Вівторок, 23 квітня

Домашня аптечка: що у ній має бути

Для вчасно наданої невідкладної допомоги у вас вдома завжди мають бути ліки першої необхідності. Перелік рекомендованих препаратів варіюється залежно від складу сім’ї, наявності дітей та їхнього віку. Сімейна лікарка Людмила Звір-Мацько розповіла Tvoemisto.tv, чим слід поповнити вашу домашню аптечку.

Жарознижувальні. Два основні препарати, які варто мати – це парацетамол або ібупрофен у різних їх торгових назвах. І дорослими, і дітьми вони приймаються у вигляді таблеток. Для зовсім маленьких діток жарознижувальні є у вигляді сиропів і свічок. Доза жарознижувального для дитини розраховується, що важливо, залежно від віку та ваги тіла. Крім того, є препарати, які можна давати дітям від народження або від певного віку. Наприклад, парацетамол дозволяється дітям від народження, ібупрофен – з тримісячного віку. Стосовно дозування разового/добового бажано проконсультуватися у свого сімейного лікаря чи педіатра.

Протиалергічні. На сьогодні велика кількість антигістамінних засобів – разового застосування, тобто приймаються один раз в день. Назва препарату та його вигляд залежать від складу членів сім’ї. Для дітей – у вигляді капель та сиропів, для дорослих – таблетки.

Сорбенти. Харчові отруєння, кишкові інфекції – досить часті проблеми. Тому сорбенти у вигляді активованого вугілля чи білого вугілля потрібні у домашній аптечці. Можна мати більш сучасний сорбент, скажімо, атоксил у вигляді стіків з гелем чи порошків. Для дітей вживається у формі гелю, для дорослих у таблетках або теж гелю, але більшого дозування. Воно так само узгоджується з сімейним лікарем чи педіатром.

На випадок нетравлення або вживання незвичних екзотичних продуктів вдома варто мати ферментні препарати, які допоможуть позбутися неприємних відчуттів та дискомфорту. Наприклад, фермент панкреатину у формі різних формах – і таблетки, і капсули.

Травми. Звичні засоби як йод, зеленка, перекис залишаються в минулому. Натомість у домашній аптечці рекомендовано мати препарати йоду – наразі доволі поширеним є бетадин у різних формах випуску. Найчастіше це рідина для промивання ран. Так само можна користуватися хлоргексадином.

За словами лікарки, наявність інших засобів корелюється залежно від стану здоров’я членів родини.

«Якщо в сім’ї є люди із серцевими проблемами, звичайно, мають бути препарати для невідкладної допомоги. Скажімо, у випадку ішемічної хвороби серця в аптечці має бути нітрогліцерин для швидкого зняття болю. Якщо є людина з гіпертонією, обов’язковими є препарати для зниження артеріального тиску на випадок гіпертонічного кризу, раптового підвищення артеріального тиску. Препарати для невідкладної допомоги є як у вигляді таблеток, так і крапель. Назву і застосування варто обговорювати з сімейним лікарем», – зазначила Людмила Звір-Мацько.

Крім того, у домашній аптечці мають бути бинт, вата, пластир. Також спазмолітики на кшталт дротаверину, всім відомої ношпи у разі виникнення болів у животі. Щодо знеболюючих препаратів, то тут хто чим користується. Можуть бути ті ж жарознижуючі, які мають знеболюючий ефект, або препарати від головного болю як-от спазмалгон, темпалгін, цитрамон для швидкої самодопомоги.

Юлія Осим

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.