п`ятниця, 29 березня

На Львівщині знайшли місто під землею, якому майже тисяча років

226883Про древнє городище у селі Ступниця Дрогобицького району на Львівщині історики знали давно, але з невідомих причин його досі ніхто не досліджував. Впродовж трьох днів львівські археологи й історики спільно із польськими науковцями досліджували ці місця.

Науковці вперше за багато часу застосували для цього сканери ― пристрої, якими зазвичай користуються геологи, але не рідко використовують і археологи. Дослідники сканували сантиметр за сантиметром близько гектара території. Бачить цей сканер вглиб на півтора метри.

«У цьому випадку ми використовуємо магнітний метод, який дозволяє побачити, що там є під землею. Археологічні об’єкти змінюють магнітні поля землі, і ми ці аномалії і зміни реєструємо, а комп’ютер вимальовує мапи. Ми тоді можемо уявляти, що лежить під землею», ― розповів археолог з Польщі Марцін Петровські.

Темні, світлі і кольорові плями на екрані ― відповіді на питання археологів. Виявляється, майже тисячу років тому Ступниця займала площу в 20 гектарів, а його мешканці були ковалями і гончарями. Це місто відоме історикам, але досі його ніхто не досліджував.

«В нас є історія 11 століття України-Русі і для історії Галичини це століття є темне. По суті, перша згадка про Галичину і про ці терени датується 1084 роком, а далі все пропадає. Ні до того, ні після того нема прикметних згадок, і ми розраховуємо, що тут нам допоможе археологія», ― зазначив археолог Віталій Ляска.

Поки що археологи заповнити ці прогалини в історії не можуть. Зате розповідають, що на цьому горбі були будинки воєвод, швидше за все тут стояла церква. А ще просто під ногами у дослідників лежать цілі пласти історичних знахідок.

«Ось, власне, ми на поверхні побачили фрагмент горщика, який можна так попередньо датувати 11 століттям і вся територія пам’ятки буквально всипана такими уламками», ― розповів археолог Ярослав Погоральський.

Зараз територія старовинного міста ― це церковне угіддя та сільська хата родини Яворських. Пані Ярослава каже, що тут жили її діди і, певно, ще й прадіди.

Її город просто над хатою древніх вельмож. Втім жінка тут ніколи не знаходила скарбів. Зате згадує, що і бабуся, і дідусь розповідали легенди про цю місцину.

«Мій дідо так мамі казав, а мама мені, що тут ніби такі дуже високі люди жили, такі рослі», ― згадує місцева мешканка Ярослава.

Решток високих людей археологи не знайшли. Однак мають підтвердження, що окрім українців тут були і варяги. Адже під час досліджень тут знайшли скандинавську пряжку. А ще більше таємниць історики та археологи розкриють вже влітку, коли почнуть повноцінні розкопки.

Джерело: zaxid.net

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.