Новий туристичний маршрут, екскурсії, ціни та графік роботи
Ведмежий притулок «Домажир» розпочинає 9 квітня новий сезон та запроваджує нові правила відвідування тварин. Тепер подивитись, як живуть підопічні ведмеді у притулку можна буде лише купивши квиток на групову екскурсію, пише zaxid.net.
Такі тури будуть організовуватись щопівгодини та тривати близько сорока хвилин. Водити гостей будуть професійні гіди спеціально облаштованим маршрутом — він пролягатиме таким чином, щоб туристи не надто турбували ведмедів.
«У цьому році ми будемо продавати квитки на відвідування притулку, а гроші спрямовувати на утримання наших підопічних. Квиток для дорослих коштуватиме 60 грн, дітей – 30 грн, студентів – 40 грн», – розповідає менеджерка з туризму та маркетингу Наталія Абрамовська.
Також вона додає, що за останній рік вони більше розбудували територію та навіть створили інфраструктуру для відвідувачів. Тепер у притулку можна не лише поспостерігати за життям ведмедів, а й випити кави у кафе чи придбати з собою тематичні сувеніри у спеціальній крамниці.
Апельсини для Потапа
Нагадаємо, що неподалік Львова, у Яворівському районі, на території більше як три гектара ще рік тому оселилися бурі ведмеді, врятовані зоозахисниками та працівниками притулку «Домажир» від жорстокості колишніх господарів. У реабілітаційному центрі в тварин почалося геть інше життя. Взимку вони сплять у барлогах, а в інші пори року – лазять по деревах, бавляться та самі шукають собі їжу. Працівники притулку ховають харчі для тварин на території вольєрів, аби ведмеді не втрачали свої мисливські інстинкти.
Доглядальник Володимир Костюченко приносить відерко, у якому лежать шматки риби, морква, яблука, хліб та інші смаколики, і починає ховати всі ці ласощі у солом’яному опудалі у вигляді бичка. Каже: це буде приємний сюрприз для його підопічних.
«Ми для них створили великі просторі вольєри. Це для того, щоб вони себе почували як в природі. Також робимо отакі забавки. Їжу завжди ховаємо по території вольєру – на деревах, у кущах, під гілками та колодами. Це для того, щоб вони ходили шукали її, а не приходили просто до годівниці», – розповідає доглядальник.
Ведмеді у «Домажирі» люблять ласувати найрізноманітнішими харчами. Для кожного мешканця притулку зоологи розробляють індивідуальний раціон. Всупереч стереотипам, ведмеді їдять практично все: гарбузи, помідори, моркву, ківі, апельсини, яблука, варені яйця. А влітку для них привозять малину і чорниці. У вольєрах можна помітити багато апельсинових шкірок: виявляється, ведмеді самі чистять собі цитрусові.
Зараз у притулку мешкає семеро ведмедів: Потап, Бодя-Грошик, Тайсон, Настя, Маня, Христя та Машутка. Усіх їх утримували заради розваги у ресторанах, цирках, тренували на них мисливських собак, погано годували та тримали у тісних клітках.
«По шляху можна визначити розмір клітки, у якому жила тварина»
Найстарший мешканець притулку – ведмідь Потап. Як розповідає доглядальник центру, тварина майже десять років провела у маленькій клітці біля ресторану на Буковині. Його тримали там задля розваги клієнтів. Це була недоглянута клітка, тварина часто залишалася голодна. Зоозахисники врятували Потапа з неволі та передали до притулку «Домажир». Зараз у ведмедя великий особистий вольєр, площею півтора гектара, а незабаром в нього з’явиться ще й сусідка. Доглядальник каже, що вже пригледіли для Потапа подругу-ведмедицю. Незважаючи на тяжке минуле, Потап любить людей, спілкування та радо позує перед фотокамерою.
У львівському ресторані жила також і 16-річна ведмедиця Маня. Щоб її врятувати, пішло кілька років та навіть судові засідання. Зрештою тварину перевезли до притулку. Сьогодні вона звикає до великої території, але все ще нервується, коли бачить гостей.
«Бачите? Вона ходить по одній і ті самій стежці. Ступить кілька кроків – і одразу розвертається. По цьому шляху можна визначити розмір клітки, у якому жила тварина. Така поведінка може тривати доволі довгий час, через порушення у поведінці, які виникли через неналежне утримання ведмедиці», – говорить доглядальник.
Христю забрали із пересувного цирку. Зараз ведмедиці зробили операцію, тож до людей вона не показується – оклигує у схованці. А Бодю та Настю перевезли на Львівщину із житомирського притулку. Вони друзі з самого дитинства, тому і живуть у «Домажирі» в одному вольєрі.
Найбільше постраждав від жорстокості людей ведмідь на прізвисько Тайсон. Його врятували з притравочної станції, де його били та тренували на ньому мисливських собак.
«Перший час Тайсон боявся та не мав довіри навіть до працівників притулку, адже пережив у минулому великий стрес. Згодом адаптувався, заспокоївся і наразі проходить реабілітацію», – розповідає Володимир Костюченко.
За словами працівників, в пріоритеті в притулку першочергово комфорт тварин, тож ніхто їх не буде змушувати виходити до людей.
Відвідати притулок можна буде з вівторка по неділю, з 10:00 до 18:00 (остання екскурсія починається о 17:00). Окрім стандартних екскурсій, щоденно буде організовуватись театралізований тур, головним героєм якого буде лісовичок Чугайстер. Можлива організація VIP-туру. Записатись попередньо на екскурсію ведмежим притулком можна за телефоном +38 067 509 3058.
(фото Анни Чистякової)
Підтримайте проект на Patreon