п`ятниця, 29 березня

Реформа первинної медичної допомоги допоможе локалізували епідемію ВІЛ

Реформу системи охорони здоров’я, її вплив на роботу сімейних лікарів та ВІЛ-послуги  сьогодні обговорювали на спікерській серії у Львові, організованої Львівським міжрегіональним тренінговим центром з питань протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та іншим соціально-небезпечним хворобам за підтримки МОЗ України,Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» та департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації.

З вітальним словом виступив заступник директора Департаменту охорони здоров’я Орест Середа, який наголосив на важливості залучення сімейних лікарів до подолання ВІЛ-інфекції.

Серед основних проблем реформування первинної медичної допомоги (ПМД) головний позаштатний спеціаліст ДОЗ ЛОДА з розвитку сімейної медицини Борис Лемішко акцентував на неефективній системі побудови структурно-функціональної моделі ПМД, недостатнє нормативно-правове забезпечення проведення реформ та економічну затратність юридичного розмежування амбулаторно-поліклінічної ланки медичної допомоги. В результаті система охорони здоров’я обмежує доступ пацієнтів до вторинної та невідкладної медичної допомоги, відсутність організації логістики біоматеріалів, конфлікт  інтересів медиків і пацієнтів  та дезінтеграцію надання медичної допомоги.

Якість послуг хворим на хронічні захворювання, в тому числі ВІЛ-інфекцію, сьогодні є одним із важливих завдань для первинної медико-санітарної допомоги. Адже за останні 6 місяців 51,2% інфікування ВІЛ у області відбулося статевим шляхом. «Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні почала поширювалась  серед споживачів ін’єкційних наркотиків. В суспільстві виробився стереотип, що ВІЛ -інфікована особа – це та, яка вживає наркотики. За останні роки  відбулася зміна основного  шляху передачі ВІЛ. На сьогодні в Україні домінує статевий шлях передачі.  Вірус імунодефіциту людини вийшов за межі основної уразливої групи в загальну популяцію  Переважання статевого шляху призвело до фемінізації епідемії.  Адже жінки є більш уразливими до інфікування , враховуючи як фізіологічні, так і соціальні аспекти. З кожним роком  збільшується кількість жінок, які  офіційно зареєстровані на обліку з ВІЛ-позитивним статусом», – виділила на спікерській серії Мар’яна Служинська, головний лікар Львівського обласного центру СНІДу. «Проблема, яка також потребує більшої уваги та публічного обговорення в нашому суспільстві – це стигма та дискримінація людей з ВІЛ-позитивних статусом. Стигма має багато негативних наслідків: заперечення людьми своєї хвороби або намагання приховати її від знайомих чи сім’ї, впливає на самосвідомість ВІЛ-позитивної особи, викликає депресію та відчай. Страх відчуження є причиною того, що ВІЛ-позитивні люди не звертаються за допомогою в заклади охорони здоров’я, бояться пройти тестування на ВІЛ, а відтак вчасно не розпочинають лікування.  Стигма і дискримінація, пов’язані з ВІЛ-інфекцією, створюють суттєвий бар’єр для ефективної боротьби з епідемією у  масштабі держави  призводять до втрати контролю над поширенням епідемії».

 

«Сімейні лікарі знають своїх пацієнтів, як ніхто інший. Вони сьогодні починають відігравати одну з найголовніших ролей з точки зору надання первинної допомоги, виявлення, консультування та перенаправлення людини при підозрі на ВІЛ-інфекцію, чи супровід лікування. Саме тому ми допомагатимемо системі охорони здоров’я під час реформування, адже мова йде про здорове майбутнє українців», – підкреслює Ната Аваліані, керівник проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії».

Для вирішення вищезазначених проблем план модернізації первинної ланки охорони здоров’я на Львівщині включатиме проведення чіткого структурного і функціонального розмежування первинної та вторинної амбулаторної медичної допомоги, створення моделі інтегрованої сімейної медицини з диференційованим розподілом коштів за рівнями медичної допомоги на основі реєстру пацієнтів та локальних  протоколів лікування, удосконалення системи підготовки та безперервного розвитку фахівців, упровадження ефективної системи управління якістю ПМД.

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров’я ЛОДА

тел. 276-23-60

[email protected]

 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.