Четвер, 21 листопада

Дарунок Северини Бадені. 6 ранніх зображень Марійської площі

Звична багатьом поколінням львів’ян скульптура Матері Божої, на нинішньому проспекті Свободи, має давню і цікаву історію… Розповідь варто почати з того, що стоїть скульптура Діви Марії не на тому місці де ії встановили від початку…

Віддавна, на місці нинішньої площі А. Міцкевича, течія Полтви ділилась на два рукави, що утворювали невеликий острівець, ще у середньовічні часи на ньому стояла капличка Матері Божої з Лоретто.

Марійська площа із первісним розташуванням скульптури Діви Марії. Фото кінця XIX ст.

На місці майбутньої площі було чимало львівських укріплень – вежі бондарів, різників та кушнірів, два бастіони – Водяний та Фарний, лінія Високого муру та міських валів…

Піс­ля того як нова, австрійська влада у кінці XVIII ст. розібрала місь­кі фор­ти­фі­ка­ції ут­во­ри­ла­ся три­кут­на пло­ща, вздовж її пів­ден­но-за­хід­ної сто­ро­ни про­ті­ка­ла річ­ка Пол­тва, че­рез яку пе­ре­ки­ну­ли два міс­тки. У 1830-х роках рус­ло рі­ки в ме­жах пло­щі пе­рек­ри­ли, що вид­но на пла­ні Льво­ва 1841 року. У 1843 р. її на­зи­ва­ли пло­щею Фер­ди­нан­да, на честь ге­не­рал-гу­бер­на­то­ра Га­ли­чи­ни і ­Ло­до­ме­рії, ер­цгер­цо­га Фер­ди­нан­да д’Ес­те з Габ­сбур­гів.

Вигляд площі на поштівці 1902 року

По­се­ред пло­щі сто­я­ла кри­ни­ця, прик­ра­ше­на у 1843 року ва­зою ро­бо­ти Йо­ган­на Шім­зе­ра і та сама давня кап­лич­ка Бо­жої Ма­те­рі Лоретанської…

Вздовж північного берегу річки, на колишніх валах, (звідси давня назва вулиці – Гетьманські Вали) прокладено алею-променаду обсаджену деревами – популярне тоді місце прогулянок львів’ян. Тут з’явились павільйони з напоями, морозивом та солодощами, перші цукерні…

Вид на Марійську площу на фото кінця XIX століття

До благоустрою та впорядкування площі долучилась Се­ве­ри­на Ба­де­ні, дру­жи­на відомого га­лиць­ко­го по­лі­ти­ка, гра­фа Вла­дис­ла­ва Ба­де­ні. У 1859 році вона замовляє в мюнхенського скульптора Йо­гана Не­по­мука Га­ут­тмана мармурову скульптуру Богородиці.

Пляц Марьяцький на поштівці 1901 року

У 1862 році на давній площі Фердинанда скульптуру Діви було урочисто встановлено, відтоді площу стали називати Маріацькою (Марійською). Остаточно ця назва була закріплена львівським магістратом під час реформи 1871 року.

Вигляд площі та скульптури на фотографії початку XX сторіччя

Вже у XX сторіччі, 1904 року, на пло­щі встанови­ли пам­’ят­ник ви­дат­но­му поль­сько­му по­е­ту Ада­мо­ві Міц­ке­ви­чу. Спо­чат­ку пам­’ят­ник мав сто­я­ти там, де за­раз є фон­тан з Бо­жою Ма­тір’ю. Од­нак скле­пін­ня над Пол­твою мог­ли не вит­ри­ма­ти важ­кої ко­ло­ни з пос­та­мен­том, до то­го ж для ви­со­кої ко­ло­ни бу­ло там за­тіс­но…

Марійська площа із первісним розташуванням скульптури Діви Марії. Фото близько 1900 року

Після того як 1997 року скульптуру Божої Матері поновили над фонтаном на початку проспекту Свободи, постало питання про повернення на плани Львова Марійської площі…

Джерело


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.