п`ятниця, 21 червня

2 млрд грн на дороги Львівщини: де і як ремонтуватимуть у 2018 році

Останні кілька років на Львівщині запам’яталися активними ремонтами доріг.

Попри те, відремонтовано лише п’яту частину шляхів, які цього потребують. Потрібно ще років 13-15 не збавляти темпи, щоб транспортні артерії мали більш-менш належний стан. І головне – робити якісно, аби нове покриття не злізло за два-три роки.

Дороги України © Укравтодор

Дороги України © Укравтодор

Для області затвердили повний список доріг, які ремонтуватимуть коштом різних джерел у 2018 році. Детальніше про дорожні плани кореспонденту IA ZIK повідомив керівник департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло.

Звідки гроші

Державний дорожній фонд (на державні дороги, місцеві дороги, безпеку дорожнього руху).

«Укравтодор» передбачив 265 млн грн для Служби автомобільних доріг у Львівській області на дороги державного значення. Кошти розподілені так: 100 млн на дорогу Київ-Чоп від початку населеного пункту Сколе і в напрямку Закарпатської області; дорога Жовква-Червоноград-Володимир-Волинський (ділянка Великі Мости- Сілець, де роботи практично завершуються); Львів-Бібрка-Рогатин-Івано-Франківськ-Мукачево-Рахів-Богородчани (ділянка у Давидові і Нових Стрілищах).

50 млн грн на міст на дорозі Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка у селі Заліски Жидачівського району, де торік провалилася пішохідна частина.

Місцеві дороги – 583 млн грн, з яких: 200 млн грн скерують на експлуатаційне утримання, ямковий ремонт, зимове утримання, розмітку, 383 млн грн – на поточні і капітальні видатки.

Обласний бюджет – 315 млн грн. Зокрема, 15 млн грн – на заходи з безпеки дорожнього руху, 300 млн грн – на ремонт доріг (у тому числі 20 млн грн – резервний фонд, кошти з якого підують на ПКД, співфінансування проектів МТД): 180 млн грн – на дороги загального користування, 100 млн грн – розподілено по 5 млн грн на кожен район на ремонти доріг.

Інвестиційний проект Go Highway. Дорога Львів-Тернопіль – 192 млн грн. З яких 180 млн грн на завершення робіт на дорозі Львів-Тернопіль та заходи з організації безпеки дорожнього руху, а 12 млн грн – на влаштування додаткової розв’язки у місті Винники на перехресті трас Київ-Чоп і Львів-Тернопіль.

Інвестиційний проект «Покращення стану автомобільних доріг у Львівській області» – 358 млн грн. За ці кошти ремонтуватимуть чотири дороги: Львів-Пустомити-Меденичі, Львів-Шегині (у межах міста Городка), Судова Вишня-Яворів-Рава-Руська, Миколаїв-Городок – Жовква- Кам’янка-Бузька-Бібрка (ділянка Миколаїв Городок).

159 млн грн передбачено на експлуатаційне утримання доріг державного значення.

Кошти від «митного експерименту». У зв’язку із суттєвим збільшенням індикативних показників за перший квартал 2018 року Львівщина отримала на дороги лише 30 млн грн (річний план – 1,5 млрд грн). За ці гроші проводяться роботи на дорозі Дрогобич-Самбір та закриваються торішні борги (які становлять понад 0,5 млрд грн).

Кошти польського кредиту – 65 млн євро на прикордонні дороги.

Північний обхід міста Львова. Цього року заплановано виготовити проектно-кошторисну документацію. Попередньо відомо, що міжнародні фінансові інститути – Світовий банк, Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції і розвитку готові – долучитися до фінансування будівництва.

Ця траса буде першої категорії, частиною концесійної дороги Львів-Краковець, де буде по дві смуги руху в одному напрямку. Йдеться про практично нове будівництво.

Дорога Дрогобич-Трускавець, пошкоджена унаслідок провалу землі на території Стебницького «Полімінералу». Прийнято рішення будувати нову дорогу через населений пункт Модричі. Завершується виготовлення передпроектного техніко-економічного обґрунтування. Планується наприкінці червня – на початку липня визначити переможця тендеру. Обласна влада очікує, що Уряд виділить кошти з державного резервного фонду на будівництво дороги та перенесення водогону.

Вартість будівництва 4 км згаданої нової дороги першої категорії та двох кільцевих розв’язок – близько 130 млн грн.

Виділено 15 млн грн з Держбюджету на проектно-кошторисну документацію щодо будівництва дороги Північний обхід міста Львова та передпроектну технічну документацію для будівництва нової дороги Трускавець-Стебник.

Дорожні плани-2018: 600 км на 2 млрд грн

«Ставимо планку, щоб протяжність відремонтованих доріг не була меншою, ніж минулого року – 600 км за всіма видами ремонтів. Але ми залежні від «митного експерименту», – зазначає Р.Кокотайло. – Торік надходження від перевиконання митних платежів становили понад 30% усіх коштів, спрямованих на дороги. Думаю, Уряд перегляне індикативні показники, щоб дати змогу обласним держадміністраціям ремонтувати дороги. Але поки що за перший квартал митниця не дала нам стільки, скільки ми собі планували».

З його слів, за останні кілька років приведено до належного стану менше ніж 20% доріг на Львівщині. Понад 80% – ще потребують ремонту. «Можемо сказати, що основні магістралі, які сполучають Львівську область з іншими областями – вже у належному стані: Львів-Самбір-Ужгород, Львів-Радехів-Луцьк, Львів-Тернопіль, Львів-Бібрка. Направду, вагомий шмат роботи зроблено. Зараз ми повинні переходити до територіальних доріг і доріг, які формують велике і мале кільце області, тобто з’єднують райони між собою: Буськ-Вузлове, Турка-Східниця тощо», – каже Р.Кокотайло.

Як ремонтують

Ремонт дороги місцевого значення значно дешевший, ніж ремонт дороги державного значення. Зі слів посадовця, на всіх дорогах державного значення влаштовується нова основа, на яку підрядники дають 10 років гарантії.

«Кожна дорога ремонтується по-іншому, – каже Р.Кокотайло. – До прикладу, Жовква-Мокротин-Сулимів (від Мокротина до Жовкви): перемелюємо існуюче покриття, додаємо 10 см щебенево-піщаної суміші, 6 см вирівнювальний шар і 5 см верхній шар – вартість до 6 млн грн за 1 км. Це прирівнюється до капітального ремонту. Поверхневий ремонт: знімається верхній шар, підсилюється основа 8-10 см – вартість 2-2,5 млн грн за 1 км. Окремі дороги ремонтуються методом експлуатаційного утримання. Є і гравійні дороги, які ми також приводимо до належного стану і вважаємо, що ми їх відремонтували. Вони важливі для гірських територій».

Підрядники, які виконують найбільші обсяги робіт на дорогах Львівщини: «Онур», «Автомагістраль-Південь», ПП «Рома», ШРБ №65, ПП «НАРА».

Випадки халтури трапляються. Служба автодоріг спільно із ДНТЦ «Дор’якість» проводили перевірку відремонтованих раніше шляхів. Підрядники переробляли у тих місцях, де після зими «вилізли» недоліки. «Це менше ніж 1% від загальної площі відремонтованих доріг. Такі випадки були на двох дорогах у Пустомитівському районі, на дорозі Рава-Руська-Гайок. Підрядники усували недоліки своїм коштом у межах гарантійних термінів», – запевняє Р.Кокотайло.

Львівщина перша в Україні за масштабами ремонтів доріг, Київ – другий. На сьогодні ремонти вже почалися коштом обласного і державного бюджетів.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.