п`ятниця, 3 січня

Канатна дорога і сквер Героїв. Як зміниться простір після демонтажу Монумента Слави у Львові

Наступного тижня у Львові мають закінчити демонтаж Монумента слави. До музею «Територія терору» залишилось перемістити скульптури Берегині Матері і Воїна. Простір, де був монумент, планують кардинально змінити, восени оголосять архітектурний конкурс, аби визначити, як саме вона виглядатиме.

Голова Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля у коментарі Тvoemisto.tv зазначив, що демонтаж монумента коштує місту майже 300 тисяч гривень. Зараз його уже завершують.

«Впродовж кількох днів дві скульптури, що залишились, перенесемо до музею. Подивимось як їх відокремити від бетону, перевозити їх будуть цілими елементами», – пояснив Андрій Зозуля.

Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев додав, що місто готується оголосити архітектурний конкурс, аби визначити, як змінити цю територію.

«Працюємо над конкурсним завданням. Пропишемо там всі необхідні умови, технічні моменти для канатної дороги, ухили для веломережі. Розраховуємо, що восени архітектори зможуть працювати над цим конкурсом», – каже він.

Антон Коломєйцев пояснює, що зміниться і головна алея парку, простір стане більш інклюзивним, адже нині він не зручний через стрімкі перепади висот.

Вулицею Стрийською, за словами Антона Коломєйцева, планують запустити активний велорух, який з’єднає мікрорайон Сихів із центром. На місці парковки поблизу Монументу слави планують облаштувати підземний паркінг, зручно пов’язавши його із зупинками громадського транспорту. Також у перспективі між пагорбом і верхом вулиці Стрийської можна буде облаштувати канатну дорогу.

Та все ж простір матиме монументальне значення, наголошує Антон Коломєйцев. Він надихатиме подумати про теперішніх героїв.

«Дорога, де нині паркуються авто, відрізає велику частину Парку культури. Там буде новий громадський простір, зелена зона з центральним елементом – меморіальним сквером. Таким чином, збільшимо територію парку Культури у напрямку Стрийської. Маємо підбірку меморіальних парків, які дають комфорт і затишок перебування мешканців, але й несуть важливе емоційне значення», – каже Антон Коломєйцев.

Більш відкритою стане територія Академії сухопутних військ, там планують дещо змістити огорожу і облаштувати флагшток.

Як саме поєднати усі ці важливі і різні простори в один, буде завданням для міжнародного архітектурного конкурсу. Загалом призовий фонд – 260 тисяч гривень. Утім, суму ще обговорюють.  

Раніше йшлося про те, що на місці Монументу бойової слави радянських Збройних сил мають облаштувати меморіал вшанування українського воїна. Меморіалом буде цілий простір, але спорудження музею чи інших будівель не планують. 

Нагадаємо, що процес демонтажу Монументу слави почався ще у 2018 році. Львівська міська рада визнала його аварійним. У березні 2019 року знесли 30-метрову стелу, де було 5 горельєфів радянських солдатів. Зараз вони на зберіганні у музеї «Територія терору». У квітні цього року продовжили демонтаж.

Над створенням Монументу слави свого часу працювали відомі львівські скульптори Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько та Ярослав Мотика. Сам пам’ятник виготовили на Львівській кераміко-скульптурній фабриці. Авторам вдалося створити нетиповий на той час пам’ятник, на якому є приховані українські національні елементи.

Водночас, за словами львовознавця Петра Радковця, Монумент Слави у Львові звели на місці цвинтаря, проєкт затверджували у Москві, а символізував він силу радянської влади.

Детальніше про демонтаж Монументу слави та його місце в історії, читайте у матеріалі.

Вікторія Савіцька


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.