Як захистити дитину від ротавірусу в холодну пору: поради лікарів мережі поліклінік «Веселка» 

У Львові не заведено приходити в гості з порожніми руками. Саме тому осінь часто навідується в місто з діареєю, блювотою та високою температурою у дітей. Усе це — симптоми класичної ротавірусної інфекції, з якою стикається майже кожна дитина віком до 5 років. 

Про те, як захистити ваше чадо від невблаганного ротавірусу, розповіли спеціалісти дитячої поліклініки «Веселка» у Львові. 

Що за ротавірус та коли його чекати

Ротавірус, або, по-народному, «кишковий грип»   одна з форм гострої кишкової інфекції. Його ще називають «хворобою брудних рук», бо передається він переважно фекально-оральним шляхом — через немиті руки, дотики, іграшки чи їжу інфекція потрапляє прямо до рота дитини. Та на відміну від інших кишкових інфекцій, ротавірус може передаватися й повітряно-крапельним шляхом   через чхання чи кашель, тому пік  захворюваності на нього часто збігається зі спалахом респіраторних інфекцій і припадає на осінньо-весняний сезон. 

Як розпізнати ротавірус 

«Перші симптоми ротавірусу ви можете помітити вже через 2 дні. У дитини різко підвищується температура до 37,5–38°, зникає апетит, з’являються нудота, біль та бурчання в животі. Усе це супроводжується сильною діареєю, яка може тривати від 3 до 8 днів. А після кожного прийому їжі виникає блювання. Триває воно в середньому 2 дні, але за цей час призводить до серйозного та небезпечного зневоднення організму», розповідає педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Марина Шамановська. 

Найважче ротавірусну інфекцію переносять діти віком до року, адже зневоднення в них настає значно швидше, ніж у дорослих. Уже протягом доби їхній стан може загостритися до критичного.

Як реагувати на ротавірус: перша допомога

Перший крок у лікуванні ротавірусної інфекції —— вживання достатньої кількості рідини. Це допоможе відновити водний баланс організму. Детально про метод відпоювання маленьких дітей розказав лікар педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас:

«Відразу після блювання не спішіть давати дитині щось їсти чи пити. Зробіть перерву тривалістю до 30 хвилин, а вже тоді поступово й невеликими порціями давайте малюку воду, починаючи з одного ковтка, та поступово збільшуйте її кількість кожні 5-10 хвилин. Якщо різко дасте дитині щось з’їсти чи випити, її подразнений  шлунок не справиться з навантаженням і просто все поверне». 

Найкраще давати дітям спеціальні електролітні розчини, які продаються у кожній аптеці. Це порошки, які розводяться водою. Вони містять достатньо солей, цинк та корисні бактерії. Якщо ж під рукою їх немає, давайте звичайну негазовану воду чи компот.

«Важливо грамотно розрахувати обсяг рідини, яку даєте малюку.  Він підбирається індивідуально для кожної дитини. Зазвичай на 10 кг ваги треба випивати мінімум 1 літр рідини. Додатково враховуйте кількість  рідини, яку дитина виблювала або пропоносила, — її також треба повернути організму», — додає Марина Шамановська. 

Вчимося на чужих помилках: чого точно не варто робити при ротавірусі

На жаль, часто батьки нехтують допомогою спеціалістів і лікують дитину самостійно. При цьому вони можуть давати препарати, які побачили по телевізору або «знайома порадила». Наприклад, різного роду сорбенти, про користь яких жодних наукових тверджень немає. Зате у них є специфічний неприємний смак. І найгірше, що батьки намагаються насильно запхнути їх у дитину. Цим вони лише додатково травмують малюка та викликають огиду до всієї рідини.

Тому, як тільки з’являються симптоми ротавірусу, ми рекомендуємо звертатися до лікаря. Наприклад, спеціалісти дитячої поліклініки «Веселка» зможуть швидко та в зручний для вас час оглянути дитину, призначити необхідні аналізи та підібрати відповідне лікування, яке точно не зашкодить малюку. Бо у своїй роботі педіатри «Веселки» керуються виключно принципами доказової медицини, затвердженими міжнародними протоколами. 

До того ж, педіатрія у поліклініці «Веселка» це місце, де розуміють дітей ще до того, як вони почали говорити, та підтримують батьків, коли вони не знають, що робити. Ми даруємо турботу та увагу своїм пацієнтам, даємо поради тільки тоді, коли про це просять самі батьки. Завдяки цьому дітки почуваються у поліклініці комфортно і легко йдуть на контакт з лікарями.  Батьки ж знаходять спокій та допомогу в особі педіатра, котрий зазвичай стає хорошим другом і порадником.

Профілактика та вакцинація: що потрібно знати батькам

Є дві складові профілактики ротавірусної інфекції.  Перша мити руки, не облизувати поверхні предметів, уникати контакту з хворими дітьми. Але навіть тоді ймовірність захворіти залишається дуже високою.  

Друга складова це вакцинація. Вона дає високий рівень захисту, тому вакциновані діти практично не хворіють, а якщо й «підхоплюють» ротавірус, то в дуже легкій формі. 

«Вакцина у вигляді орального розчину, тому подається абсолютно безболісно, як рідина для годування. Проводити вакцинацію можна дітям від 6 до 24 тижнів життя. Найчастіше ми робимо це щеплення разом з іншими обов’язковими вакцинами у 2 і 4 місяці. Складається вакцинація з 2 доз. Після першої формується імунна відповідь організму, а після другої, що приймається з мінімальним інтервалом у 4 тижні, з’являється стійкий імунітет до вірусу»,   коментує Андрій Юрас.

Уже багато років спеціалісти мережі дитячих поліклінік «Веселка» у Львові не просто лікують, а попереджають захворювання через професійну профілактику та превентивний підхід, тобто вакцинацію. Тому ми кожному рекомендуємо проходити профілактичні огляди дітей від віку немовля до повноліття у лікаря-педіатра. 

Якщо ви хочете вберегти свою дитину від ротавірусної інфекції, вакцинувати її чи отримати додаткову інформацію, запишіться на плановий огляд до педіатра поліклініки «Веселка» у Львові. Звертайтесь на гарячу лінію за телефонами: ‌

  • +38‌ ‌(067)‌ ‌343‌ ‌29‌ ‌11‌
  • ‌+38‌ ‌(050)‌ ‌343‌ ‌29‌ ‌11.‌

Не зволікайте! Подбайте про здоров’я та спокій ваших дітей уже сьогодні!

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.