В Україні 22 січня завершується реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), яке відбудеться в другій половині березня. Учні зможуть реально оцінити свої сили та зробити непогану репетицію перед основним тестом. А основна сесія ЗНО 2022 року запланована з 23 травня до 17 червня.
Для чого необхідне пробне тестування, як коливається ціна на пробний тест по регіонах, з кількох предметів можна буде попрактикуватися, хто може взяти участь у ЗНО, які є основні правила цього року – читайте у матеріалі NTA.
Для чого потрібний пробний тест
Станом на 17 січня для проходження пробного зовнішнього незалежного оцінювання цього року вже зареєструвались майже 43 тисячі осіб, повідомляють на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
В УЦОЯО зазначають, що пробне ЗНО варто пройти для того, щоб знизити рівень тривоги з приводу процедури основного ЗНО-2022.
Такий досвід допоможе:
- ознайомитися з організаційними умовами проведення тестування;
- структурою та змістом тестових зошитів;
- з’ясувати рівень своїх навчальних досягнень;
- уникнути зайвого хвилювання та зосередитися під час основної сесії саме на виконанні тестових завдань;
- навчитися ефективно розподіляти час.
За даними регіональних центрів оцінювання якості освіти, станом на 17 січня, процес реєстрації завершили майже 43 тисячі осіб, які замовили 67 005 тестувань.
«Уже традиційно найбільше обрано тестувань з української мови та літератури, математики, англійської мови»,– зауважили в УЦОЯО.
Також в УЦОЯО нагадали, що пробне ЗНО відбудеться:
- 19 березня з української мови, української мови і літератури,
- 26 березня – з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, іноземних мов.
«У день проведення пробного тестування кожен зареєстрований учасник може скласти тест з одного навчального предмета», – зазначили в УЦОЯО.
Тобто загалом учні можуть скласти пробне ЗНО з двох предметів. Це створено з тою метою, щоб школярі зрозуміли, як відбувається сама процедура і плюс потренувалися.
Пізніше школярі зможуть дізнатися правильні відповіді до завдань пробного тестування, що будуть розміщені на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у визначений час, а також за бажанням зможуть отримати результат пробного тестування за допомогою спеціального сервісу.
Відповіді будуть у вільному доступі в Інтернеті, роздрукувати інші предмети можна буде самостійно і вдома потренуватися, навіть заповнюючи бланки.
Для успішної реєстрації на пробне ЗНО потрібно було заповнити форму на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти. Після цього зайти до особистого кабінету учасника ЗНО за логіном і паролем, отриманими під час реєстрації, роздрукувати квитанцію, оплатити послугу, за 5 – 7 днів перевірити факт зарахування коштів в особистому кабінеті.
Зазначимо, що у 2022 році пробне ЗНО є платним.
«Пробне зовнішнє незалежне оцінювання є платною послугою для учасників та неприбутковою для організаторів і проводиться за кошти фізичних і юридичних осіб», – повідомляють у МОН.
Ціна коливатиметься від 213 до 309 гривень в залежності від регіону проходження тестування:
- Найменшу вартість за складання пробного ЗНО у 2022 році пропонує Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти, що обслуговує мешканців Харківської, Полтавської та Сумської областей. Учасники тестування з цих регіонів матимуть можливість скласти один пробний тест за 213 грн.
- Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти пропонує скласти один пробний тест за 270 грн. Івано-Франківський центр – за 282 грн.
- Мешканці Донецької і Луганської областей, яких обслуговує Донецький РЦОЯО, та Дніпропетровської й Запорізької областей, які обслуговує Дніпропетровський РЦОЯО, зможуть скласти тест пробного ЗНО за 285 грн.
- Херсонський, Вінницький, Львівський регіональні центри оцінювання якості освіти пропонують мешканцям своїх регіонів скласти один тест пробного ЗНО за 300 грн.
- Найдорожчою буде участь у пробному тестуванні для мешканців Чернігівської, Черкаської, Київської областей та міста Києва – 309 грн.
