Кастелівка – мальовничий та затишний куточок старого Львова, розташований на західній околиці тогочасного міста.
Сучасні вулиці Бандери, Сахарова та Мельника, немов кордони, оберігають спокій цієї унікальної дільниці, головними окрасами якої є зелень і неповторні, старовинні вілли …
Серце Кастелівки – район сучасних вулиць Котляревського, Горбачевського та Метрологічної. Остання, що виникла у 1890 – х роках на будівельних планах Юліана Захарієвича та Івана Левинського, мала первісну назву ” На Кастелівці “. Першу віллу в цій частині дільниці збудували для себе батько та син Захарієвичі – Юліан та Альфред.
Заслуги і таланти голови сімейства – Юліана Захаревича, можна перелічувати безкінечно …Один з найкращих архітекторів Львова, двічі ректор Політехніки, митець, реставратор … Його справи та ідеї достойно продовжував та розвивав син, архітектор та підприємець Альфред Захаревич.
Загалом, Кастелівка, якою маємо змогу бачити ії зараз, унікальний архітектурно – ландшафтний проект того ж таки Ю. Захаревича та І. Левинського.
Захаревичі будували свою віллу ” Юлієтка ” у 1891 – 1893 роках. Тоді на не забудованому ще пагорбі вілла виглядала як романтичний замок. Зараз за парканом та деревами її майже не видно. Цікавий факт, Ю. Захаревич був одружений двічі, для кожної родини будував незвичайну садибу.
Вілла має дуже багато сходів, дверей та різних закамарків, вирізняється новаторськими розподілом приміщень, живописним виглядом стін із кольорової цегли …
В інтер’єрі вілли використано дерев’яні перекриття. Віконні прорізи оформлені вітражами, які частково збереглись. Загалом, архітектурне рішення ” Юлієтки ” не стандартне для того часу – споруда цегляна, з відкритою кладкою, різноповерхова, у плані складної конфігурації. З заходу до основної споруди примикає одноповерхове крило з високим мансардним дахом.
Один з унікальних елементів вілли Захаревичів – виконаний на стіні сонячний годинник – єдиний збережений з часів Австро – Угорщини у Львові.
За радянських часів, після війни, тут зробили дитячий садочок. Домурували кілька стін, хоча загальне планування не дуже змінилося.
У наші дні у віллі розташовано хостел. Слід відзначити – нові власники вклали душу і кошти аби відновити та зберегти те, що залишилось, а оригінального тут справді вистачає … Ковані елементи балконів і частково огорожі, збережені дерев’яні елементи – перекриття стелі, сходи, шафи, креденс, стільці – все це потребує уваги та догляду, на щастя вони надаються.
Джерело: Фотографії старого Львова
Підтримайте проект на Patreon