п`ятниця, 22 листопада

Українка, що уособила епоху шоу-бізу CША: 4 квітня народилася Квітка Цісик

4 квітня донька емігрантів зі Львова Квітка Цісик могла би відзначати свій 71-й рік від дня народження. Легендарної співачки не стало напередодні її 45-річчя

Квітка Цісик

4 квітня легендарна співачка, донька емігрантів зі Львова Квітка Цісик, яка ціле своє життя плекала любов до України, могла би відзначати свій 71-й рік від дня народження. Вік, який дає ще чимало можливостей зробити у цьому житті щось важливе, корисне, красиве… Однак 1988 року якраз напередодні 45-річчя Квітки Цісик не стало. Її вбив рак молочної залози, від якого раніше померла її мама, а згодом і її старша сестра Марія. Хвороба, з якою співачка боролася сім років. 

Еспресо.Захід пропонує пригадати кілька фактів із життя цієї видатної українки

Батьки зі Львова

Тато Квітки Цісик Володимир, що народився на Франківщині і був наймолодшим у багатодітній родині Цісиків, здобув освіту у Вищому музичному інституті ім. Лисенка у Львові та став дуже талановитим скрипалем-віртуозом. У Львові познайомився і згодом одружився з Іванною Лев, онучкою відомого архітектора Василя Нагірного. Наприкінці Другої світової війни пара опинилася у Німеччині, у таборі біженців, де у неї народилася перша донька Марія. А в 1949 році переїхала до США, де 1953 року народилася Квітослава, яку рідні і близькі кликали Квіткою.

Сила “Пласту”

“Я все любила співати. Я співала малою дитиною ще в Пласті, в школі, у церковному хорі”, – зізналася в одному з інтерв’ю Квітка Цісик. До “Пласту”, де вивчала українські пісні, звичаї та обряди, дівчина потрапила змалечку. У 30 курені імені Софії Галечко дівчина організувала пластовий ансамбль “Соловейки” з 12 подруг. З 7 до 16 років юна пластунка Квітка щороку відвідувала літні тритижневі табори в горах.

“Білий голос”, що його знав кожен американець

Володарка рідкісного колоратурного сопрано, що вміла співати “білим голосом” – унікальною манерою фольклорного співу, Квітка Цісик за її життя була відома кожному американцю. Адже десятки років озвучувала рекламні джингли таких відомих компаній як “Coca-cola”, “American Airlines” та “McDonald’s”. 16 років аж до своєї смерті була офіційним голосом Ford Motor, за що компанія дарувала їй свої автомобілі. Між іншим, свого часу ця компанія  підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.

Кейсі ( артистичне псевдо співачки, укладене з поєднання перших літер імені та прізвища – Kvitka Cisyk), якій у її долі випало співати на бек-вокалі у таких зірок як Майкл Джексон та Вітні Г’юстон, співпрацювати з багатьма відомими виконавцями, у 1978 році стала володаркою “Оскара”. Пісню You Light Up My Life бо “Ти осяюєш моє життя” у виконанні Цісик для однойменної кінострічки відзначили найвищою нагородою кіноакадемії США в категорії “Найкраща оригінальна пісня до кінофільму” та номінували на нагороду “Греммі” у категорії “Пісня року”. 

До джерел

За свого життя в Україні (любов до якої плекала все своє життя) співачка побувала тільки раз – разом із мамою, ніде не афішуючи свого приїзду – у 1983 році. 

Співачка, у репертуарі якої були  стрілецькі пісні та пісні УПА, зі зрозумілих причин була в СРСР під своєрідною забороною попри світову славу, яку мала. І попри тих два україномовних альбоми “Квітка” (1980) та “Два кольори” (1989), які вартували їй близько 200 тисяч доларів з її власної кишені і для запису яких наймала кращих музикантів Нью-Йорка. До речі, обидва  були номіновані на премію “Греммі” в категорії “сучасний фольк. 

Квітка Цісик мріяла про третій диск з українськими піснями, однак встигла записати лише пісню “Журавлі” на слова Богдана Лепкого. Рядки пісні “Кличуть: кру-кру-кру, в чужині умру…” стали пророчими, попри те, що співачка народилася і виросла у США

22 січня 2010 року, у День соборності України, у Львові на будинку № 8 по вулиці Глибокій, у якому до 1944 року мешкала родина Левів, урочисто відкриття меморіальної дошки, присвяченої Квітці Цісик.

Також у Львові з 2010 року є вулиця Квітки Цісик, яка знаходиться в Шевченківському районі Львова, в місцевості Замарстинів. На цій вулиці в приміщенні Львівської середньої загальноосвітньої школи № 54 розташований Меморіальний музей Квітки Цісик.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.