п`ятниця, 26 квітня

Мамо, я щодекашник! Як живе львівська інтелектуальна тусовка

Уяви собі: вечір, Львів. Десь біля Стрийського парку, за столами «Покривало ізіди», «Маршрутка по 7», «Надзвичайні лимонні оладки», «Windows 98» «Капіталісти» і «Гедоністи» та ще майже 30 команд. Вони скидаються, слухають Штрауса і… гра починається. Тебе це не дивує? Вітаю, ти – бро львівської інтелектуальної тусовки. А якщо ти трішки спантеличений – нижче про все дізнаєшся.

Що? Де? Коли? – ці питання у них не після п’ятничної туси, а замість неї. Когось це здивує, але «ЩДК» – це розвага, спортивний дух і навіть адреналін.  Так кажуть самі члени «таємного товариства». Насправді нічого таємного немає. А якщо і є, то зараз воно стане явним. Тому по черзі.

ЩО це таке?

Гра «Що? Де? Коли?» з’явилася трохи більше, ніж 40 років тому, і з самого початку була для «уважаємих знатоків» в телевізорі. Шестеро інтелектуалів сидять за круглим столом, крутиться дзиґа, звучить запитання, чорна скринька, 60 секунд на роздуми, оплески, музична пауза і на фінал сезону – кришталева сова. Ну і звичайно, все це в метеликах, смокінгах і вечірніх сукнях. Мабуть, ви бачили таке, коли у вас вдома був телевізор. Але пізніше з’явився простіший формат для народу – спортивне «Що? Де? Коли?». Це коли багато команд збираються разом, щоб одночасно відповідати на запитання і змагатися, у кого більше. Це вже без телевізора і костюмів, а після роботи з друзями в своє задоволення.

ДЕ це знайти?

У Львові проводять не одне збіговисько для розумних вже майже 20 років. Наприклад, студентська ліга “ЩДК”. Там грає майже 50 команд з різних універів. І якщо ти уявляєш це як вечірку для ботанів, то це не зовсім так. У кого не запитай, що вони там роблять, кажуть: «Не знаю, це прикольно». А потім зізнаються: хтось заради азарту гри, хтось «розім’яти мозок», «посваритися з капітаном», «відчути себе тупим», чи просто посміятися над смішною назвою своєї команди. Так, це вони лимонні оладки, капіталісти і гедоністи.

Інший формат все того ж міряння мозком – паб-квіз. Всі збираються ніби просто на пиво, а ніби й ні. Тут команди відповідають на  запитання різних форматів: крім класичних, вгадай мелодію, розшифруй ребус і розв’яжи рівняння (жартую, без рівняння), все на загальний розвиток, логіку. А ще чорне “ЩДК” — з сарказмом, гумором і запитаннями на межі фолу. Паб-квізи відбуваються у Львові часто, кожного тижня і по декілька разів. Часто організатори роблять їх тематичними: кіношний, музичний, чи географічний. Для цього обирають якийсь популярний заклад і не забувають про різні ніштяки, тут за перемогу часто дають не кубок, а пляшку міцного алкоголю. 

КOЛИ і як влитися в тусовку?

Щоб почати грати треба зробити два важливі кроки: перший – простий, для цього треба подзвонити друзям або зробити пост «го зі мною» і зібрати команду, другий – складніший, вигадати їй назву, але не просту, а з фантазією (чим більш дивною вона буде, тим краще) Далі обрати гру, зареєструватися і все – йти збирати медалі і кубки. «Mind game», «Smart Time», «BrainHub», «CleverRest», «ГлуздоГерць», «BrainWars», «Brains Battle» – це назви львівських паб-квізів і ліг, щоб тобі було легше їх знайти.

Ну і що далі?

Для тих, хто відчує, що «виріс» з розважальних турнірів в пабах і хоче більшого, так, щоб кипів мозок, є наступний рівень – інтелектуальна ліга А і Б, цим займається окрема організація — ЛОЛІТ. Нічого спільного з Набоковим, розшифровується як львівська обласна ліга інтелектуальної творчості. З неї й вийшли динозаври інтелектуальної тусовки Львова. Ти вже зрозумів, що це серйозно, правда? Спочатку команди грають сезон в простішій лізі Б, в наступному сезоні 6 кращих переходить в лігу А. За місце в ній можна битися багато сезонів, ну і очевидно, що за цей час встигаєш підсісти. А пoтім мoжна замахнутись на всеукраїнські турніри, на які вивoдить Чемпіонат Львівщини.

Хто ці люди?

Володимир Войтюк – один тих, кого це «затягнуло». Він займається «Що? Де? Коли?» з 2000 року і як гравець, і як організатор. Каже, що завжди любив забивати собі голову непотрібною інформацією, і в «ЩДК» це нарешті знадобилося. «Я досі в грі, бо отримую кайф від красиво взятих запитань і добре організованого турніру. А на пенсію можна буде йти, коли я зроблю бездоганне змагання»

Петро Дацків – один з організаторів львівського паб-квізу почав грати ще зі школи. Зараз він з двома друзями працює над квізом «Smart time», який виріс з іншого проекту – ліги класичного «Що? Де? Коли?» за прикладом телевізійної версії.  Це було місце, де знавці грали проти авторів запитань, крутилася дзиґа, а в кінці сезону хтось отримував сову (не справжню).

«Ми намагалися кожного разу чимось дивувати, наприклад відеопитаннями від Бориса Бурди, Арсена Маліновського чи Макса Кідрука, які були написані спеціально для наших ігор. Це було цікаво. Але потім ми перейшли на простіший формат для ширшої аудиторії – паб-квіз, почали шукати власну концепцію, з якої з’явився «Smart time».

На класичну гру за круглим столом зараз банально не вистачає часу, але ми до неї ще повернемося.»  Петро каже, що інтелектуальна тусовка «ЩДК» у Львові досить серйозна, і порівняно з іншими містами, можна навіть говорити про цілу субкультуру людей, які люблять «Що? Де? Коли?». «Я помічаю, що люди, які приходять грати, знайомляться, спілкуються, проводять час разом, і це дійсно круто»

Ну от, тепер ти знаєш майже все про львівську тусовку «ЩДК» і можеш йти перевіряти це діло на практиці. Тепер у тебе набагато більше шансів, що історія філософії, основи безпеки життєдіяльності, латинська мова, форум про котиків чи радіо, яке тобі доводилося слухати в маршрутках, реально ЗНАДОБИТЬСЯ тобі в житті. Бо запитання в «ЩДК» бувають про все, навіть про Михайла Круга і Філіпа Кіркорова. Але не забувай, на це можна легко підсісти, тому в якийсь момент доведеться сказати: «Мамо, я щодекашник!». Хоч у цьому точно немає нічого поганого, ми перевірили.

Vysokolyan Olenka, LVIV.COM

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.