В УЦОЯО повідомляють, що для всіх зареєстрованих учасників пробного ЗНО будуть створені інформаційні сторінки, на яких до 10 березня розмістять інформацію про час і місце проходження пробного ЗНО, а згодом – результати проходження тестування.
Для отримання результатів пробного ЗНО кожному учаснику потрібно буде занести свої відповіді до спеціального сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання» у такі терміни:
- 19 – 21 березня з української мови, української мови і літератури;
- 26 – 28 березня з історії України, математики, математики (завдання рівня стандарту), біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, французької мов.
Результати тестування з української мови, української мови і літератури будуть оприлюднені на інформаційних сторінках учасників 25 березня, з інших предметів – 1 квітня.
В УЦОЯО зауважують, що реєстрація для проходження пробного ЗНО не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії ЗНО.
«Результати пробного ЗНО не буде зараховано як оцінки за державну підсумкову атестацію та не буде використано для участі в конкурсному відборі під час вступу до закладів вищої освіти», – йдеться у повідомленні.
Також МОН і УЦОЯО наголошують, що організатором пробного ЗНО є Український і регіональні центри оцінювання якості освіти.
«Чимало організацій називають свої онлайн-тестування «пробним ЗНО» або ж розміщують так звані зошити пробного зовнішнього незалежного оцінювання, використовуючи логотип УЦОЯО, тим самим порушуючи авторське право. Завдання у таких тестах можуть виявитися геть не подібними до тих, які учасник/учасниця отримає на реальному ЗНО. Рекомендуємо критично ставитися до інформації щодо варіантів пробного ЗНО», – повідомляє МОН.
Правила та дати складання ЗНО-2022
Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року відбудеться з 23 травня до 17 червня. Відповідні дати затверджено наказом Міністерства освіти і науки України № 1166 від 2 листопада 2021 року.
Реєстрація осіб для участі у ЗНО триватиме з 1 лютого до 9 березня. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня.
Не пізніше 29 квітня у зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.
Тестування основної сесії ЗНО-2022 відбудуться за таким графіком:
- фізика – 23 травня;
- хімія – 26 травня;
- українська мова, українська мова і література – 31 травня;
- математика, математика (завдання рівня стандарту) – 3 червня;
- іспанська, німецька, французька мови – 6 червня;
- англійська мова – 7 червня;
- історія України – 10 червня;
- географія – 14 червня;
- біологія – 17 червня.
Інформацію про результати основної сесії ЗНО з усіх навчальних предметів розмістять на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня.
Одним з перших кроків реєстрації є обрання категорії особи:
Основне про ЗНО-2022
У 2022 році в переліку навчальних предметів, із яких проводитиметься зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, виокремлюють 1) українську мову та 2) українську мову і літературу.
«Тобто цього року буде таке от розмежування. Багато років уже про це говорили, що для технічних спеціальностей не потрібна українська література, і цього року маємо ось таке нововведення. Поділ відбувався за принципом – мову мають знати всі, а от літературу тільки гуманітарії»,– зазначають експерти.
І також зауважують, що як показує практика вступної компанії цього року, навіть на ті спеціальності, які вимагають тільки ЗНО з української мови, приймали результати ЗНО з української мови і літератури.
«Система сама давала вибір, вона пропонувала – оберіть той результат, який у вас вищий – або ЗНО з української мови, або ЗНО з української мови та літератури»,– розповідають експерти.
Також за тест з української мови та літератури учасник зможу отримати одразу три оцінки.
Випускники закладів загальної середньої освіти, а також учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які у 2022 році здобудуть повну загальну середню освіту, мають обов’язково вибрати для проходження ДПА у формі ЗНО українську мову або українську мову і літературу.
Сертифікаційна робота з української мови налічує 40 завдань різних форм і складається з двох частин: «Частина 1» (39 завдань різних форм), «Частина 2» (завдання відкритої форми з розгорнутою письмовою відповіддю).
