Де у Львові загадати бажання, або Що затруть Моцарту

Поки продовжуються гарячі дискусії про зміст, форму, місце розташування пам’ятника Моцарту у Львові, ми вирішили спрогнозувати, чи не обросте врешті скульптура легендами. Чи не припишуть їй дивовижну властивість, коли варто лише потерти, доторкнутися, потриматися  – і бажання збудеться.

Джерело: НТА.

Отже, трохи фантазії про те, що саме можуть затерти Моцарту у Львові. А ще перелік пам’ятників, до яких вже йдуть зі своїми мріями.

Практично у кожному місті є свій пам’ятник- здійснювач бажань. Навіть ті, хто розуміє, що це жартівливий ритуал, бажання загадують цілком серйозно в надії: «А ну раптом… Дива ж бувають».

Здебільшого магічну дію приписують не великим монументам, а невисоким фігурам, до яких легко дотягнутися.

Особливо популярні вони серед туристів, які охоче фотографуються біля таких скульптур, труть руки, пальці, носи, ручки парасольок (список частин скульптури можна продовжувати до безконечності) і загадують своє сокровенне бажання.

Де загадують бажання у Львові

Прогулюючись вулицями та сквериками міста Львова, можна виокремити пам’ятник Никифорові Дровняку. Цей загадковий чоловік в капелюсі поблизу Домініканського собору – відомий художник-примітивіст лемківського походження.

Пам’ятник виконали  скульптор Сергій Олешко та  архітектор Михайло Ягольник в 2005 році, відкрили його у 2006 році. За переказами, якщо добре потерти палець або ніс художника, бажання обов’язково збудеться.

Біля однієї з центральних кнайп міста на вул. Вірменській, 20 розміщений пам’ятник винахідникам гасової лямпи –  Яну Зегу та Ігнасію Лукасевичу. Перша його частина – стіл, два стільці, за яким сидить Ян Зег, на столі лямпа.

Друга частина – це вже Ігнасій Лукасевич, який перехилився через вікно другого поверху  і махає рукою своєму колезі.

Тут магія діє трохи складніше, аніж просто «потриматися». Необхідно сісти за стіл, розповісти про бажання, і тільки тоді потерти одного з чоловіків за палець. Особливо швидко все здійсниться у тих, хто таки зможе дістатися до Лукасевича.

Пам’ятник Сажотрусу, який з 2010 року сидить на комині будинку на вул. Староєврейській,  48,  також виконує бажання. Але не просто так – лише із вдячності. Треба постаратися і кинути монетку йому в капелюх.

Рівень складності полягає у тому, що спершу треба  піднятися на димар і влучити монеткою прямо всередину його головного убору. А це не так то легко. Але якщо ваше бажання має збутися, то ви справитеся неодмінно.

На вулиці Сербській,7  розповісти про своє бажання можна  письменнику Леопольду фон Захер-Мазоху. Для цього необхідно обов’язково при загадуванні бажання покласти руку йому в кишеню.

Біля Ратуші на площі Ринок припаркувався бравий вояк Швейк зі своїм велосипедом. Його створили львівські ковалі у 2007 році.

Інший ще у 2002-ому присів перепочити з кухлем пива біля самого входу у «Віденську кав’ярню». Обом Швейкам заради бажань до блиску понатирали носи.

Єдиний у світі пам’ятник Посмішці – на вулиці Вірменській, 35. Її встановили у Львові ще в 2001 році, автор – Олег Дергачов.

Ця скульптура виглядає як усміхнена риба з плавниками у формі людських рук. Якщо ви прийшли з гарним настроєм і намірами, то потисніть одну з «рук», і ваша мрія неодмінно здійсниться.

На перетині Краківської та Шевської вулиць є стіна із «Всевидячим оком».

Коли загадаєте бажання, станьте до нього спиною, нагніться і спробуйте подивитися на зображення догори ногами з-поміж своїх ніг. Тоді бажання збудеться. Матимете дивний вигляд? Заради здійснення бажання можна і потерпіти.

А от таємниця пам’ятника видатному художнику Пабло Пікассо – основоположнику течії кубізму в живописі, – на вулиці Зеленій, названої його ім’ям, ще не розгадана.

Можливо, він допомагає в творчих починаннях або дарує натхнення. Чи, може, пам’ятник з цигаркою в руці допоможе позбутися поганих звичок.

На території торгового комплексу «Південний» (вул. Щирецька, 36) можна побачити козака.

Кажуть, що він виконує всі мрії та бажання, які стосуються України. Треба сісти козакові на коліна і побажати щось хороше. Або просто потерти меча.

Що ж потерти Моцарту?

Нещодавно у Львові на площі Євгена Маланюка  відкрили першу в Україні та третю у світі  скульптуру сину відомого австрійського композитора  –  Франца Ксавера Моцарта.

«Франц Ксавер Моцарт – син великого Моцарта з Відня. Ксавер Моцарт з великою перукою свого батька, яка завжди була на нього завелика. Він 30 років прожив у Галичині, був громадянином цього міста і тому він без постаменту, на рівні громадян. Сподіваюся, він вибачить мені, що я зобразив його в такому вигляді», – пояснює скульптор Себастьян Швайкерт.

Можливо, йому також треба щось потерти, щоб бажання збулося!? Врешті для цього потрібно не багато – лише придумати якусь історію чи легенду, яка зможе прижитися в народі.

Отже, кажуть, що якщо вхопитися двома руками за велику перуку, то можна перейняти найкращі здібності свого батька. А якщо вхопитися за палець, то можна почути декілька його композицій.  Якщо ж взятися руками за задню частину його тіла, то справи точно підуть якнайкраще. Головне – підходити до пам’ятника, наспівуючи якусь композицію Моцарта-молодшого або старшого.

Або ж ще один варіант. Як звернули увагу у соцмережах: у першочерговому проєкті пам’ятника Моцарт був вбраний у золоті штани.

Відтак львів’яни припускають, що саме цьому елементу вбрання екскурсоводи і припишуть чарівні властивості і вже за місяць-другий штани затруть до золотого блиску.

Легенд можна вигадувати багато, та, основне в цьому – вірити, що бажання неодмінно збудеться. Врешті, в когось ще є сумніви, що площа Маланюка теж магічна? Погляньте скільки людей щодня фотографуються біля скульптури та який шалений ажіотаж  серед львів’ян цей витвір мистецтва викликав.

А саму дискусію про пам’ятник, е-петицію з пропозицією забрати його геть зі Львова – читайте тут.

Ліля Чміль

Фото: Олеся Головач, вільні джерела

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.