Стихійне сміттєзвалище міста Миколаєва, що на Львівщині, перетворюють на перший в області впорядкований полігон ТПВ. На території чотирьох гектарів до 2022 року планують захоронити близько 120 тис. тонн сміття.
Сміттєзвалище Миколаєва розташоване в урочищі «Гроби» на території колишнього піщаного кар’єру. Відходи сюди завозять ще з 70-х років минулого століття. Раніше на сміттєзвалищі намагались навести лад, проте через відсутність спеціалізованої техніки справу жодного разу не довели до кінця, пише zaxid.net.
Торік міське комунальне підприємство Миколаєва «Житлово-комунальне управління» підписало угоду із ТзОВ «Інвестиційна фірма «Екотех», згідно якої інвестору дозволяють протягом п’яти років користуватись сміттєзвалищем. Натомість він має облаштувати інфраструктуру полігону і впорядкувати його згідно екологічних норм.
Як розповідає керівник інвестиційної компанії «Екотех» Сергій Терещук, зараз на сміттєзвалищі облаштували відеонагляд, провели струм, збудували під’їзди для сміттєвозів. На в’їзді до сміттєзвалища встановили ваги, аби вести облік завезених відходів.
«Ми також встановили моніторингові колодці, аби вести контроль над підземними водами. Коли полігон буде повністю сформований, то відходи накриють спеціальною плівкою», – розповідає Сергій Терещук.
Усередньому зі Львова та Миколаївського району на сміттєзвалище завозять 70-80 тонн сміття на добу, максимум – 120 тонн. Згідно домовленості інвестора з комунальним підприємством, на полігон можна завозити у місяць не більше 3,6 тис. тонн ТПВ.
Завезені відходи пресує спеціальна техніка, а потім їх перешаровують сумішшю із глини, землі та піску, яку постачають із піщаного кар’єру, що розташований поруч. Цю технологію на полігоні використовують з листопада 2017 року. За словами Сергія Терещука, подібне поводження зі сміттям практикується в Європі та США, і відповідає міжнародним екологічним нормам. У червні цього року інвестор також планує запустити на сміттєзвалищі лінію для сортування відходів.
За захоронення львівського сміття, за даними секретарки міської ради Ірини Кобрин, минулого року у міський бюджет Миколаєва надійшло два транші по 590 тис.грн.
Голова Громадської ради при Миколаївській районній адміністрації Олег Держило пригадує, що раніше сміттєзвалище Миколаєва через екологічну небезпеку хотіли закрити.
«Сюди раніше навіть вже не могли машини зі сміттям заїхали. Ми стояли на межі закриття сміттєзвалища, і довелося би витрачати кошти, аби вивозити відходи в інше місце», – каже він.
Сьогодні питання про закриття сміттєзвалища вже не стоїть, проте минулого року Держекоінспекція двічі фіксувала порушення експлуатації цього полігону.
«Востаннє ми проводили повторну перевірку на виконання приписів у грудні. Тоді частину з приписів вони виконали, а частину – ні. Довелося притягнути «Екотех» до адміністративного покарання у вигляді штрафу», – зазначив начальник екоінспекції у Львівській області Микола Маланич.
Зокрема, порушення стосувались відсутності паспортів видалення відходів та роздільного збирання сміття.
Зазначимо, що угоду Миколаївське комунальне підприємство із «Екотехом» підписало ще весною 2017 року. Згодом міські депутати визнали цей документ недійсним, оскільки, на їхню думку, при підписанні угоди не враховувалася позиція громади. «Екотех» оскаржив відповідну ухвалу Миколаєва у суді та виграв цю справу. Після цього депутат районної ради Миколаєва Володимир Паньків подав апеляцію, проте суд її не розглянув.
Додамо, що Львівська ОДА обрала Миколаївський район, як один із трьох, де інвестори мали би будувати сміттєпереробні заводи. Зокрема, такий завод мали би звести на території «Сірки».
Підтримайте проект на Patreon