Неділя, 8 вересня

Мораторій на продаж землі скасують до кінця року — офіс Зеленського

В Офісі президента повідомили, що планують скасувати мораторій на продаж сільськогосподарської землі та запустити ринок сільгоспземель в Україні вже до кінця 2019 року.

Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук в інтерв’ю Bloomberg, передає Громадське.

«У нашій команді є розуміння, що якщо цього не зробити цього року, то буде досить складно», — повідомив Гончарук.

За його словами, наразі Офіс президента проводить переговори зі Світовим банком щодо моделі відкриття ринку сільгоспземель в Україні. Так, відповідно до найбільш радикальної моделі, скасування мораторію призведе до прискорення економічного зростання України на 3% щороку, а відповідно до найменш радикальної — на 0,5%.

«Ми шукаємо найменш болючу та найбільш ефективну модель (відкриття ринку землі — ред.)», — додав Гончарук.

Зазначимо, що за розрахунками Світового банку, відсутність ринку землі в Україні знижує зростання ВВП країни на 1% щороку.

“У Польщі ти не можеш бути власником ділянки понад 150 гектарів. У Німеччині трохи більше. А у менших країнах ділянки можуть бути в рази меншими. Тому або ти їх купуєш і обробляєш, або займаєшся іншим бізнесом. Ти не можеш мати сотні тисяч гектарів, як українські агрохолдинги. Вони не мають права власності на землі. Вони її або орендують, або навіть використовують без прав власності і нічого не сплачують людям, яким вона належить”, – повідомив виданню Etceteraекономіст Олексій Дорошенко.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.