Понеділок, 22 квітня

Львівські французи і перші у місті масони. Родина Льоншан де Бер’є

У ніч з 3 на 4 липня 1941 року окремі відділи групи спецпризначення Поліції Безпеки та нацистської Служби Безпеки арештували 21 професора вищих навчальних закладів Львова.

Був серед постраждалих і ректор Львівського університету, суддя трибуналу та член Академії наук ІІ Речі Посполитої, професор цивільного права і автор багатьох текстів на юридичну тематику Роман Льоншан де Бер’є (1883 – 1941).

Його, трьох синів цього вченого та прислугу (нацисти приходили до професорів, орієнтуючись на конкретний список, а далі забирали все чоловіче населення будинку) відвели на допит, а по тому розстріляли разом з іншими професорами на Вулецьких пагорбах.

Цією трагічною подією історія родини Льоншан де Бер’є у Львові не починалась, а завершувалась. Відтак зараз декілька слів про появу цього роду у нашому місті та їхні основні досягнення, локації та явища, з цією родиною пов’язані.

a man in a suit

Із релігійних дисидентів – у владу, з Франції – до Львова

Роман Льоншан де Бер’є був корінним жителем Львова, він народився у нашому місті, тут виростав і працював. Хоча за прізвищем цього і не скажеш. Й уся справа в тому, що цей видатний вчений є представником родини французьких гугенотів, які, через релігійний тиск, залишили власний край і в середині XVIII століття перебралися до Львова.

Родина довго не відсиджуватися на новому місці – минуло десь двадцять років після їхньої появи у Львові і представник роду, банкір Франсуа Льоншан де Бер’є (1710 – 1784), був обраний до міської ради, а пізніше – навіть став бургомістром. По тому його ще декілька разів на цій посаді переобирали.

Бургомістром Львова був і лікар за фахом Максим Мерсеньє – також знаний місцевий політик французького походження. Він рідний брат дружини Франсуа Льоншан де Бер’є, Женев’єв.

Знаково, що саме на період правління Мерсеньє випали непересічні для регіону події – поділ Речі Посполитої та перехід Львова до складу Австрійської імперії. Відтак саме Максим Мерсеньє, від імені влади та міської спільноти, складав присягу на вірність імператриці Марії Терезії. 

a painting of a person

Щодо Франсуа Льоншан де Бер’є, він мав маєток на околицях центральної частини Львова, де родина й проживала. Ця місцевість відзначалась мальовничими краєвидами і доглянутим виглядом. Львів’яни тоді знали ці терени під назвою Льоншанівка.

У 1780 році дану місцевість Львова відвідав імператор Йосиф ІІ і вона почала називатись Кайзервальдом. Сьогодні більшість львів’ян називають район Знесінням.

Ще Франсуа Льоншан де Бер’є був помітною і важливою фігурою масонства у Львові – він очолював першу львівську масонську ложу “Трьох богинь” (“Des Trois Deesses”). Також був пов’язаний із діяльністю іншої ложі – “Трьох білих орлів”, до якої входили впливові торговці та банкіри того часу.   

a room with shelves with bottles and glasses on them

Польський цвіт на французькому ґрунті

Львів давній, як і Львів сучасний, важко уявити без аптек. Колись їх було не так вже й багато, але ці установи мали значний вплив на наукове та культурно-освітнє життя у місті. Отож, маємо нагоду пригадати внесок і представників родини Льоншан де Бер’є у цій сфері.

Франсуа та Женев’єв Льоншан де Бер’є були багатодітною родиною і мали чотирьох доньок та п’ятьох синів. Важко відстежити життєвий шлях кожного з них, але не можна не сказати про Александра Льоншан де Бер’є. Саме він був засновником однієї з найвідоміших львівських аптек – “Під угорською короною”. Остання знаходиться на сучасній площі Соборній і більшості львів’ян та відвідувачів нашого міста вона відома як Інтерактивний музей “Таємна аптека”. 

a portrait of a woman

Наступна інформація лише опосередковано стосується історії родини Льоншан де Бер’є, але вона є важливою і дуже символічною: Елеонора Льоншан де Бер’є, одна з доньок Франсуа та Женев’єв, була матір’ю відомого польського поета та вченого Вінцента Поля.

a man in a suit

Льоншан де Бер’є і сьогодення

Не так багато давніх аристократичних родин зуміли зберегти тяглість своєї родової лінії до наших днів, але рід Льоншан де Бер’є – одні з таких. При цьому, представники даного роду ще й продовжують свої родинні традиції. Принаймні, професійні.

До прикладу, можна згадати про Францішека Льоншан де Бер’є (нар. 1969) – польського правника та історика права з Вроцлава. Він стриєчний правнук Романа Льоншан де Бер’є (того, що загинув на Вулецьких пагорбах) і син Францішека Льоншан де Бер’є – також знаного юриста.

Наша коротенька підбірка про французька родину Льоншан де Бер’є, які колись мешкали у Львові, усієї теми сповна не розкриває. Тим не менше, зацікавлені можуть переконатися, що дана тема – дуже важлива, а представники згаданого роду зробили багато для розвитку нашого краю.  

Джерело: lviv.travel.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.