День радіо у світі: цікавинки з історії радіомовлення у Львові

Щороку 13 лютого у світі відзначають день радіо, а львівське радіомовлення розпочало свою історію із 1930-х років та пережило за цей час найрізноманітніші моменти

Про історичні цікавинки із життя Львівського радіо розповідає “Еспресо.Захід“.

Львівське радіо почало своє мовлення 1930 року, тоді фактично весь ефір вівся польською мовою, а квоти на українську мову виборювали поступово, починаючи від 2 хвилин. Згодом вони перетворилися на 5, тоді на 10 хвилин, зросли до пів години ефіру. І так продовжували поступово збільшувати свій час.

Найулюбленішою програмою для слухачів стала “Весела львівська хвиля” із Тоньком і Щепком, її транслювали не лише у Львові, але й у Польщі. Кожного недільного вечора біля радіоприймачів збиралися мільйони слухачів, аби послухати львівську говірку та музику. Коли ж їх спробували заборонити, оскільки також була своя цензура, весь Львів мало не повстав, і не лише Львів. Люди виступили на підтримку своєї улюбленої передачі і її змушені були повернути в ефір.

У тому ж таки 1930 році упродовж трьох днів тут діяло радіо імені Євгена Коновальця, а 30 червня в ефірі при світлі свічок зачитали Акт відновлення Української Держави.

Чому при світлі свічок? Вже перед відходом радянських військ, 30 червня зранку, кілька радянських майорів намагалися підірвати радіо. Вони увірвалися всередину, кинули гранату, а інженер-технік, щоб врятували обладнання, ризикуючи життям встиг опустити металеві ролети перед дверима, і граната вибухнула в коридорі, не пошкодивши приміщення. Тим часом ще одна граната, кинута із вулиці Нижанківського, влучила у генератор та пошкодила його. Тож, зачитувати історичний документ довелося фактично у темряві, із декількома свічками поряд.

Про історію героїчних людей вдалося дізнатися зі спогадів Зенона Тарнавського, який наприкінці писав, що мріє ще раз повернутися до цієї будівлі та знову прочитати Акт відновлення Української Держави.

На радіо збереглася одна із плівок відомого українського композитора, піаніста Василя Барвінського. Як і всі можливі роботи митця до того, їх намагалися знищити КДБісти. У 1960-х роках хтось підказав їм, що Львівське радіо зберігає магнітні плівки із записами композитора. Тоді вони прийшли на радіо, аби розмагнітити їх. І четверо працівниць заховали ці плівки й вберегли, ризикуючи своїми сім’ями, дітьми, батьками, своїм життям.

А багато років тому знана українська оперна співачка Соломія Крушельницька саме у стінах Львівського радіо дала останній публічний концерт до свого 76-річчя.

Зберігається тут й знаменитий рояль, за яким український композитор-виконавець, музикант та поет Володимир Івасюк вперше виконав свої знамениті “Мальви”

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.