Понеділок, 24 червня

“Карпатське море” на Львівщині: колишній великий проект, який так і не втілили в життя

Ви, мабуть, здивуєтесь, адже яке може бути море посеред Карпатських гір, які славляться річками? Дійсно, моря з пісочним пляжем в Карпатах таки немає. Але «Карпатське море» є – це нереалізований проект будівництва водосховища обсягом 200 мільйонів метрів кубічних поблизу Урича та Східниці, на річці Стрий в межах Карпатських гір.

Джерело: Lviv1256.

Це нереалізований радянський проект гідро електро станції під умовною назвою “Карпатське море”. Проект будівництва радянська влада затвердила у 1979 році, та з відходом у вічність «совєцкої» епохи завершити водосховище (чи що тут мало бути) не вдалось. На згадку залишились різні будівлі і об’єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.

“Карпатське море”. Фото: alex-shutyuk.livejournal.com

«Карпатське море» мало слугувати штучним гірським водосховищем на базі річки Стрий. Проектанти запевняли, що таким чином вдалось би зібрати кілька мільйонів кубометрів води, якої б вистачило для постачання «зневодненого» Львова. Також тут планували встановити турбіни, які мали забезпечити околиці власною електрикою. А згодом й взагалі, тут збирались влаштувати масштабний оздоровчий курорт, який мав оживити гірську економіку.

Однак є й інша сторона медалі – для такого грандіозного будівництва потрібно було невідомо куди відселити мешканців навколишніх сіл, зокрема Довгого, Рибника та Нового Кропивника, адже їхні домівки могли опинитись під водою. Часткове переселення людей таки відбулось, але будівництво було припинено.

Цікаво, що після затвердження будівництва так званого «Карпатського моря» поодинокі скептики-інженери почали бити на сполох, мовляв, перепрофілювання річки Стрий може знищити джерела мінеральних вод (в тому числі й всім відому трускавецьку «Нафтусю») та спричинити значні зсуви у горах. Та партійних науковців це не хвилювало, адже ця гідростанція, можливо, мала бути зовсім не головним об’єктом.

Сьогодні «Карпатське море» своїми руїнами нагадує Зону відчуження. Попри красиву природу та незасмічену місцевість, сюди не часто приїздять туристи. Багато людей просто не знають про існування «Карпатського моря», інші – не готові залишатись на ночівлю посеред гір, ще й відірваними від цивілізації. Адже до найближчого магазину звідси – п’ять кілометрів.

Як доїхати сюди?

Ця історична місцина захована посеред Карпатських гір, тож дістатись сюди електричкою чи маршруткою не вийде.

Найкраще сюди їхати на власному транспорті, тоді потрібно з’їхати з Київської траси в сторону Тустані, та ще зо 10 кілометрів прямувати по бездоріжжю. А коли на горизонті замайорять бетонні монументи – то це означатиме, що «Карпатське море» не за горами (іронічно). Із точним напрямком руху з радістю допоможуть місцеві, які не приховують таємницю тутешніх гір. Знаходиться на річці Стрий між селами Сопіт і Довге (можете в Google Maps пошукати “Водосховище недобудованої ГЕС на річці Стрий”).

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.