«Дизайнер зробив макет на свій розсуд»

ЛОДА запустила рекламну кампанію у стилістиці БПП

Львівська обласна державна адміністрація запустила рекламну кампанію на території області, присвячену досягненням минулого року. При цьому макет рекламних плакатів, розроблених ЛОДА, повторює передвибочу стилістику партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

Як вдалося з’ясувати ZAXID.NET, загалом на Львівщині встановлено не менше 20 таких білбордів й оплачуватиметься ця реклама, принаймні у Бродах, бюджетним коштом.

Першим зауважив підозрілу схожість мешканець Бродів Дмитро Фігун, який опублікував фото білборда на вул. Залізничній у Бродах. «Підозріла схожість в дизайні малюнку на білборді і емблеми БПП ставить мене у незручне становище, коли я змушений задуматись, чи не є це використанням адміністративного ресурсу з метою передвиборчого піару правлячої партії? І якщо так, то чи можна та як притягнути до відповідальності винних?», – написав Дмитро Фігун.

Стилістика макету білборду справді схожа на ту, яку у своїй рекламі використовує пропрезидентська партія БПП, яку тривалий час на Львівщині очолював теперішній голова ЛОДА Олег Синютка. Окрім того, на білборді не вказані вихідні дані – інформація про установу, що здійснила друк, замовника матеріалу та власника рекламної конструкції.

Приклад передвиборчої реклами БПП «Солідарність» (колаж руху «Чесно»)

Приклад передвиборчої реклами БПП «Солідарність» (колаж руху «Чесно»)

Як пояснив ZAXID.NET начальник відділу внутрішньої політики Бродівської РДА Вадим Тимчишин, рекламний щит належить Бродівській міськраді, а саму рекламу надали у ЛОДА. Платитимуть за нею з районного бюджету.

«Насправді ми часто публікуємо від ЛОДА різного роду соціальну чи патріотичну рекламу. Завжди ці матеріали надає департамент внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА. Рекламна площа належить Бродівській міськраді. Цікаво, що раніше міськрада у нас не брала гроші за те, що ми на їхніх рекламних площах публікуємо свої матеріали. Але зараз міська рада вже не хоче безкоштовно надавати нам площі під таку соціальну рекламу. Тому ми розробили на 2018 рік спеціальну програму, у якій передбачили 25 тис. грн на такі речі. Найближчим часом за цю програму голосуватиме районна рада і вже відтоді ми будемо платити за подібні речі», – сказав ZAXID.NET Вадим Тимчишин.

Загалом на території Львівщини встановлено 20 таких білбордів, але в ЛОДА не бачать проблеми. В. о. директора департаменту внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА Ольга Березюк стверджує, що ніхто не мав на меті рекламувати пропрезидентську політичну партію, а лише донести успіхи Львівщини у «патріотичній гамі».

«Борди розроблено на замовлення ЛОДА як соціальну рекламу. Дизайнеру ми подали дані, він на свій розсуд розробив макет, який ми опісля затвердили. Для нас важливо, аби мешканці Львівщини знали про результати та досягнення області. Тому ця соціальна реклама покликана на донесення здобутків Львівщини. Борди виготовлені у червоно-чорній гамі – кольори більш, ніж патріотичні. Те, що комусь вбачається в цьому політична реклама, то справді дуже шкода. Зверніть увагу, що на Львівщині відремонтовано 600 км доріг, і не шукайте підтекстів», – сказала ZAXID.NET Ольга Березюк.

Прикметно, що на білбордах стверджується, що «Львівщина лідер у будівництві доріг» (очевидно, в Україні), хоча минулого року в області жодної нової дороги не збудували, лише ремонтували існуючі.

Ольга Березюк відмовилась назвати вартість цієї рекламної кампанії, мотивуючи це тим, що вона ще не завершена: «Загальний кошторис зможемо озвучити, коли в комплексі завершимо інформаційну кампанію».

За словами експерта Інституту масової інформації (ІМІ) Романа Кабачія, подібні рекламні кампанії з’являються не випадково. «Я думаю, довести, що ця реклама не випадково змакетована саме так, як і партійна, складно, але можливо, – вважає він. – І якщо за бюджетні гроші вона зроблена так, що схиляє людей до певної політсили, то це порушення, що має елемент корупції».

З тим, що довести невипадкову схожість складно, згоден і фахівець у сфері реклами, головний експерт групи «Реанімаційний пакет реформ – Київ» Олександр Пліва.

«Тут маємо справу з очевидною імітацією добре впізнаваного візуального елементу агітації відомої політсили. Часто це відбувається під час виборів, але довести, що свою рекламу державний орган не випадково зробив схожою на рекламу політичної партії дуже складно, практично не можливо, – пояснив ZAXID.NET Олександр Пліва. – Але тут є інше порушення – якщо придивитись до світлини, то на білборді відсутнє маркування, в якому має бути зазначено, на підставі якого дозволу його розміщено, кому і на який термін видано дозвіл, та телефон розповсюджувача реклами. Відсутність маркування – це порушення законодавства і можна цілком припустити, що в інший час хтось використовує цю конструкцію для отримання неправомірної вигоди».

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.