п`ятниця, 19 квітня

Дерева, паркани, самокати та ровери… Дитячий травматизм на Львівщині б’є рекорди

Загалом в ортопедо-травматологічному відділенні Львівської дитячої лікарні на Орлика з 1 січня до 1 вересня – госпіталізували 700 дітей з різними видами травм. Найбільше пацієнтів фіксували у 2019, торік у 2020-му через ковід невтішна статистика пішла на спад. Проте цього літа – показники травмувань знову зросли.

Більше про дитячі травми – у програмі «Формула здоров’я» (щосуботи на телеканалі NTA)

Дитячих травмувань на 30% більше, ніж торік

Травми отримані у дитинстві можуть суттєво позначитися на здоров’ї у дорослому віці. Цьогоріч у липні до дитячої лікарні на Орлика госпіталізували рекордну кількість дітей із ушкодженнями різного характеру та важкості – 202 осіб, тобто на 30% більше, ніж торік.

Медики зазначають, у теплу пору року завжди травмувань більше, ніж узимку. Адже дітей неможливо стримати вдома, розповідає завідувачка ортопедо-травматологічного відділення Галина Гачкевич: «Кожного літа є аналогічна ситуація з дитячим травматизмом. Приблизно на тих самих цифрах є показник. Можливо статистика зросла через те, що батьки звертаються з амбулаторною травмою, яка не потребує якихось серйозних дій».

Лікарі фіксують різні види травмувань. Близько 50% дітей звертаються із забоями, розтяжками сухожиль та переломами. Решта 35% – потребують стаціонарного лікування, ще 10% – оперативних втручань.

Серед тих, хто готується операції – Артем. Отримав складний перелом руки кілька місяців тому у школі. З однокласником займався армреслінгом і травмував праву руку. Мама Олена Скальська розповідає через травму син на кілька місяців випав із навчального процесу, адже перелом був складним – кістку розтрощило і осколки зачепили нервові закінчення, відтак юнак навіть не міг тримати ручку, аби писати.

«Мали 2 операції. Під час третьої, будемо забирати метал та шурупи з руки. Бо потрібно було ту кістку зафіксувати кріпленнями і титановою пластиною. У нас був довгий реабілітаційний період. Була проблема з відновленням чутливості в кінцівці», – каже жінка.

Найчастіше діти травмуються на вулиці

Отримати складну травму можна будь-де. Тож випадок Артема непоодинокий. За статистикою – найчастіше нещасні випадки трапляються на вулиці.

«Це – дерева, паркани, самокати, ровери. Дуже мене насторожує, як їздять на тих самокатах. От зараз в нас дівчинка лежить у важкому стані в реанімації, яка селфі робила і залізла на якісь скелі. Впала та отримала черепно-мозкову травму», – говорить лікарка.

Медики наголошують – повністю стримати дітей від травмувань неможливо. Через активний темперамент і бажання пригод – малеча та підлітки не бояться пробувати щось нове і відчуття страху у багатьох майже відсутнє.

Шолом та ремінь безпеки можуть вберегти від травм

Нейрохірург Тарас Вишинський пояснює – 80% травм, з якими звертаються до медзакладу – отримані у ДТП: це переломи черепа, гематоми, забої мозку тощо.

Нейрохірург каже – багатьох важких травм можна було б уникнути, якби дитина одягала захисний шолом, або була б пристебнута ременем безпеки чи перебувала в автокріслі.

«Особисто я би своїй дитині скутер не купляв, дивлячись на оте все. Я би їм казав аналізувати ту статистику і вчитися на чужих помилках, а не на своїх. Бо ті діти, які вже впали, вдарилися головою без шолома, або які не пристібалися, після перебування у лікарні – швидше за все будуть дотримуватися правил безпеки», – підсумовує нейрохірург міської дитячої лікарні на Орлика Тарас Вишинський.

Медики закликають батьків наголошувати своїм дітям, що небезпека – є і наслідки можуть бути фатальними. А також просять дорослих не залишати без нагляду дітей вдома та вчити їх дотримуватися правил поведінки на вулиці, у школі та на відпочинку.

Віра Лабич

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.