Доцентку засудили на 10 років

Доцентку Львівського університету Олену Степанів арештували й відправили до мордовських таборів 20 грудня 1949 року.

Джерело: Gazeta.ua.

Під час Першої світової війни Олена Степанів стала першрю жінкою-офіцером Фото: krutyvuss.livejournal.com

З 1912-го вивчала географію й історію у Львівському університеті. З початком Першої світової війни пішла до Українських січових стрільців, які воювали на боці австрійської армії проти Росії. Стала першою у світі жінкою-офіцером.

1919 року з дипломатичною делегацією Угорщину прибула до Відня. Там продовжила навчання в університеті, здобула ступінь доктора філософії. Вийшла заміж за полковника УГА Романа Дашкевича.

Повернувшись до Львова 1922 року, працювала в гімназії сестер-василіанок, її любили студентки за справедливість і вимогливість, але поляки заборонили їй викладати. 1926-го народила сина Ярослава.

З 1939 року працювала в установах АН УРСР, була доценткою Львівського університету. Після закінчення Другої світової війни працювала старшим науковим співробітником і завідувачем сектору економіки Львівського відділу Інституту економіки АН УРСР, науковим співробітником Природничого музею АН УРСР (1948–1949 роки).

Під час арешту цензурний орган при виконкомі обласної ради задокументував висновок, що вилучена в Олени Степанів література “является антисоветской, профашистской, националистической”, тому книгам влаштували аутодафе.

Трійка винесла постанову: “Степанив Елену Ивановну за участие в контрреволюционной банде украинских националистов и пропаганду националистических идей в печатм заключить в исправительно-трудовой лагерь сроком на 10 лет, считая срок с 29 декабря 1949 г. Имущество конфисковать”.

Олена Степанів повернулася до Львова 1956-го. Тут і померла 1963 року.

Перша українка-офіцер Олена Степанів-Дашкевич померла 11 липня 1963 року у Львові.

За прикладом старшого брата Ананія вона вступила до українського спортивного товариства “Сокіл”, очолила згодом першу жіночу чоту “Сокілок” у Львові. Після закінчення семінарії працювала репетиторкою. 1912-го вступила до Львівського університету, вивчала географію та історію.

1914 року стала єдиною жінкою, яка вступила до Українських січових стрільців. Вона проводила лекції з військової історії, вивчала медичну допомогу й військову справу. Очолювала жіночий стрілецький відділ медсестер.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.