Чи можуть у Львові заборонити релігійні процесії, через які перекривають рух. Що кажуть юристи

Якщо заборона перекриття вулиць буде поширюватися лише на хресні та молитовні ходи, її можуть визнати як дискримінаційну.

13 червня львів’янин Сергій Літневський зареєстрував петицію, про заборону проведення молитовних/релігійних ход, які потребують перекриття вулиць чи обмеження руху транспорту. Петиція трохи більше, ніж за добу, набрала необхідні пів тисячі голосів.

У коментарі Tvoemisto.tv Сергій Літневський пояснив, що його петиція спричинена великою кількістю цих заходів останнім часом.

«У цьому випадку я проти саме релігійних ход через їх велику кількість. При чому, не всіх їх проводять у вихідні. Так, марафони теж створюють незручності, і часом триваліші… Але це залежить із чим порівнювати – з дрібними чи з великодніми хресними ходами, які багаточисленні та довгі. Якщо все ж брати до уваги марафони, велозаїзди тощо, бачу суттєву перевагу кількості цих заходів у бік саме релігійних», – каже він.

За словами директорки юридичного департаменту ЛМР Гелени Пайонкевич, це вже друга петиція на цю тему. Зокрема, перша стосувалася заборони католицьких релігійних ход, у реалізації якої секретаріат відмовив.

«Заява не відповідає Конституції України, а саме ст. 35. Насамперед, це буде несправедливо, оскільки у Львові проводять десятки інших масових заходів, які теж потребують перекриття чи часткового обмеження руху. Тому думаю, що це не є те питання, яке потребує заборон. Депутати будуть розглядати петицію відповідно до законодавства, а яким буде їхнє рішення – не знаю», – каже вона.

Юристи зазначають, що вимога петиції не становить грубого втручання у релігійні права та свободи. Однак, якщо заборону перекриття вулиць будуть поширювати лише на хресні та молитовні ходи і допускати у випадку марафонів, концертів чи інших масових заходів, її можуть визнати дискримінаційною.

«Відповідно до тексту петиції, вимогою є не заборонити хресні та молитовні ходи загалом, а заборонити перекриття вулиць у зв’язку з цим. І у віруючих залишаються інші можливості для проведення ход, наприклад, через використання пішохідних вулиць та зон. У той же час, якщо заборона перекриття вулиць буде поширюватися лише на хресні та молитовні ходи, а на марафони, концерти, ведозаїзди – ні, то її можуть визнати дискримінаційною і такою, що порушує право на свободу віросповідання. Найкраще, якщо міська влада, ініціатори петиції, представники релігійних громад та юристи спільно напрацюють загальноміську політику щодо використання вулиць та доріг Львова для організації і проведення масових заходів», – розповів у коментарі Tvoemisto.tv адвокат, партнер юридичної фірми Dexis Partners Іван Городиський.

У патрульній поліції кажуть, що не фіксують звернення про перекриття руху в електронному варіанті, а тому не можуть порахувати кількість останніх молитовних ход. Вони традиційно забезпечують охорону публічного порядку і за необхідності проводять ситуативне перекриття руху або супровід.

Додамо, що участь у релігійній ході можуть брати й до 20-ти тисяч учасників, як наприклад, під час Хресної ходи, присвяченої вшануванню Року Родини та постаті блаженного священномученика Климентія (Шептицького), що відбулась  навесні цього року.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.