з вівтарної сторони примикає каплиця Потоцьких (також Богоматері Яцкової, пол. Panny Matki Jackowiej), споруджена після 1764 р. на фронтоні якої розміщено око у трикутнику, що оточене сяйвом та янголами.
-
Фронтон Домініканського собору
На вулиці Вірменській 7/9, поруч із дзвіницею Вірменського комплексу, розташований палац Вірменських архиєпископів. На будівлі зображено герб, головним елементом якого є Всевидяче око.
Вважають, що у Львові члени організації збиралися у палаці Замойських, на місці якого зараз знаходиться СШ №6, у будинку, в якому сьогодні Галицька ощадна каса та у Львівському шаховому клубі.
-
Палац Замойських
У 1928 р. надруковано працю професора Чоловського “Ошарий Львов”, де є розділ “Масонерія у Львові”. Автор описує нові “масонські храми”. Одним із них – будинок за тодішньою адресою вул. 3іморовича, 9 (сучасна вул. Дж. Дудаєва).
-
Житловий будинок на вул. Дж. Дудаєва, 9
На цій житловій будівлі й зараз можемо побачити масонський герб, який складається із шестикутної зірки, утвореної циркулем й трикутником, а також розбитої колони. Косинець символізує Землю, а циркуль – Небесне Склепіння. Земля – те місце, де людина виконує свою роботу, а Небо – символічно зв’язано з місцем, де креслить свій план Великий Архітектор Всесвіту.
-
Житловий будинок на вул. Дж. Дудаєва, 9
У 1920-х рр. масонська символіка з’являється як елемент на житловому будинку за адресою вул. Вітовського, 20. Це оригінальне поєднання релігійного та масонського символів.
Текст: Юлія Свищ
Фото: Ірина Колодка
Джерело: Бюро спадщини.
Підтримайте проект на Patreon