Сертифікаційна робота з української мови і літератури налічує 67 завдань різних форм і складається з чотирьох частин: «Українська література» (24 завдання), «Українська мова» (39 завдань), «Українська мова» (3 завдання відкритої форми) і «Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю» (одне завдання відкритої форми).
Під час визначення результату зовнішнього незалежного оцінювання з української мови за шкалою 100–200 балів ураховують тестовий бал, отриманий учасником/цею за виконання всіх завдань сертифікаційної роботи. Визначення тестового бала здійснюється на основі схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи (подано в Характеристиці сертифікаційної роботи) та Критеріїв оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.
У процесі визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 100–200 балів буде встановлено поріг «склав/не склав» – мінімальний тестовий бал, який за виконання сертифікаційної роботи може отримати учасник/ця із мінімальним рівнем знань.
Зазначимо, що кожного року цей поріг змінюється. Спеціально відбувається засідання комісії, яка аналізує роботу на складність і визначає, яку кількість тестових балів має набрати мінімально підготовлений абітурієнт для того, щоб він міг навчатися далі у закладі вищої освіти. За спеціальною формулою її виводять, і ця кількість тестових балів є так званим порогом.
До прикладу, минулого року пороговий бал для різних предметів був таким:
На основі тестового балу кожного учасника/ці, який/а подолав/ла поріг «склав/не склав», буде визначено його/її рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів (конкурсний предмет «українська мова»).
Учасники, які подолають поріг «склав/не склав», зможуть узяти участь у конкурсному відборі до закладів вищої освіти.
Здобувачі повної загальної середньої освіти поточного року отримають оцінку державної підсумкової атестації з української мови за шкалою 1–12 балів. У процесі визначення результату буде використано тестовий бал, отриманий учасником за виконання всіх завдань сертифікаційної роботи з української мови.
«Щодо нового правопису, то у 2019 році Кабмін ухвалив нову редакцію і протягом п’яти років будуть використовуватися норми і старого і нового правопису. Але на ЗНО будуть в тестових завданнях тільки ті слова, які однаково пишуться і в старому, і в новому правописі, тобто нових не буде правил.
І якщо ви будете писати твір, в якому використовуєте старий правопис, то вам не будуть за це знімати бали. Так само, якщо ви будете писати за формами нового правопису», – розповідають експерти.
Також твір треба буде писати за вказаною структурою та виконавши відповідні умови.
Цього року будуть певні зміни у тесті профільного рівня ЗНО з математики, який відтепер міститиме 32 завдання замість минулих 34. Крім цього, час на роботу над цим тестом скоротили з 210 до 180 хвилин.
Також певних змін зазнала і структура тесту з хімії, який у 2022 складатиме 50 завдань замість 52. На виконання роботи також буде відведено 150 хвилин замість 180.
Які предмети необхідно скласти для вступу
Цього року знову буде обов’язкова ДПА у формі ЗНО з чотирьох предметів:
- української мови,
- математики,
- історії України або іноземної мови (англійської, іспанської, німецької або французької) – за вибором випускника,
- четвертий предмет на вибір (це може бути історія України, біологія, географія, фізика, хімія, іноземна мова).
Водночас максимально учасники зможуть пройти п’ять тестувань ЗНО.
Тобто обов’язкових предметів ЗНО немає, але є обов’язкове ДПА.
І абітурієнти мають самі визначити, які тести їм треба для вступу. Відповідні вимоги зазначені на сайті обраного абітурієнтом вишу. До прикладу, є галузь “міжнародні відносини”, спеціальність “міжнародне право” – необхідно скласти ЗНО з таких предметів: української мови та літератури, іноземної мови, історії України або математики – на вибір. Також четвертий предмет – це середній бал документа про освіту, тобто середній бал атестата. Але, за словами експертів, не всі університети його включають у конкурсний бал.
Детальніше про ЗНО-2022 року дивіться у відео:
Лілія Чміль
Підтримайте проект на Patreon