Хто куди, а ми – в Моршин. Як живе місто, про яке говорить уся Україна

«Хто куди, а ми – в Моршин», «Райський куточок, не захоплений епідемією», «Міняю квартиру в Києві на Моршин» – невелике курортне місто на Львівщині стало не лише прикладом для всієї країни, а й темою для численних мемів у соцмережах.

«Провакцинований» Моршин практично не має хворих на ковід. Варіант цього міста, до слова, вже обрав і сусідній Стрий, де вакцинацію пройшло 71% мешканців.

«Правда. Наживо» (щобудня о 19:00 на NTA) побувала в Моршині та дізналася, як живеться місту майже без коронавірусу.

Двоє госпіталізованих на усе місто

Зараз у Моршині вакциновано більш ніж 75% населення. 90% від усіх вакцинованих щепили вакциною Sinovac (CoronaVac). Також щеплення здійснювали вакцинами  AstraZeneca та Pfizer-BioNTech (Comirnaty). Результат – на усе місто зараз лише 27 хворих.

За словами генерального директора КНП «Моршинська міська лікарня» Геннадія Юкшинського, практично всі переносять захворювання у легкій формі і перебувають вдома на ізоляції.  Лише двоє хворих, які не вакцинувалися, перебувають у шпиталі.

«Хворі у задовільному стані, легкий перебіг, на амбулаторному лікуванні. Практично, це самоізоляція.  Якогось серйозного лікування вони не потребують.  Просто поради сімейного лікаря, догляд. Серед вакцинованих важких хворих немає і не було за цей період», – описує ситуацію  Геннадій Юкшинський.

Попит на вакцинацію є і зараз

Головний лікар міської лікарні говорить, що Моршин живе наче у «чистій зоні». До того ж попит на щеплення не зникає. Черги на вакцинацію є і зараз.

«Ми не дуже вагалися, бо зрозуміли, що це треба зробити. Тут оздоровчий курорт. Тут повинні всі бути здорові», – каже свою думку мешканка Моршина Мирослава Палюшок.

Її підтримує і ще одна мешканка міста Надія Попович: не мала сумнівів щодо вакцинації, адже хворіла на ковід і знає, якими важкими наслідками може відгукнутися хвороба.

«Досить не легко це було. Два тижні. Найбільше мене діймала нудота. Запахи, смаки я відчувала. Тому зараз вакцинувалася свідомо. Хвороба прогресує, люди хворіють, вмирають», – пояснила свою позицію мешканка Моршина Надія Попович.

 Завідувачка загальної практики сімейної медицини Моршинської міської лікарні Оксана Бариш каже: працюють в поті чола. Щодня є чимало охочих щепитися. Черга тягнеться з двору. Попит підвищився і після введення додаткових карантинних обмежень в Україні.

«Кількість щеплень, які проводимо щодня –  до 150-ти осіб», – озвучила обсяги роботи Оксана Бариш.

Телефонували людям персонально

Першим у Моршині вакцинувався міський голова Руслан Ільницький ще 7 березня. Саме він і звернувся до уряду з пропозицією запустити пілотний проєкт з позапланової колективної вакцинації у 6-тисячному Моршині. Визнає, щоб досягнути показника у понад 70% вакцинованих провели колосальну роботу.

«Знайшлася у нас ініціативна група активних людей-прихильників вакцинації із різних сфер. Це і бізнес, і педагоги, і медики – що найголовніше. І влада, звичайно що. У нас вся міська рада вакцинована. Сімейні лікарні обдзвонювали своїх пацієнтів, оскільки Моршин мав дуже гарне охоплення е-декларацій. Це було не просто, деколи дзвонили по кілька разів, вечорами. Але, зрештою, спрацювало», – розповідає міський голова Моршина Руслан Ільницький.

Туристи = прибуток у бюджет

Оскільки, Моршин – місто курортне, бюджет майже на 80% пов’язаний саме із надходженнями він роботи санаторіїв і відпочинкових комплексів. За словами Руслана Ільницького, на початку пандемії, коли всі заклади довелося закрити, економіка міста зазнала величезного удару. Та сьогодні місто немов ожило – санаторії заповнені чи не повністю. Загалом у місті приблизно півтори-дві тисячі відпочивальників.

«На сьогодні ми маємо необхідну кількість відпочивальників для нормального функціонування, надання послуг – як і в корпусах, так і в загально-курортній лікарні, лікувально-діагностичному центрі», – додає заступник директора санаторію з маркетингу та реалізації путівок Микола Фурманюк.

Справді біля  кювету можна застати багато туристів із різних куточків України.

«Це дуже добре, що люди одне одного розуміють, щоб не заразити один одного. І щоб всі були здорові», – ділиться враженнями туристка із Київської області Євдокія Матушевська.

«Ми самі вакцинувалися свідомо, люди також. Ті, що у Моршині проживають.  Тому ми не боялися їхати сюди», – говорить  турист із Кривого Рогу Олександр Мужній.

Тепер жителі міста та санаторії сподіваються, що «червона» зона їх омине, адже при таких темпах не Моршин уже незабаром може досягнути показника у 100% вакцинованих.

Юлія Бундз

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.