Звична багатьом поколінням львів’ян скульптура Матері Божої, на нинішньому проспекті Свободи, має давню і цікаву історію… Розповідь варто почати з того, що стоїть скульптура Діви Марії не на тому місці де ії встановили від початку…
Віддавна, на місці нинішньої площі А. Міцкевича, течія Полтви ділилась на два рукави, що утворювали невеликий острівець, ще у середньовічні часи на ньому стояла капличка Матері Божої з Лоретто.
На місці майбутньої площі було чимало львівських укріплень – вежі бондарів, різників та кушнірів, два бастіони – Водяний та Фарний, лінія Високого муру та міських валів…
Після того як нова, австрійська влада у кінці XVIII ст. розібрала міські фортифікації утворилася трикутна площа, вздовж її південно-західної сторони протікала річка Полтва, через яку перекинули два містки. У 1830-х роках русло ріки в межах площі перекрили, що видно на плані Львова 1841 року. У 1843 р. її називали площею Фердинанда, на честь генерал-губернатора Галичини і Лодомерії, ерцгерцога Фердинанда д’Есте з Габсбургів.
Посеред площі стояла криниця, прикрашена у 1843 року вазою роботи Йоганна Шімзера і та сама давня капличка Божої Матері Лоретанської…
Вздовж північного берегу річки, на колишніх валах, (звідси давня назва вулиці – Гетьманські Вали) прокладено алею-променаду обсаджену деревами – популярне тоді місце прогулянок львів’ян. Тут з’явились павільйони з напоями, морозивом та солодощами, перші цукерні…
До благоустрою та впорядкування площі долучилась Северина Бадені, дружина відомого галицького політика, графа Владислава Бадені. У 1859 році вона замовляє в мюнхенського скульптора Йогана Непомука Гауттмана мармурову скульптуру Богородиці.
У 1862 році на давній площі Фердинанда скульптуру Діви було урочисто встановлено, відтоді площу стали називати Маріацькою (Марійською). Остаточно ця назва була закріплена львівським магістратом під час реформи 1871 року.
Вже у XX сторіччі, 1904 року, на площі встановили пам’ятник видатному польському поету Адамові Міцкевичу. Спочатку пам’ятник мав стояти там, де зараз є фонтан з Божою Матір’ю. Однак склепіння над Полтвою могли не витримати важкої колони з постаментом, до того ж для високої колони було там затісно…
Після того як 1997 року скульптуру Божої Матері поновили над фонтаном на початку проспекту Свободи, постало питання про повернення на плани Львова Марійської площі…
Підтримайте проект на Patreon