Вівторок, 16 квітня

26 невинно загиблих. Історія трагічної трамвайної аварії на вулиці Городоцькій

Рівно 51 рік тому, 10 січня 1972 року, у Львові на вул. Городоцькій трапилася найбільша в історії львівського трамвая аварія, в результаті якої загинуло 26 людей. Про криваву трамвайну ДТП пише Tvoemisto.tv з посиланням на сайт Фотографії старого Львова.

За словами ексречника ЛКП «Львівелектротранс» Івана Бондара, це був рейс за маршрутом №6. Перед 16.00 спокійного зимового пообіддя два зчеплені вагони Gotha під номером 472, за кермом яких молода – 24-річна водійка Надія Макара, виїхали із кінцевої зупинки на площі Двірцевій і звично попрямували вниз по Городоцькій.

Щось пішло не так, гальма не спрацювали належним чином і за коротку мить ні водій, ні кондуктори, що перебували у салоні кожного із вагонів, не зуміли опанувати ситуацію та зупинити трамвай.

Трамвай з людьми на швидкості влетів в цегляну огорожу школи на вулиці Леонтовича №2. 11 людей загинули одразу на місці, 25 постраждали, трьох із потерпілих у безнадійному стані доправили до лікарні, ще шестеро у вкрай важкому стані також потрапили у лікарню. Водійка залишилася неушкодженою.

Одразу ж наступного дня про подію доповів голова Комітету державної безпеки при Раді міністрів УРСР В. Федорчук своєму безпосередньому керівництву із Комітету державної безпеки СРСР, а також  ЦК Комуністичної партії УРСР. Із цієї короткої та цілком таємної інформаційної довідки можна дізнатися, що саме несправність гальм трамвая призвели до трагедії.

Того ж дня постановою Львівського обкому Компартії України для розслідування причин катастрофи створили спеціальну комісію, яку очолив тодішній голова облвиконкому товариш Телішевський Т.Д.  Додатково, керівництво КДБ, спільно із іншими адміністративними структурами, вжило усіх необхідних заходів «для запобігання небажаних проявів серед мешканців міста» – вказано в таємній інформаційній довідці.

Із пізнішої доповідної записки Львівському обкому КП України від 19 січня 1972 р. стало відомо, що кількість людей, які загинули внаслідок аварії зросла до 13, а ще 23 особи будуть потерпілими з різним ступенем важкості від отриманих поранень. За декілька днів загальне число померлих внаслідок цього ДТП склало 26 осіб.

Львівський народний суд згодом виніс вирок молодій водійці львівського трамвая та засудив її до тюремного ув’язнення.

Про цю трагедію мало відомо громадськості. Як відомо з Вікіпедії, увечері дня катастрофи про подію повідомив «Голос Америки». Радянська ж преса замовчувала факт трагедії і лише газета «Вільна Україна» за 11 січня 1972 року надрукувала маленький допис про співчуття родинам загиблих.

Сучасним пасажирам львівського електротранспорту про трагедію 50-річної давнини нагадує обов’язкова кількасекундна «технічна зупинка» на усіх схилах, яка стала обов’язковою незадовго після кривавої аварії.

Фото з сайту Фотографії старого Львова

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.