Галичина в мундирі. Служба цивільних комісарів (1917-1918)

Свого часу Перша світова війна охопила майже всю Європу. Особливо в останні два роки величезні території були окуповані, для управління якими потрібно було створити органи влади. Саме для цього в Австро-Угорщині організовано спеціальну Службу цивільних комісарів (Zivilkommissariatsdienst), яка послуговувалась окремою уніформою, затвердженою Циркулярним декретом (Zirkularverordnung) від 9 лютого 1917 року[1].

Джерело: Фотографії старого Львова.

Колективне фото військовослужбовців і представника Служби цивільних комісарів. Ймовірно, той самий чоловік, що і на попередньому фото. Відоме його ім’я – Карл. Фото Олександра Садовського.

1. Блуза (Bluse) польового-сірого кольору (felgrau) передбаченого для збройних сил, з рядом у шість видимих гладких ґудзиків і чотирьох обшитих тканиною. Комір-стійка повністю закритий спереду оксамитовими вставками рожевого кольору (pompadur) довжиною 10 см., облямованими спереду та знизу шнурком, з вишитими ініціалами Його Апостольської Величності розміром 4 на 4 см. Знаки розрізнення (Distinktion) на рукавах, як у цісарсько-королівських морських офіцерів того ж рангу, але без «пращі воїна» (Kriegerschlinge, Elliotsauge – ока Елліота).

Зразок уніформи молодшого чиновника Служби цивільних комісарів. Помітні чиновницькі розетки на комірі. Фото Олександра Садовського.Зразок уніформи молодшого чиновника Служби цивільних комісарів. Помітні чиновницькі розетки на комірі. Фото Олександра Садовського.

Цивільні державні комісари та «старші» цивільні комісари з числа тих, що відповідальні за управління територією противника, також носили знімні погони (Achselpangen) із золотих шнурів, заплетені подвійно для нижчих рангових класів до VI включно, а – у чотири рази від V рангового класу і вище.

Облямівка та цісарські ініціали на комірі, а також решта відмінних аксесуарів виготовлені в золоті для концепістів (Konzeptsbeamten) та в сріблі для канцелярських чиновників (Kanzleibeamten).

Під поняттям «Konzeptsbeamten» тут розуміються державні чиновники на посадах, на яких передбачено отримання академічної освіти (успішна здача державних іспитів в університеті або еквівалентній Вищій школі). Канцелярські чиновники (Kanzleibeamten).   – всі інші державні чиновники.

Іван Козбур – цивільний комісар на Волині. Після війни радник суду в Самборі, прихильник Товариства і музею «Бойківщина» . Похований у Самборі.Іван Козбур – цивільний комісар на Волині. Після війни радник суду в Самборі, прихильник Товариства і музею «Бойківщина» . Похований у Самборі.
  1. Сірі штани (Kniehofe) під колір блузи, гетри (Gamaschen) і черевики.
  2. Кепі (Kappe), аналог військового головного убору офіцерів військ, для державних службовців від V рангового класу і вище за формою і покроєм як у генералів.
  3. Шинель (Mantel) чи плащ (Radmantel) за військовим зразком.
  4. Сірі шкіряні рукавички.
  5. Як озброєння тих державних службовців, які мали офіцерські звання, слугувала шабля з портупеєю; для інших цивільних чиновників – озброєння прописане регламентом їхньої уніформи та, за відсутності такого, для військових чиновників встановлена шпага із шкіряними піхвами, яку носили без портупеї.
Представник Служби цивільних комісарів, як припускаємо у Варшаві.Представник Служби цивільних комісарів, як припускаємо у Варшаві.

ля персоналу Румунського економічного комітету, який не має військового статусу, зроблено поправку по крою і формі – світло-блакитні оксамитові вставки на комірі без ініціалів Його Апостольської Величності.

Встановлено нарукавну відзнаку, яку кріпили на рівні 8 см від краю рукава блузи: для вищих посадових осіб – золота облямівка з малюнком шириною 3 на 3 см. Для тих, кому носіння знаків розрізнення є обов’язковим потрібні були розетки на комірі.

Призначення персоналу:

  • Чиновники з широкими золотими смугами на рукавах – «старші економічні комісари».
  • Чиновники з однією-трьома вузькими золотими смужками «економічні комісари».

Микола ЗАКУСОВ
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

[1] Verordnungsblatt für das Kaiserlich-Königliche Heer: Normal-Verordnungen. Wien: Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, 17.02.1917. S.49-50.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.