Львів’янин подарував музею історії України унікальну сокиру з тризубом, яку викупив у “чорних археологів”

Національний музей історії України отримає у подарунок унікальну сокиру з тризубом, яку львів’янин Тарас Хмеловський врятував від “чорних археологів”.

Про це йдеться на фейсбук-сторінці музею, передає “Еспресо.Захід“.

       

Національний музей історії України отримає в подарунок унікальну сокиру з тризубом. Знахідку врятував від так званих “чорних археологів” львів’янин Тарас Хмеловський. 

Передача сокири відбудеться сьогодні, 21 серпня, о 16:00 у будівлі Національного музею історії України (вул. Володимирська, 2). Найближчим часом музей планує експонувати сокиру, щоб артефакт міг побачити кожен відвідувач.

Залізна сокира Х–ХІІІ століть потрапить до зібрання Національного музею історії України – МІСТ. Сокиру вирізняє унікальна інкрустація сріблом із зображенням тризуба.


Фото: Національний музей історії України

Зазначимо, що Тарас Хмеловський – археолог за освітою, хоча і не працює за фахом. Від науковців він дізнався про унікальну сокиру, яка потрапила на “чорний ринок” старожитностей і могла бути вивезена за кордон. Відтак Тарас Хмеловський вирішив врятувати артефакт. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив львів’янин.

Однак пам’ятку треба було вберегти ще й від руйнування. Реставрацію сокири провів художник-реставратор вищої категорії Віктор Голуб. Про оригінальність свідчили ступінь корозії залізної основи сокири, техніка виконання та рідкісне оздоблення. “Основна задача під час реставрації полягала в тому, щоб розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати предмет”, – кажуть у музеї.

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначає, що сокира належить до доволі рідкісної групи інкрустованих бойових сокир. Кілька таких екземплярів відомо з теренів Швеції та Русі.

“Форма цього екземпляру, вочевидь, місцева, аналогії їй відомі та датуються доволі широким часовим періодом Х–ХІІІ століть. Проте мотив орнаменту рідкісний, якщо не сказати – унікальний. За окремими елементами, з яких складається орнамент, його можна датувати в межах вужчого часу, від кінця Х до початку ХІ століть. Цьому відповідає й інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича”, – наголосив Федір Андрощук.

Цінну знахідку Тарас Хмеловський вирішив передати до Національного музею історії України (МІСТ). Цю подію приурочили до 30-річчя незалежності України. Тарас Хмеловський зізнається, що йому вже кортить побачити сокиру в експозиції МІСТ. За словами чоловіка, спершу він хотів лише допомогти своїм друзям-археологам, “згодом – показати іншим, що варто допомогти музеям, замість того, щоб знищувати нашу історію, тишком скуповуючи безцінні предмети та розорюючи задля цього пам’ятки”.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.