Австрійська школа економіки починалась у Львові? Людвіґ фон Мізес – найвидатніший економіст століття

Він був почесним доктором університетів у Нью-Йорку та Фрайбурзі, членом Американської економічної спілки і одним із найбільш авторитетних економістів свого часу. Його учень отримав Нобелівську премію з економіки. Сам герой цього тексту був серед тих, чиїми талантами і здібностями вдалося врятувати Австрію від гіперінфляції на початку 20-х років ХХ століття. Життя Людвіґа фон Мізеса минало у великих мегаполісах і в безпосередній близькості до центрів, які визначали світову політику й міжнародну торгівлю. Однак, народився він у досить тихому й затишному Львові часів імперії Габсбургів.

Джерело: lviv.travel.

Людвіґ фон Мізес у дитинстві. Фото https://universidadelibertaria.com.br/sobre-mises-wiki-2/

Двоє братів, один шлях

Професор Гарвардського університету, всесвітньовідомий математик Ріхард фон Мізес, у роки Першої світової війни був пілотом австро-угорської армії. Його брат, Людвіґ фон Мізес, служив офіцером артилерії на східному фронті, в Галичині. Пізніше Людвіґ був поранений, отримав нагороду і пішов працювати в Австрійську торговельну палату, став радником з економічних питань. Проте, українська земля його не відпускала. Людвіґ фон Мізес отримав відрядження до Одеси, де займався створенням центрального банку для Української Держави гетьмана Павла Скоропадського. Між іншим, ще в роки війни Людвіґ фон Мізес зумів досить добре опанувавати українську мову і міг послуговуватися нею.

Брати Ріхард, Людвіг і Карл із матір'ю Адель. Фото universidadelibertaria.com.br

Щодо братів Мізесів, попри авторитет і визнання, під час наступного великого військового конфлікту вони обоє залишили Європу і перебралися до США. Розпочинався ж їхній життєвий шлях у Львові – в будинку №13, що на сучасній вулиці Гнатюка. Родина Мізесів мала давнє коріння в Галичині. Прапрадід Людвіґа фон Мізеса був багатим львівським купцем, а його прадід отримав дворянський титул. Дід видатного економіста керував відділенням банку Ротшильда у Львові, а батько працював інженером на будівництві залізничних шляхів. Артур та Адель фон Мізес були дуже заможним єврейським сімейством зі Львова. Тут у них народилося троє синів. Пізніше родина переїхала до столиці імперії Габсбургів, Відня. Освіту та славу хлопці здобували вже там.

Людвіґ фон Мізес. Фото https://universidadelibertaria.com.br/

Наче персонаж Ремарка

Людвіґ фон Мізес закінчив Віденський університет. Там він здобув звання доктора наук. Його наставником був міністр фінансів Австро-Угорщини Ойґен Бем-Баверк. Отримавши докторське знання, Людвіґ фон Мізес пішов працювати в Австрійську торгівельну палату, де став економічним радником. У 1912 році він підготував свою першу наукову працю: «Теорія грошей та кредиту», яка одразу ж принесла вченому визнання.

У 20-х роках ХХ століття Людвіґ фон Мізес заснував «Інститут досліджень економічних циклів». Директором цієї установи став його учень, лауреат Нобелівської премії з економіки Фрідріх фон Ґаєк. Між іншим, відзначена праця останнього стосувалась ідей та концепцій вчорашнього львів’янина. Сам Людвіґ фон Мізес був тоді зайнятий більш практичними речами – порятунком економіки Австрії від гіперінфляції.

Праці Людвіґа фон Мізеса

Після приходу до влади в Німеччині націонал-соціалістів, Людвіґ фон Мізес перебрався до Женеви, а в 1940 році взагалі виїхав до США. Що цікаво, він залишив Відень за день до аншлюзу нацистами Австрії. Його квартиру тоді обшукали, а книги забороняли і палили. Гестапо намагалося дістати вченого навіть у Швейцарії. Лише дивом Людвіґ фон Мізес зумів дістатися до Португалії, а звідти вирушити з дружиною кораблем до США. Таким чином, у 60 років йому довелося починати нове життя. 

Заняття Людвіґа фон Мізеса були популярними серед студентів у США. Проте в науковому середовищі його погляди знаходили не так багато однодумців. Тому один із сучасників вченого сказав, що фон Мізес – це «найбільший економіст століття – наступного століття».  

Людвіґ фон Мізес - основоположник економічних теорій

Людина в центрі всіх процесів

Людвіґ фон Мізес вважається основоположником неолібералізму й засновником австрійської школи економіки. Цей вчений стверджував, що головним принципом економічної стратегії держави повинен бути індивід, його потреби і їх задоволення. Він був проти планово-централізованої економіки і переконував, що втручання держави в економіку має згубні результати. Людвіґ фон Мізес послідовно демонстрував паралелі між більшовицьким та нацистським режимами у своїх працях. Леніна, Сталіна та Гітлера він характеризував як діячів, одержимих жадобою влади.

Людвіґ фон Мізес - австрійський економіст

Натомість, капіталізм Людвіґ фон Мізес вважав системою, яка найбільше відповідає природі людини. Він був прихильником необмеженої свободи конкуренції. Цей вчений вважається розробником теорії бізнес-циклів або циклів підприємницької діяльності. Відповідно до цієї ідеї, в економіці відбувається періодичне повторення піднесень і спадів. Саме подальший розвиток цієї концепції забезпечив Фрідріху фон Ґаєку, учню Людвіґа фон Мізеса, Нобелівську премію з економіки.  

Інститут австрійської економіки Людвіга фон Мізеса
Інститут австрійської економіки Людвіга фон Мізеса. Фото: Mises Institute. https://mises.org/wire/place-austrian-school-evolution-economics
Людвіґ фон Мізес з дружиною

Ні дня без праці!.. і так до 92-ох

Людвіґ фон Мізес міг говорити на їдиші, а ще – німецькою, французькою та польською мовами. Він читав латиною і розумів українську. Також захоплювався спортом. Зокрема, гірським туризмом і часто грав у теніс. У дитинстві про економіку навіть не думав. Мріяв написати історію Кримської війни (1853-1856). Проте до нього це встиг зробити один англійський дослідник – ще й у 9-ти томах. Все одно перша серйозна праця Людвіґа фон Мізеса таки стосувалися українських земель і була присвячена економічному і соціальному життю в Галичині у ХІХ століття.

Цей вчений, таке враження, працював завжди і дуже багато. До прикладу, у 1942 році його запросили до Мексики для прочитання лекцій студентам. Людвіґ фон Мізес був у цій країні лише впродовж шести тижнів. Цього йому вистачило, щоб розібратися з ситуацією у регіоні, а наступного року опублікувати монографію, присвячену економічним проблемам Мексики.  Людвіґ фон Мізес помер у віці 92-ох років у Нью-Йорку. До 87-ми він продовжував викладацьку діяльність.  

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.